Tomasz Sarara – żywa legenda kickboxingu!

Tomasz Sarara

Tomasz Sarara urodził się 31 maja 1985 w Krakowie. To polski kick-bokser, bokser oraz zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), który w swoim dorobku ma wiele różnych sukcesów. Sarara jest wielokrotnym mistrzem Polski w kickboxingu. Do tego zwycięzcą bokserskiego turnieju Bigger’s Better z 2013roku. W latach 2015–2017 zawodnik Fight Exclusive Night, gdzie w 2016 roku został też mistrzem tej organizacji. Od 2018 roku Sarara jest też mistrzem świata WKN w wadze superciężkiej. Aktualnie Sarara związał się z jedną z ważniejszych organizacji w Polsce – z Konfrontacją Sztuk Walki(KSW).

Tomasz Sarara – kariera w kick-boxingu

Tomasz Sarara zadebiutował w zawodowych walkach kickbokserskich w 2008 roku. Dokładnie mówiąc 1 marca 2008 roku zmierzył się z Nattahawutem Pralomramem na WKN Poland / Gala K-1. Ten pojedynek wygrał w drugiej rundzie przez KO. Kolejny jego występ można było oglądać 18 lipca 2008 roku podczas Gali Sportów Walki, gdzie stanął do rywalizacji z Danielem Omielańczukiem. To starcie także wygrał i został zawodowym mistrzem Polski w kategorii +91 kg. Zaledwie kilka miesięcy później, bo już 9 listopada wystąpił na Glory 10: The Battle of Arnhem, gdzie zmierzył się z Rikiem van Soestem. Swojego rywala pokonał przez decyzję w trzeciej rundzie. 30 listopada 2008 roku na Mistrzostwach Europy WAKO w Porto, zajął drugie miejsce w kat. +91 kg, przegrywając w finale z Białorusinem Alaksiejem Kudzinem. 10 maja 2009 roki na gali Angels of Fire V zmierzył się z Kamilem Sokołowskim. Pokonał go przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie, zostając mistrzem Polskiego Związku Kick-boxerskiego (PZKB) w kat. 95 kg. Kolejne lata w jego karierze również były ustane wieloma świetnymi walkami i zaledwie kilkoma porażkami.

Tomasz Sarara – kariera MMA

2021 rok był przełomowy w karierze Sarary, ponieważ w kwietniu poinformował o podpisaniu kontraktu z polską organizacją promującą mieszane sztuki walki (MMA) – Konfrontacją Sztuk Walki. Swój pierwszy pojedynek dla tej organizacji odbył podczas KSW 62, a jego rywalem został Chorwat – Filip Bradaric. Pojedynek przez dwie rundy wygrywał zawodnik z Bałkanów, więc można było uznać, że to ostatecznie zwycięży. Jednak w trzeciej odsłonie Polak pokazał na co go stać i pokonał rywala przez TKO. Drugą walkę dla Konfrontacji Sztuk Walki stoczył już ponad rok później, a dokładniej mówiąc 20 sierpnia 2022. Podczas gali KSW 73 zmierzył się z Arkadiuszem Wrzoskiem. Walkę niestety przegrał przez TKO w rundzie trzeciej i tym samym odnotował swoją pierwsza porażkę od dziesięciu lat. Ciekawostką może być fakt, że trzy dni po gali Wrzosek oraz Sarara zostali nagrodzeni bonusem finansowym za najlepszą walkę wieczoru. 22 kwietnia 2023 na gali XTB KSW 81: Bartosiński vs. Szczepaniak zawodnik zawalczył z Errolem Zimmermanem. Sarara w pierwszej rundzie prowadził, więc wielu oczekiwało, że walka zakończy się na jego korzyść. Niestety było inaczej i ostatecznie to Zimmerman wygrał w kolejnej rundzie przez techniczny nokaut. Po przegranej, Sarara opublikował materiał wideo na swoim kanale, w którym ogłosił zakończenie kariery w mieszanych sztukach walki. 24 maja organizacja KSW na Twitterze również opublikowała komunikat o zakończeniu kontraktu z Sararą

Czytaj również:  Ricardo Prasel - z piłki nożnej do zawodowego MMA!

Tomasz Sarara – osiągnięcia

Na koncie Tomasza Sarary pojawia się wiele sukcesów w kick-boxingu. To sześciokrotny amatorski mistrz Polski, ale nie tylko. W 2008 roku zdobył drugie miejsce w kategorii +91 kg na Mistrzostwach Europy WAKO i tytuł mistrza Polski K-1 w kategorii +91 kg. W 2009 roku został mistrzem PZKB w kategorii 95 kg, zaś w 2010 roku zajął drugie miejsca na K-1 WGP 2010 Warszawa i został mistrzem Polski w formule low kick w kategorii +91 kg. W 2012 roku na koncie Sarary pojawił się kolejny tytuł, tym razem mistrza BMAF w kategorii 95 kg. W 2012 roku zajął drugie miejsce na Tatneft Arena, a w 2014 został mistrzem Polski w formule low kick w kategorii +91 kg. Nie sposób pominąć tytułu mistrza FEN w kategorii -95 kg (2016 rok), czy mistrza Celtic Gladiator w kategorii -95 kg (2017 rok). W 2018 roku zdobył tytuł mistrza świata WKN w wadze super ciężkiej w formule orientalnej oraz mistrza DSF w kat. +91 kg. W boksie Tomasz Sarara także odnotował pewne sukcesy. Przede wszystkim mowa tutaj o drugim miejscu na Bigger’s Better 8 w 2011 roku, czy pierwszym miejscu na Bigger’s Better 22 w 2013 roku.

Bilans walk zawodowych

Tomasz Sarara wziął udział aż w czterdziestu ośmiu walkach zawodowych z kick-boxingu. Imponująca jest nie tylko ilość odbytych walk, ale również to, że aż czterdzieści jeden razy odnotował zwycięstwo. Szesnaście walk wygrał przez nokaut, a dwadzieścia sześć razy przez decyzję. Tylko siedem razy odnotował porażkę, więc to fantastyczny wynik. Na koncie Tomasza Sarara pojawiają się też zawodowe walki w MMA. Do tej pory stoczył ich zaledwie trzy, z czego tylko jedną wygrał (przez nokaut). Dwa razy odnotował porażkę.

Pseudonim: brak

Data i miejsce urodzenia: 31 maja 1985 roku, Kraków

Czytaj również:  Adrian Bartosiński - uznany zawodnik MMA!

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 190 cm

Masa ciała: 106 kg

Styl walki: kick-boxing

Debiut: 2008 rok w kick-boxingu; 2021 rok w MMA

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: ciężka

Klub: TS Wisła, Sarara Team