UFC 12 – karta walk zawodników i wyniki gali!

UFC 12

UFC 12 to skrót od dwunastej edycji The Ultimate Fighting Championship, które oficjalnie nosi nazwę UFC 12: Judgement Day. Oczywiście w tym przypadku również mamy do czynienia z galą mieszanych sztuk walki (MMA), za której organizacją stoi gigant z Ameryki – Ultimate Fighting Championship (UFC).

Gala UFC 12: Judgement Day odbyła się 7 lutego 1997 roku w Dothan w Alabamie, a dokładniej w Dothan Civic Center.. Wydarzenie było transmitowane na żywo w systemie pay-per-view w Stanach Zjednoczonych. Z czasem gala The Ultimate Fighting Championship 12 została też wydana na kasety VHS, a później na DVD, by każdy zainteresowany tego typu rozrywkami mógł do nich wrócić w dogodnym dla siebie czasie.

UFC 12 – zasady turnieju

UFC 12: Judgement Day to pierwsze wydarzenie UFC , w którym pojawiły się kategorie wagowe – waga ciężka i waga lekka. Zawodnicy wagi ciężkiej to ci, których waga wynosiła 200 funtów i więcej, a więc 90 kg i więcej. Z kolei zawodnicy przypisani do kategorii lekkiej, to ci, których waga wynosiła poniżej 200 funtów. Co więcej, przedstawiciele poszczególnych kategorii walczyli w dwóch oddzielnych mini turniejach, z których każdy składał się z dwóch pojedynków półfinałowych i meczu finałowego.

Gala The Ultimate Fighting Championship obejmowała także Superfight pomiędzy Danem Severnem i Markiem Colemanem . Dodatkowo walka połączyła UFC Superfight Championship z mistrzostwami turniejowymi UFC w celu wyłonienia pierwszego w historii mistrza wagi ciężkiej UFC .Na tej gali odbyły się również dwie walki alternatywne w przypadku kontuzji turniejowej. Podczas UFC 12 także obowiązywały limity czasowe. W półfinałach obu turniejów obowiązywał 12-minutowy limit czasu z opcjonalną 3-minutową dogrywką. W finałach obowiązywał 15-minutowy limit czasu z 3-minutową dogrywką.

UFC 12 – walka zastępcza w wadze lekkiej

Walka zastępcza w wadze lekkiej odbyła się między Nickiem Sanzo, a Jackiem Lee. Sanzo okazał się jednak bezkonkurencyjny, ponieważ wygrał przez TKO w czterdziestej ósmej sekundzie spotkania.

UFC 12 – półfinały wagi lekkiej

Czytaj również:  KSW 24 karta walk i wyniki tej gali

W pierwszej półfinałowej walce wagi lekkiej zmierzyło się dwóch zawodników ze Stanów Zjednoczonych – Jerry Bohlander oraz Rainy Martinez. Jerry Bohlander do oktagonu wchodzi z rekordem UFc 2-1, z jednym z tych zwycięstw nad zawodnikiem turniejowym wagi ciężkiej, Scottem Ferrozzo. Z kolei Rainy Martinez debiutuje w MMA jako amatorski zapaśnik oraz kick-boxer. Nie będzie jednak zaskoczeniem, jak wspomnę, że wygrał bardziej doświadczony zawodnik,
 Bohlander, który poddał duszeniem zza pleców w 1:18 swojego rywala.

Druga półfinałowa walka wagi lekkiej rozegrała się pomiędzy Japończykiem, Yoshiki Takahashim, a Brazylijczykiem, Wallidem Ismailem. Choć obaj zawodnicy zadebiutowali na UFC, to mogą poszczycić się doświadczeniem w MMA. Wallid Ismail ma bilans 4-0 w MMA i jest 8-krotnym mistrzem brazylijskiego jiu-jitsu, zaś Yoshiki Takahashi ma ogromne doświadczenie w MMA z rekordem 9-7-1, w tym dwie porażki z Kenem Shamrockiem. Podczas ostatecznego starcia lepszy okazał się Takahashi, który wygrał przez jednogłośną decyzję w 15:00.

UFC 12 – finał wagi lekkiej

W finale wagi lekkiej miał zmierzył się Jerry Bohlander z Yoshiki Takahasim. Jednak Japończyk złamał rękę podczas wcześniejszej walki, więc nie był w stanie kontynuować turnieju. Dlatego w jego miejsce Sanzo i to właśnie z nim zmierzył się Bohlander. Ich starcie nie trwało za długo, bo już w trzydziestej piątej sekundzie Bohlander poddał rywala i wygał turniej wagi lekkiej.

UFC 12 – walka zastępcza w wadze ciężkiej

W walce zastępczej wagi ciężkiej można było zobaczyć Justina Martina oraz Erica Martina. Była to dobra, choć bardzo krótka walka, ponieważ potrwała zaledwie czternaście sekund i zapisała się w historii UFC. Zwyciężył Justin Martin poddając swojego przeciwnika.

UFC 12 – półfinały wagi ciężkiej

Półfinały wagi ciężkiej to zaledwie dwie walki. W pierwszej zmierzył się Scott Ferrozzo z Jimem Mullenem. Scott Ferrozzo odniósł zwycięstwo jednogłośną decyzją nad Tankiem Abbotem na UFC 11 i miał rekonrd 2-1 na UFC. Jim Mullen to debiutant w UFC, który miał rekord 0-1 w MMA oraz rekord 16-1 w profesjonalnym kickboxingu. Ich starcie potrwało osiem minut i dwie sekundy, a zwycięzcą został Ferrozzo przez TKO.

Druga półfinałowa walka odbyła się pomiędzy Brazylijczykiem, Vitorem Belfortem, a zawodnikiem ze Stanów Zjednoczonych, Tra Telligmanem. Choć obaj panowie zadebiutowali podczas gali w UFC, to każdy z nich mógł poszczycić się pewnymi sukcesami. Vitor Belfort wszedł z rekordem 1-0 MMA oraz sporymi umiejętnościami w brazylijskim jiu-jiitsu, zaś Telligman to zawodnik z rekordem 3-0 w MMA. Mimo wszystko lepszy był Belfort, który wygrywa przez TKO w 1:17.

Czytaj również:  KSW 36 karta walk i wyniki tej gali

UFC 12 – finał wagi ciężkiej

Finał wagi ciężkiej odbył się pomiędzy Vitorem Belfortem, a Scottem Ferrozzo. Była to bardzo krótka walka, która potrwała zaledwie czterdzieści trzy sekundy. Zwyciężył Belfort i to on wygrał turniej wagi ciężkiej przez TKO.

UFC 12 – pojedynek o tytuł wagi ciężkiej UFC

W najważniejszej walce gali można było zobaczyć Marka Colemana i Dana Severna. Choć można było spodziewać się bardzo długiego pojedynku, to zawodnicy nie dotarli nawet do trzeciej minuty. Wszystko dlatego, że Coleman poddał duszeniem w 2:57 przeciwnika i tym sposobem został pierwszym mistrzem wagi ciężkiej UFC.