Sylwetka zawodnika Norman Parke i jego powrót do klatki

Norman Parke to zawodnik MMA pochodzący z Irlandii Północnej. Posiada ogromne doświadczenie, a w przeszłości toczył walki dla takich federacji, jak UFC czy KSW. W 2021 roku postanowił jednak przenieść się do świata freak fight. Charyzmatyczny zawodnik mógł tu liczyć na dużo lepsze warunki finansowe. Już 26 listopada „Stormin” wróci do klatki, aby powalczyć z Adamem Oknińskim na gali Prime MMA 4. Już teraz możemy spodziewać się wielkich emocji.

Norman Parke – rekord i warunki fizyczne

Norman Parke urodził się 22 grudnia 1987 w Bushmills, w Irlandii Północnej. Swoją pierwszą walkę stoczył już w 2006 roku i zaczął od porażki. Następnie wkroczył jednak na zwycięską ścieżkę wygrywając 10 kolejnych pojedynków. Dobre występy pozwoliły mu otrzymać angaż w Cage Contender, a następnie w UFC. W 2017 roku postanowił przenieść się do polskiej organizacji KSW, gdzie stoczył pamiętną rywalizacje z Mateuszem Gamrotem złożoną z trzech walk. W 2021 roku Norman Parke postanowił zerwać kontrakt z KSW, aby wziąć udział w Fame MMA. Od tego czasu występuje wyłącznie na galach freak fight, pomijając epizod bokserski na EFM Show. Jego aktualny rekord to 30 zwycięstw, 7 porażek, 1 remis i 1 walka nierozstrzygnięta. Stormin mierzy 180 cm wzrostu, a jego aktualna waga oscyluje w granicy 85 kilogramów.

Norman Parke w UFC

W grudniu 2012 roku Norman Parke wystąpił na gali UFC on FX 6 i prze jednogłośną decyzję pokonał Colina Fletchera. W lipcu przyszłego roku miał okazję wystąpić na gali UFC 162, podczas której pokonał Kazukiego Tokudome. Kolejne trzy walki dla UFC to wygrana z Jonem Tuckiem, remis przeciwko Leonardowi Santosowi i wygrana przeciwko Naoyukiemu Kotani. Po dobrej passie przyszły dwie porażki: przeciwko Gleisonowi Tibau i Francisco Trinaldo. Na UFC Fight Night: 76 pokonał Rezę Madadiego. Po porażce z Rustamem Khabilovem na UFC Fight Night 84 odszedł z organizacji UFC. Jego rekord w tej organizacji to 5 wygranych, 3 porażki i remis.

Czytaj również:  Jaś Kapela – opis zawodnika freak fight

Walki Normana Parke’a w KSW

W 2017 roku Norman Parke stał się zawodnikiem KSW. Podczas gali KSW 39 stoczył bardzo zaciętą walkę przeciwko Mateuszowi Gamrotowi, ale ostatecznie przegrał decyzją sędziów. Już na KSW 40 w Dublinie mieliśmy wielki rewanż. Walka zakończyła się jednak przed czasem z powodu kontuzji oka na skutek nieprzepisowego uderzenia ze strony Gamrota. Do dziś może dziwić, dlatego walka ta została uznana za nierozstrzygniętą, a nie za porażkę Gamera przez dyskwalifikację.

Po dwóch walkach z Gamrotem Norman Parke notował zwycięską serię w KSW. Pokonał Łukasza Chlewickiego, Borysa Mańkowskiego, Artura Sowińskiego oraz Marcina Wrzoska. Na KSW 53 doszło trzeciej walki Parke – Gamrot. Tutaj nie było już żadnych wątpliwości. Gamrot bezlitośnie rozbijał rywala, a Stormin trzymał się na nogach tylko dzięki twardej szczęce i niezłomnemu charakterowi. Walka została przerwana w trzeciej rundzie, a lekarz nie pozwolił Parke’owi kontynuować starcia. Był to ostatni pojedynek Normana dla KSW.

Norman Parke w federacjach freak fight

Norman Parke postanowił zerwać ważny kontrakt z KSW, jako iż otrzymał lukratywną ofertę od Fame MMA. Stawką tego pojedynku, poza normalną gażą, miała być sztabka złota. Na gali Fame MMA 10 zmierzył się z Kasjuszem Życińskim w boksie. Fani wróżyli tu szybki nokaut, ale Don Kasjo mający spore doświadczenie w boksie zaprezentował się naprawdę dobrze, choć przegrał przez jednogłośną decyzję sędziów. Na Fame MMA 11 Parke przegrał w boksie z Borysem Mańkowskim. Następnie pokonał Pawła Mikołajowa oraz Piotra Szeligę.

W 2022 roku Norman Parke zmienił Fame MMA na Prime Show MMA 2. Pokonał na tej gali Grzegorza Szulakowskiego. Chociaż po tym pojedynku zadeklarował, że kończy walki na galach freak fight, aby skupić się na zawodowej karierze, postanowił jednak zmienić zdanie, bo już w listopadzie 2022 roku zawalczy na gali Prime Show MMA 4, a jego rywalem będzie Adam Okniński. Stormin to bez wątpienia kontrowersyjna, ale i bardzo barwna oraz charyzmatyczna postać. Nie może zatem dziwić fakt, że wiele federacji freak fight jest gotowych zaoferować mu bajeczne kontrakty.

Czytaj również:  Czy i gdzie zawalczy Ewa Brodnicka?

Analiza walki Parke vs. Adam Okniński

Już 26 listopada Norman Parke stoczy swoją kolejną walkę. Będzie to gala Prime Show MMA 4, a jego rywalem będzie Adam Okniński, czyli syn legendarnego trenera MMA, Mirosława Oknińskiego. Sama obecność pana Mirka w okolicach oktagonu gwarantuje wiele emocji i sporo zabawy. Jego syn stoczył do tej pory sześć pojedynków – wygrał cztery z nich, przegrał dwa. Chociaż Norman Parke ma najlepsze sportowe lata za sobą, to bez wątpienia będzie najtrudniejszym rywalem, z jakim przyszło się mierzyć Oknińskiemu w dotychczasowej karierze. Dużo bardziej doświadczony Stormin uchodzi za zdecydowanego faworyta tego pojedynku. Warto zauważyć, że Okniński wraca do oktagonu po ponad siedmioletniej przerwie. Ostatni pojedynek stoczył w październiku 2010 roku przegrywając na gali Boxing Night 11 przeciwko Krzysztofowi Pietraszkowi.