Scott Askham – kariera i profil zawodnika MMA!

Scott Askham

Scott Askham urodził się 20 maja 1988 roku w West Yorkshire. To angielski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi średniej. Treningi w mieszanych sztukach walki rozpoczął już jako nastolatek. Zanim przeszedł na zawodowstwo, brał udział w trzech amatorskich walkach. W tym czasie pracował także dla firmy zajmującej się konserwacją oświetlenia ulicznego.

W swojej karierze walczył dla różnych organizacji, w tym na przykład dla BAMMA, czy Ultimate Cage FC i to właśnie w nich wywalczył tytuł mistrzowski w wadze średniej. Na koncie ma także walki dla UFC, ACB, czy dla KSW. Aktualnie wciąż jest związany z Konfrontacją Sztuk Walki i warto zauważyć, że od 18 maja 2019 roku do 10 października 2020 roku był międzynarodowym mistrzem KSW w wadze średniej.

Scott Askham – kariera MMA

Zawodowy debiut Scotta Askhama przypada na 1 października 2010 roku. Wtedy wziął udział w British Cage FC i zmierzył się z Litwinem Rolandasem Cizauskasem. Swojego rywala pokonał już w pierwszej rundzie przez TKO (ciosy pięściami). Drugą zawodową walkę w MMA stoczył kilka miesięcy później, bo już 11 marca 2011 roku podczas Fight-Pro UK 3, gdzie zmierzył się z Shaunem Loma. To był świetny występ, który na pewno zapisał się w historii mieszanych sztuk walki, ponieważ Askham znokautował przeciwnika w czwartej sekundzie rundy pierwszej.

3 września 2011 roku Scott Askham pokonał Arunasa Klimaviciusa w dwudziestej czwartej sekundzie rundy pierwszej na Olympian MMA Championship 11. Kolejne swoje walki również wygrywał w dobrym stylu i zaliczył debiuty w Ultimate Cage FC (18 sierpnia 2012 roku), czy w BAMMA (9 marca 2013 roku). Pasmo sukcesów na koncie Askhama zapewniło mu też pas mistrza Ultimate Cage FC w wadze średniej, a także pas mistrza BAMMA w wadze średniej.

7 czerwca 2014 po znokautowaniu Maxa Nunesa i obronie mistrzowskiego pasa BAMMA, podpisał kontrakt z największą federacją na świecie UFC. Dla amerykańskiej organizacji zadebiutował 4 października 2014 roku na gali „UFC Fight Night 53”, kiedy zmierzył się z Magnusem Cedenbladem. Przegrał walkę jednogłośnie na punkty i tym samym zaliczył pierwszą porażkę w zawodowej karierze. 20 czerwca 2015 roku Askham zmierzył się z Antonio Dos Santosem Jr. podczas gali „UFC Fight Night 69”. Tym razem starcie zakończyło się po jego myśli, ponieważ znokautował rywala już w pierwszej rundzie.

Czytaj również:  Marcin Dubiel - znany influencer we freakach!

24 października 2015 na „UFC Fight Night 76” zmierzył się z polskim zawodnikiem Krzysztofem Jotko. Walkę przegrał decyzją niejednogłośną i zaliczył swoją drugą zawodową porażkę. 27 lutego 2016 na „UFC Fight Night 84” zmierzył się z Chrisem Dempseyem, którego znokautował w pierwszej rundzie. Po gali otrzymał nawet bonus za Występ wieczoru. 3 września 2016 podczas gali „UFC Fight Night 93” przegrał na punkty z Jackiem Hermanssonem, zaś 18 marca 2017 na „UFC Fight Night 107” przegrał z Bradem Scottem.

Po dwóch przegranych z rzędu został zwolniony przez UFC.

Po wylocie z UFC Askham stoczył jeden pojedynek dla rosyjskiej organizacji ACB (Absolute Championship Berkut, aktualnie ACA). 23 września 2017 roku podczas gali „ACB 70” zmierzył się w Main Evencie z Lukiem Barnattem, którego zwyciężył niejednogłośnie na punkty. Jeszcze w grudniu 2017 roku podpisał kontrakt na trzy walki z największą, polską federacją Konfrontacją Sztuk Walki.

W debiucie dla tej federacji wystąpił 3 marca 2018 roku podczas gali „KSW 42: Khalidov vs. Narkun”, gdzie zmierzył się z byłym mistrzem wagi średniej, Michałem Materlą. Znokautował go kopnięciami na wątrobę, zaś po samej gali został nagrodzony bonusem za najlepszy nokaut wieczoru. 6 października 2018 roku podczas gali ”KSW 45: The Return to Wembley” Askham zmierzył się z Marcinem Wójcikiem. Tego zawodnika również pokonał kopnięciami na wątrobę i zgarnął po raz drugi bonus za Nokaut wieczoru.

18 maja 2019 roku Scott zmierzył się w finale turnieju po pas ponownie z Michałem Materlą. Znokautował rywala latającym kolanem, tym samym zdobywając pas wagi średniej i zostając mistrzem.7 grudnia 2019 na gali „KSW 52: Race” pokonał legendę polskiego MMA, Mameda Chalidowa.

W pierwszej obronie mistrzowskiego pasa Askham został ponownie zestawiony z Mamedem Chalidowem, ale tym razem poniósł porażkę. 3 czerwca 2023 podczas głównej walki wieczoru gali XTB KSW 83: Colosseum 2 na Stadionie Narodowym w Warszawie dojdzie do trzeciego spotkania pomiędzy Askhamem a Mamedem Chalidowem.

Czytaj również:  Z kim może zawalczyć Bombardier MMA i dlaczego warto go obstawiać?

Scott Askham – osiągnięcia

Pierwsze osiągnięcia w mieszanych sztukach walki pojawiły się już w 2013 roku, bowiem to właśnie wtedy Scott Askham został mistrz organizacji Ultimate Cage FC w wadze średniej. Do tego w latach 2013-2014 został mistrzem organizacji BAMMA w wadze średniej. W 2015 roku Scott Askham zdobył też brązowy pas w brazylijskim jiu-jitsu, zaś w latach 2019-2020 został międzynarodowym mistrzem KSW w wadze średniej oraz zwycięzcą turnieju.

Scott Askham – bilans walk zawodowych

Scott Askham wziął udział w dwudziestu czterech zawodowych walkach MMA. Dziewiętnaście z nich zwyciężył, z czego dwanaście razy to zwycięstwa przez nokauty. Pięć razy pokonał rywali przez decyzje, a dwa razy przez poddanie. Jak do tej pory odnotował tylko pięć porażek, więc to naprawdę dobry wynik patrząc na ilość odbyt walk.

Pseudonim: brak

Data i miejsce urodzenia: 20 maja 1988 rok,West Yorkshire

Obywatelstwo: Wielka Brytania

Wzrost: 191 cm

Masa ciała: 84 kg

Styl walki: MMA, kick-boxing

Debiut: 2010 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: średnia

Klub: Atherton Submission Wrestling