Oumar Sy – kariera i profil zawodnika MMA!

Oumar Sy

Oumar Sy urodził się 21 listopada 1995 roku. To francuski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) walczący w kategorii półciężkiej. Na swoim koncie ma występy na Eagles FC, 100% Fight, czy nawet dla Oktagon MMA. Od pewnego czasu jednak związał się z polską organizacją – Konfrontacją Sztuk Walki (KSW) i to właśnie w jej rankingu zajmuje drugie miejsce w wadze półciężkiej. Jego dotychczasowy bilans w KSW opiewa na trzy zwycięstwa, bez żadnej porażki. Jednak w jego karierze zauważymy nie tylko brak porażek przy współpracy z KSW. Jak do tej pory wszystkie walki Sy zwyciężył przed wybrzmieniem końcowej syreny, co sprawia, że wyróżnia się na tle innych zawodników.

Oumar Sy – kariera MMA

Zawodowy debiut Oumara Sy miał przypaść na 14 kwietnia 2018 roku. Podczas 100% Fight 35 miał się bowiem zmierzyć z Jaomatifem M’Rondjae , ale ostatecznie do tego starcia nie doszło. Dlatego dla Sy wyznaczoną kolejną walkę. Tym razem miała odbyć się 30 czerwca 2018 roku podczas 100% Fight 36, a jego rywalem miał zostać Clement Giordanengo. I ta walka nie doszła do skutku, więc po raz kolejny trzeba było poczekać aż do początku 2019 roku. Dokładniej mówiąc 12 stycznia Oumar Sy miał stoczyć swoją pierwszą zawodową walkę z Anissem Arroufem na 100% Fight 38. Jednak i to wydarzenie odwołano z powodu zamieszek w kraju. Zatem oficjalnie pierwszą walkę w MMA Sy stoczył dopiero 8 czerwca 2019 roku. Podczas Eagles Fighting Championship – EFC 1 zmierzył się z Amarem Nabilem, którego pokonał przez TKO (ciosy pięściami) w pierwszej rundzie. Swoją drugą zawodową walkę stoczył 19 października 2019 roku na 100% Fight 41. Jego przeciwnikiem był Sophien Hadj Doula, którego znokautował technicznie (ciosy pięściami) w pierwszej rundzie.

Czytaj również:  Nate Diaz – całościowy opis zawodnika

Na następną walkę z jego udziałem trzeba było poczekać prawie rok, bo dopiero 26 września 2020 roku wystąpił podczas gali GMC Fight Night – Grabinski vs. Stoimenov. To właśnie wtedy skonfrontował się z Mehdim Matajevem, którego poddał duszeniem zza pleców w pierwszej rundzie. W 2020 roku Oumar Sy otrzymał też zaproszenie na walkę od Oktagon MMA. Przyjął zaproszenie i dla tej organizacji wystąpił już 30 grudnia 2020 roku w Brnie. Podczas Oktagon 20 poddał duszeniem zza pleców czeskiego zawodnika Daniela Škvora w drugiej rundzie.

Dobre występy na koncie Oumara Sy nie umknęły uwadze polskiemu gigantowi – Konfrontacji Sztuk Walki. Federacja zaproponowała Sy kontrakt, na który też przystał. Dla nowego pracodawcy wystąpił już 23 października 2021 roku. Podczas KSW 64: Przybysz vs. Santos w Łodzi Oumar Sy miał okazję zmierzyć się z Polakiem, Adamem Tomasikiem. To spotkanie zakończył się po myśli Francuza, ponieważ pokonał Tomasika przez techniczny nokaut jeszcze w pierwszej rundzie (ciosy pięściami). 3 lutego 2022 roku Oumar Sy wziął udział w Ares FC 3 – Ares Fighting Championship 3 , gdzie miał okazję zmierzyć się z rodakiem, Paulinem Begai. Do tego starcia doszło w Paryżu, więc na rodzimym środowisku. Po trzech jakże wyrównanych rundach trudno było stwierdzić, kto ostatecznie wygra. Dlatego nie obyło się bez wsparcia sędziów, którzy jednogłośnie wydali decyzję na korzyść Oumara Sy. 23 lipca 2023 roku miała odbyć się kolejna walka Sy dla polskiej organizacji. Na gali KSW 72: Romanowski vs. Grzebyk, Oumar Sy miał zmierzyć się z Hasanem Mezhievem. Jednak do tej walki nie doszło, ponieważ Mezhiev doznał kontuzji kolana. Całe szczęście organizacja szybko poradziła sobie z tym problemem i znalazła dla Francuza zastępstwo. Dlatego na gali KSW 72: Romanowski vs. Grzebyk ostatecznie zmierzył się z Bartłomiejem Gładkowiczem. Walka pomiędzy Polakiem a Francuzem była dość zacięta i trwała aż trzy rundy. Ostatecznie o zwycięstwie zdecydowali sędziowie i tak przez jednogłośną decyzję starcie wygrał Sy. Kolejną walkę dla Konfrontacji Sztuk Walki Francuz stoczył 17 marca 2023 roku w Lublinie. Podczas KSW 80: Eskiev vs. Ruchała zmierzył się z brazylijskim zawodnikiem, Henrique da Silv. Swojego rywala poddał jeszcze w pierwszej rundzie duszeniem zza pleców. 30 czerwca 2023 roku Oumar Sy będzie miał okazję zadebiutować dla innej organizacji – The King of Fighters (KDF) i to we Francji. Na wydarzeniu KOF podejmie doświadczonego reprezentanta Argentyny, Martina Ottaviano. Co z jego kontraktem z największą polską organizacją? Na razie nie wiadomo, ale mówi się, że wciąż negocjuje warunki jej przedłużenia na kolejne walki.

Czytaj również:  Kiedy Conor McGregor może zawalczyć i z kim?

Oumar Sy – osiągnięcia

Oumar Sy zajmuje trzecie miejsce w rankingu spośród 163 aktywnych zawodników wagi półciężkiej Europe Western Pro. Do tego jest dwunasty w rankingu 146 aktywnych zawodników Poland Pro w wadze półciężkiej.

Oumar Sy – bilans walk zawodowych

Oumar Sy wziął udział w ośmiu walkach zawodowych MMA. Jak do tej pory wszystkie swoje występy zakończył z sukcesem, co oznacza, że Sy nie odnotował żadnej porażki. Trzy zwycięstwa odbyły się przez nokauty i trzy przez poddania. Do tego dwa razy zwyciężył przez decyzje.

Pseudonim: brak

Data i miejsce urodzenia: 21 listopada 1995 rok, Paryż

Obywatelstwo: Francja

Wzrost: 193 cm

Masa ciała: 93 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2019 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: półciężka

Klub: Bulgarian Top Team