UFC 13 – karta walk zawodników i wyniki gali!

UFC 13

UFC 13, czyli The Ultimate Fighting Championship 13, to gala mieszanych sztuk walki (MMA), która znana jest również jako UFC 13: The Ultimate Force. Za jej organizacją stoi amerykańska federacja MMA, Ultimate Fighting Championship (UFC), dla której pragnie walczyć wielu zawodników. Gala UFC 13: The Ultimate Force odbyła się się 30 maja 1997 roku w Augusta w stanie Georgia .

Wydarzenie było można oglądać na żywo w systemie pay-per-view w Stanach Zjednoczonych. Później gala została wydana na wideo (początkowo na VHS, a później na DVD), więc można ją było obejrzeć na spokojnie w dowolnym miejscu, a nawet czasie.

UFC 13 – zasady turnieju

Na gali The Ultimate Fighting Championship 13 po raz kolejny pojawiły się kategorie wagowe i to pod nie przygotowano turnieje. Nadal w rozgrywkach brało ośmiu zawodników, ale tym razem w dwóch czteroosobowych turniejach – wagi ciężkiej oraz wagi lekkie. W turnieju wagi ciężkiej brali udział zawodnicy ważący 200 funtów więcej (około 90 kg i więcej), zaś w turnieju wagi lekkiej zawodnicy poniżej 200 funtów (mniej niż 90 kg). Do tego odbyły się dwie walki alternatywne – po jednej dla każdej kategorii wagowej.

To również podczas UFC 13: The Ultimate Force  odbyła się walka Superfight pomiędzy Vitorem Belfortem a Tankiem Abbottem .Warto także zauważyć, że na UFC 13 obowiązywały limity czasowe. W półfinałach obu turniejów obowiązywał 12-minutowy limit czasu, ale można go było rozciągnąć o 3-minutową dogrywką. W finałach obowiązywał 15-minutowy limit czasu i ewentualnie 3 minuty dogrywki.

UFC 13 – walki alternatywne wagi lekkiej

Pierwsza alternatywna potyczka wagi lekkiej odbyła się pomiędzy Tito Ortizem, a Wesem Albrittonem (obaj zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych). Ich walka nie trwała jednak długo, ponieważ już w trzydziestej pierwszej sekundzie przez TKO wygrał Ortiz.

Czytaj również:  KSW 37 karta walk i wyniki tej gali

UFC 13 – półfinały turnieju wagi lekkiej

Pierwszy półfinał to zarazem najdłuższa walka gali, w której wzięło udział dwóch zawodników z doświadczeniem w UFC. Mowa tutaj o Guyu Mezgerze oraz Christopherze Leiningerze. Leininger przegrał z Kenem Shamrockiem na UFC 3, zaś Mezger odnotował zwycięstwa zarówno na UFC 4, jak i na UFC 5. Podczas tego starcia Leniger był niesamowicie defensywny, a Mezger dobrze sobie radził z przeciwnikiem, więc nic dziwnego, że ich starcie potrwało aż piętnaście minut. Po tym czasie jednogłośną decyzją zwyciężył Mezger.

W drugim starciu można było zobaczyć zawodnika z Japonii, Ensona Inoue, który zmierzył się z Amerykaninem, Roycem Algerem. Ciekawostką może być to, że obaj zadebiutowali w UFC i choć można uznać, że to Amerykanin powinien wykazać się lepszymi umiejętnościami w MMA, to Japończyk okazał się bezkonkurencyjny, bo poddał swojgo rywala w minutę i trzydzieści sześć sekund.

UFC 13 – finał turnieju wagi lekkiej

W finałowym starciu wagi lekkiej powinien spotkać się Guy Mezger z Ensonem Inoue. Niestety Japończyk doznał kontuzji i nie był w stanie kontynuować walki podczas turnieju wagi lekkiej na UFC 13. Dlatego w jego miejsce wprowadzono Tito Ortiza i to on zmierzył się z Guyem Mezgerem. Zwycięzcą okazał się Mezger, który poddał rywala w trzeciej minucie spotkania i tym sposobem wygrał turniej wagi lekkiej UFC 13.


UFC 13 – walki alternatywne wagi ciężkiej

Walka alternatywna w turnieju wagi ciężkiej odbyła się pomiędzy Jackiem Nillsonem (Stany Zjednoczone, a Saeedem Hosseinim (Iran). Lepszy okazał się Nillson, który wygrał przez TKO w minutę i dwadzieścia trzy sekundy.

UFC 13 – walki półfinałowe turnieju wagi ciężkiej

Pierwsza walka półfinałowa turnieju wagi ciężkiej rozegrała się pomiędzy zawodnikiem ze Stanów Zjednoczonych, Stephenem Grahamem, a zawodnikiem z Białorusi, Dmitrim Stepanovem. Graham od pierwszych sekund walki przejął kontrolę i próbował obalić swojego rywala. W końcu mu się to udało i odnotował zwycięstwo przez poddanie już po minucie i trzydziestu sekundach walki.

W drugim półfinale wagi ciężkiej, zmierzył się zawodnik ze Stanów Zjednoczonych, Randy Couture z zawodnikiem z Finlandii, Tonym Halmem. W tym starciu lepszy okazał się Couture, który poddał duszeniem zza pleców rywala w zaledwie pięćdziesiątej siódmej sekundzie.

UFC 13 – walka finałowa turnieju wagi ciężkiej

Czytaj również:  FEN 11 karta walk i wyniki tej gali

Walka finałowa turnieju wagi ciężkiej rozegrała się pomiędzy zawodnikami ze Stanów Zjednoczonych – Stephenem Grahamem i Randym Couture. Ich starcie dostarczyło fanom MMA sporo wrażeń, bo choć Couture był w stanie szybko powalić znacznie większego przeciwnika, to Graham i tak wykazał się wyjątkową manewrowością jak na swoje gabaryty, gdy próbował uciec. Zwycięstwo jednak i tak wywalczył Couture przez TKO w 3:13, wygrał turniej wagi ciężkiej UFC

UFC 13 – Superfight

Podczas Superfight zmierzył się zawodnik z Brazylii, Vitor Belfort z zawodnikiem ze Stanów Zjednoczonych, Tankiem Abbottem. Ich starcie było bardzo krótkie, bo trwało zaledwie pięćdziesiąt trzy sekundy, lecz na tyle dobre, że nikt nie powinien mieć powodów do narzekań. Wygrał Belfort przez TKO i to do niego trafiło mistrzostwo wagi ciężkiej UFC.