Sylwetka zawodnika MMA – Michał Oleksiejczuk

Michal Oleksiejczuk zalicza się do grona najlepszych polskich zawodników MMA i od 2017 roku toczy swoje walki dla najlepszej dla świecie organizacji MMA – UFC. Większość walk w tej federacji stoczył w kategorii półciężkiej, ale ostatnio zdecydował się na powrót do wagi średniej, która jest jedną z najlepiej obsadzonych w organizacji UFC. Michał Oleksiejczuk szczególnie dobrze czuje się w stójce, o czym świadczy jego rekord – na 17 zwycięstw 12 odnosił przez nokauty.

Michal Oleksiejczuk – podstawowe informacje

Michał Oleksiejczuk urodził się 22 lutego 1995 roku w Łęcznej. Jego amatorska kariera zaczęła się w 2013 roku na ALMMA (Amatorska Liga MMA). Od stycznia 2014 roku jest zawodnikiem profesjonalnym. Karierę zaczynał w klubie GKS Górnik Łęczna MMA, a pewien okres czasu spędził także w Akademii Sportów Walki Wilanów. Aktualnie Oleksiejczuk jest zawodnikiem Ankos MMA Poznań i trenuje pod okiem Andrzeja Kościelskiego. Jego aktualny rekord to 23 walki – 17 wygranych (12 przez nokauty, 1 przez poddanie, 4 przez decyzje), 5 porażek i 1 no-contest. Przydomek Oleksiejczuka w świecie MMA brzmi: „Hussar”. Jego bratem jest Cezary Oleksiejczuk, również zawodnik MMA, obecnie związany z federacją FEN.

Przebieg amatorskiej kariery Michała Oleksiejczuka w MMA

Od marca 2013 roku do września 2015 roku był zawodnikiem Amatorskiej Ligi MMA, w której toczył pojedynki amatorskie. W sumie, jako amator stoczył 14 walk, z czego 13 wygrał. Mógł pochwalić się I miejscem w kat. do 87 kg na ALMMA w klasyfikacji ogólnej oraz II miejscem w kat. do 96 kg. Równolegle do walk amatorskich postanowił występować jako zawodowiec. Profesjonalną karierę rozpoczął już w 2014 roku i dość szybko przyciągnął zainteresowanie większych federacji.

Początki Oleksiejczuka w profesjonalnym MMA

Oficjalny debiut w MMA zaliczył 11 stycznia 2014 roku na gali Vale Tudo Cup. Michał Oleksiejczuk w swojej premierowej walce pokonał Rajmunda Flejmera. W drugiej walce pokonał Mateusza Golę i podpisał kontrakt z federacją Thunderstrike Fight League. W debiucie dla tej federacji przegrał z Janem Kwiatoniem, ale miesiąc później pokonał Norberta Piskorskiego. W sumie, dla federacji Thunderstrike Fight Night był związany do maja 2017 roku, ale równolegle występował także dla Wenglorz Fight Cup oraz dla Fight Exclusive Night. Seria dziewięciu wygranych z rzędu pozwoliła mu otrzymać angaż w największej federacji MMA na świecie – Ultimate Fighting Championship.

Czytaj również:  Kim jest Krzysztof Jotko i gdzie może zawalczyć?

Incydent dopingowy i roczne zawieszenie

Michał Oleksiejczuk od razu otrzymał szansę walki na głównej gali UFC, co jak na debiutanta jest sporym wyczynem. Jego pierwsza walka miała odbyć się z Ionem Cutelabą na UFC 217. Polak miał wskoczyć za kontuzjowanego Antigułowa. Ostatecznie Cutelaba został po ważeniu zawieszony za potencjalne naruszenie polityki antydopingowej. Tym samym, debiut Oleksiejczuka na UFC odbył się dopiero 30 grudnia 2017 roku, a jego rywalem był Khalil Rountree. Polak pewnie wygrał walkę, ale niestety niedługo później badania antydopingowe wykryły w jego organizmie klomifen, niedozwoloną substancję antyestrogenową. W rezultacie, wynik walki z Rountree’m został unieważniony (no-contest), a Polak otrzymał karę rocznego zawieszenia.

Michal Oleksiejczuk – Kariera w UFC

Wydawało się, że skandal dopingowy po pierwszej walce w UFC może przekreślić dalszą karierę Oleksiejczuka dla tej federacji. Włodarze postanowili dać mu jeszcze jedną szasnę. Do oktagonu Oleksiejczuk wrócił w lutym 2019 roku i pokonał efektownie Glana Villante. Dwa miesiące później pokonał wspomnianego już Antigułowa, także w pierwszej rundzie. Następnie przyszły dwie porażki: z Ovinvem St. Preux oraz z Jimmy’m Crutem.

W ostatnich czterech walkach Michał Oleksiejczuk zanotował trzy zwycięstwa i jedną porażkę. Wygrał z Modestasem Bukauskasem i Shamilem Gamzatovem, a następnie przegrał z Dustinem Jacobym. Jego ostatnia walka miała miejsce w sierpniu 2022 roku. Polak na tę walkę postanowił wrócić do kategorii średniej, gdzie prawdopodobnie zostanie na dłużej. Pokonał w tej walce Sama Alveya w pierwszej rundzie. I tak o to jego aktualny bilans wynosi 17-5. Ciekawie zapowiada się przyszłość Oleksiejczuka w kat. średniej, uważanej za jedną z najmocniej obsadzonych kategorii UFC.

Kiedy następna walka Michała Oleksiejczuka?

Kolejną walkę Michał Oleksiejczuk stoczy na gali UFC Fight Night 217 zaplanowanej na 17 grudnia 2022 roku. Jego rywalem będzie Rosjanin, Albert Duraev. Pierwotnie Duraev miał zmierzyć się przeciwko Bruno Silvie, który wypadł z karty z powodu kontuzji. Duraev przegrał ostatnią walkę z Joaquinem Buckleyem, ale przed tą walką odznaczał się serią 10 walk wygranych z rzędu. Michał Oleksiejczuk stanie zatem przed trudnym wyzwaniem, ale ewentualna wygrana na pewno pozwoli mu się wyraźnie przesunąć w rankingu kategorii średniej UFC. Aktualnym mistrzem tej kategorii jest Alex Pereira. Jedno jest pewne – 27-letni Oleksiejczuk wciąż ma spore szanse, aby mocno zamieszać w tej kategorii.