Jakie typy MMA sprawdzają się najlepiej?

Obstawianie walk MMA jest bardzo popularne, zwłaszcza, że wiele osób spędza piątkowy lub sobotni wieczór w gronie znajomych oglądając gale cieszące się największym zainteresowaniem. Możemy to wyróżnić zarówno gale profesjonalnych federacji, jak również gale specjalizujące się w walkach typu freak fight show. W tym miejscu podpowiemy, jak samodzielnie tworzyć typy MMA w oparciu o najważniejsze czynniki analizy przed walką.

Najważniejsze zasady w mieszanych sportach walki

Aby skuteczniej obstawiać typy MMA, warto rozpocząć od zdobycia nieco szerszej wiedzy na temat mieszanych sportów walki. MMA to inaczej Mixed Martial Art, czyli dyscyplina, która bazuje na wielu sportach walki: boksie, muay-thai, zapasach, kick-boxingu. Na początku sednem tego sportu było zestawianie specjalistów od różnych dyscyplin, aby sprawdzić, który z nich poradzi sobie lepiej w formule dopuszczającej zarówno walkę w stójce, jak również techniki parterowe. W MMA można uderzać pięściami, łokciami, kolanami, kopać, klinczować, obalać, zakładać dźwignię oraz dusić.

Czas trwania walki zależy w głównej mierze od federacji. Dla profesjonalnych federacji normą są trzy rundy po pięć minut, ale wyjątkiem są walki mistrzowskie, które mogą trwać pięć rund po pięć minut. Takie rozwiązanie stosuje np. UFC oraz KSW. Z kolei walki amatorów realizowane w ramach freak fight show zazwyczaj toczą się na dystansie trzech rund po trzy minuty. Każda federacja może również bazować na nieco innych zasadach, np. wykluczać uderzenia łokciami. Walka może skończyć się przed czasem (nokaut, techniczny nokaut, poddanie, dyskwalifikacja), a także przez werdykt sędziów punktowych w przypadku walk odbytych na pełnym dystansie.

Jakie aspekty walki można obstawiać w zakładach na MMA?

Legalni bukmacherzy starają się zaoferować swoim klientom możliwie jak najszerszy wybór zakładów bukmacherskich na MMA. Jest to bowiem jedna z popularniejszych dyscyplin wybieranych przez fanów. Gale odbywają się praktycznie w każdy weekend. Przeglądając typy MMA możesz typować rezultat walki na kilku płaszczyznach:

  • Zwycięzca walki – najbardziej popularne są oczywiście zakłady na zwycięzcę, które pozwalają wskazać zawodnika, który naszym zdaniem zatriumfuje w nadchodzącej walce.
  • Liczba rund – gracze mogą również obstawiać czas trwania walki. Do tego służą zakłady poniżej/powyżej na liczbę rund.
  • Czas trwania – poza liczbą rund, gracze mogą również wybrać proste typy MMA, które zakładają dwie opcje: walka zakończy się przed czasem lub na pełnym dystansie.
  • Sposób zakończenia walki – w ramach tych zakładów gracze mają możliwość wytypowania, jak zakończy się pojedynek: nokaut, techniczny nokaut, poddanie, decyzja sędziów.
  • Zakłady złożone – niektóre zakłady oferują nam kilka selekcji w jednym, dla przykładu: Jan Błachowicz wygra walkę przez nokaut.
Czytaj również:  Jak obstawiać skutecznie walki w FEN?

Obstawiając walki MMA zawsze warto znać pełną ofertę zakładów, zwłaszcza, że niektóre typy szczegółowe oferują nam znacznie lepsze warunki, aniżeli zakłady na zwycięzcę. Warto poszukać najbardziej prawdopodobnego scenariusza z wyższym kursem.

Zakłady pojedyncze czy zakłady kombinacyjne?

W wielu przypadkach można z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć przebieg oraz wynik walki. Co za tym idzie, kursy są dość niskie i mało opłacalne dla zakładów pojedynczych. W takich sytuacjach mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym rozwiązaniem jest skupienie się na underdogach i próba znalezienia zawodnika, którego szanse na wygraną zostały ocenione nieadekwatnie nisko. Zwłaszcza w przypadku freak show fightów takie „pomyłki” są dość powszechne. W ten sposób można postawić zakład pojedynczy z wysokim kursem. Innym rozwiązaniem są pewne typy MMA z niższymi kursami obstawiane na jednym kuponie. Zakłady kombi oferują wyższy kurs całkowity, ale należy pamiętać, że im więcej selekcji na kuponie, tym niższe prawdopodobieństwo wygranej.

W jaki sposób selekcjonować dobre typy MMA?

Znajomość dyscypliny odgrywa w tym miejscu najistotniejszą rolę. Jeśli dobrze znasz zawodników, śledzisz ich karierę, a także wiesz, w jaki sposób walczą, łatwiej wyselekcjonujesz najbardziej opłacalne typy MMA, które pozwolą w budowaniu satysfakcjonującej historii kuponu. Tutaj pojawia się pytanie: jakie gale warto śledzić? Czy skupić się na profesjonalnych sportach walki, czy też może wybrać coraz popularniejsze freak fighty, w których mierzą się celebryci i znane osoby? Zaletą profesjonalnego MMA jest większa przewidywalność wyników. Z kolei gale freaków to większa losowość, ale również większe szanse na znalezienie wysokich kursów na perspektywicznego underdoga.

Każdy gracz sam powinien podjąć decyzję na podstawie swoich upodobań. Część graczy interesuje się sportami walki i interesuje ich przede wszystkim świat zawodowców. Z kolei dla wielu innych osób interesujące jest zestawianie znanych osób i celebrytów, podczas gdy poziom sportowy schodzi na dalszy plan. Grunt, żeby realnie interesować się wybranym obszarem sportów walki, ponieważ w ten sposób łatwiej jest wybrać MMA typy, które okażą się najbardziej opłacalne. 

Czytaj również:  Gdzie dostępna jest UFC transmisja?

Na co zwrócić uwagę przy analizie przed walką?

W obstawieniu dobrego zakładu pomóc może profesjonalnie przeprowadzona analiza. Możemy wyróżnić kilka czynników, które mają największy wpływ na to, w jaki sposób zakończy się walka. Oto aspekty, które zawsze warto uwzględnić w trakcie analizy:

  • Warunki fizyczne – w sportach walki bardzo ważnym aspektem są oczywiście warunki fizyczne. Warto porównać wzrost, zasięg ramion oraz wagę. Istotnym czynnikiem może być także wiek, zwłaszcza, gdy różnica jest duża.
  • Bilans walk ­– obstawiając typy MMA należy także sprawdzić rekord obu zawodników, na który składają się: zwycięstwa (w tym nokauty i poddania), przegrane oraz ewentualne remisy.
  • Styl walki – w mieszanych sportach walki spotykają się specjaliści od różnych dyscyplin i obszarów walki. Największe szanse na wygraną mają wszechstronnie wyszkoleni zawodnicy.
  • Okres przygotowań – na szanse obu zawodników wpływa także to, jak przygotowywali się do walki: czy musieli zbijać wagę? czy w trakcie pojawiały się doniesienia o kontuzjach?

Pełna analiza przed walką zajmie więcej czasu osobom, które na co dzień nie siedzą w tym temacie. Jednak dla osób, które realnie interesują się sportami walki, szybka analiza i wskazanie najbardziej opłacalnych typów MMA nie powinno być szczególnie trudnym zadaniem.

Czy warto wykorzystać typy MMA innych graczy?

Jeśli na co dzień nie śledzisz świata sportów walki, dużym udogodnieniem mogą być oczywiście analizy i typy MMA wykonane przez innych graczy. Dotyczy to zwłaszcza freak fight show, w których ciężko jest znać wszystkich uczestników gali. Plusem jest duży dostęp do informacji. Wiedzę można czerpać z serwisów branżowych, licznych programów publikowanych na Youtube, z grup tematycznych na portalach społecznościowych, a także z for bukmacherskich. Jeśli zamierzasz bazować na typach innych osób, wybierz typy okraszone długą i wyczerpującą analizą, aby sprawdzić, co na poparcie swoich przewidywań ma typer. Na dłuższą metę warto jednak bazować na samodzielnych typach, natomiast MMA typy bukmacherskie innych graczy traktować jako wsparcie.

Jak poprawić swoją skuteczność w typowaniu MMA?

Prawidłowe typowanie wyników walk MMA na pewno nie jest zadaniem łatwym. Niemniej jednak, osoby dysponujące większą wiedzą na temat tej dyscypliny mają automatyczną przewagę, ponieważ są w stanie dużo szybciej sprawdzić, które typy MMA są cokolwiek warte, a które warto odpuścić. Na pewno mocne może być obstawianie zakładów zgodnie z założeniem Value Bet, czyli dobieranie takich typów, których kurs jest dostatecznie wysoki w porównaniu z prawdopodobieństwem wyniku. Na podstawie dobrze przeprowadzonej analizy bukmacherskiej jesteś w stanie samodzielnie oszacować szanse i w ten sposób ocenić wartość zakładu. Obstawiając typy MMA warto także sprawdzić ofertę różnych bukmacherów, aby dobrać najbardziej opłacalne warunki.

Czytaj również:  Jak skutecznie obstawiać sporty walki?

Jakie gale MMA można obstawiać w ofercie bukmacherów?

Gale MMA możemy podzielić na dwie grupy. Miłośnicy sportów walki wybiorą oczywiście profesjonalne sporty walki, w których można oglądać zawodowych fighterów. Największą organizacją na świecie jest UFC. Za nią znajduje się Bellator. Do grona najważniejszych organizacji MMA zalicza się także polska organizacja, KSW. Zaletą profesjonalnych sportów walki jest nieco większa przewidywalność wyników, a także dostęp do większej liczby zakładów.

Nieco inaczej prezentują się natomiast typy MMA na gale specjalizujące się we freak fight show. Tutaj do oktagonu wchodzą celebryci i osobistości medialne. Są to amatorzy, którzy często nie mają nic wspólnego nie tylko ze sportami walki, ale ogólnie ze sportem. Prawidłowe typowanie wyników jest tu dużo trudniejsze. Raz, że ciężko jest znać wszystkie osoby biorące udział w tych galach. Dwa, w walce amatorów częściej dochodzi do nieprzewidywalnych rozstrzygnięć. Plusem jest jednak to, że mając wiedzę i rozeznanie w takich galach, czasem łatwiej jest znaleźć zawyżony kurs.

Gdzie obstawiać zakłady bukmacherskie na MMA?

Niemal każdy legalny bukmacher w Polsce może zaoferować swoim klientom obszerną ofertę zakładów bukmacherskich na MMA. Jednak liczba zakładów na konkretne walki może się różnić. A zatem, jeśli obstawianie MMA jest dla Ciebie szczególnie ważne, zwróć uwagę, ile zakładów oferuje wybrany bukmacher, a także, czy w jego ofercie znajdują się zakłady na żywo, które często pozwalają zapolować na atrakcyjne kursy i wykorzystać wiedzę o przebiegu walki. To kolejny sprawdzony pomysł na to, aby uczynić historię kuponów dużo bardziej satysfakcjonującą.

Gracze mogą również posiadać konto w kilku serwisach bukmacherskich. Płynie z tego kilka profitów. Przede wszystkim można dobierać wyższe kursy bukmacherskie, co automatycznie wpływa na opłacalność kuponu. Dodatkowo, w ofercie bukmacherów dostępne są liczne promocje i bonusy, dzięki którym, typy MMA można zrealizować na lepszych warunkach. Przy wyborze bukmachera warto także kierować się indywidualnymi oczekiwaniami względem dobrego serwisu.