Opisujemy najlepsze polskie zawodniczki MMA

Polskie zawodniczki MMA to bardzo waleczne kobiety. Od lat w Polsce zauważalny jest wzrost zainteresowania mieszanymi sztukami walki. Coraz więcej osób z przejęciem ogląda spotkania w klatkach, podczas których polskie zawodniczki dają z siebie naprawdę wiele. Właśnie z myślą o polskich fanach MMA przygotowaliśmy to zestawienie. Znajdziesz w nim najlepsze polskie fighterki, które od lat zapewniają naprawdę wielkie emocje i co najważniejsze, nie zapowiada się na to, by planowały szybkie zakończenie kariery.

Najlepsza z najlepszych – Joanna Jędrzejczyk

Opisując najlepsze polskie zawodniczki MMA na szczycie nie mogło zabraknąć tej wyjątkowej kobiety. Joanna Jędrzejczyk pierwsze sukcesy odnosiła w tajskim boksie, później zdecydowała się na rozpoczęcie kariery w mieszanych sztukach walki i nie da się ukryć, że był to doskonały krok, ponieważ jest ona pierwszą polką, która podpisała kontrakt z największą światową federacją UFC. Swój debiut na arenie międzynarodowej Jędrzejczyk miała w czerwcu 2014 roku, pokonując swoją rywalkę.

Choć w ostatnich walkach dwukrotnie przegrała, to jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa i dalej dąży do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Choć na powtórzenie sukcesu z lat 2015-2017, kiedy to została mistrzynią UFC w wadze słomkowej musimy jeszcze poczekać, to niewątpliwie ta kobieta ma ogromny potencjał.

Polskie zawodniczki MMA – Karolina Kowalkiewicz

Kolejna pozycja należy do Karoliny Kowalkiewicz, która przez wielu uznawana jest za ikonę kobiecego MMA w Polsce. W listopadzie 2014 roku zawodniczka miała swój debiut w walkach zagranicznych, występując podczas dziewiątej gali kobiecych sztuk walki organizowanych przez federację Invicta FC. Podczas debiutu nasza polska fighterka pokonała swoją rywalkę w regulaminowym czasie, zgarniając znacznie więcej punktów.

Doskonały start za granicą sprawił, że już w 2015 roku Kowalkiewicz podpisała swój pierwszy kontrakt z UFC, gdzie powtórzyła swój sukces i podczas pierwszej walki pokonała kanadyjkę jednogłośną decyzją sędziów. W latach 2013-2015 to właśnie ona okrzyknięta została międzynarodową mistrzynią KSW w wadze słomkowej.

Obecnie zauważyć się dało wyraźny spadek formy, co potwierdza pięć porażek pod rząd, ale wierzymy, że ostatnia wygrana odwróciła los naszej zawodniczki.

Agnieszka Niedźwiedź

Zawodniczka swój start w MMA na szczeblu krajowym zaczynała mając zaledwie 17 lat. jednak młody wiek nie przeszkodził jej w osiąganiu sukcesów. Wszystkie walki, w których wzięła udział kończyły się jej zwycięstwem, co zaowocowało kontraktem z organizacją Cage Warriors. Tym, co zwraca szczególną uwagę w walkach Agnieszki Niedźwiedź jest jej wszechstronność.

Sukcesy na arenie międzynarodowej sprawiły, że obecnie polska zawodnicza walczy dla Invicta FC, gdzie obecnie ma na swoim koncie jedno zwycięstwo i jedną porażkę.

Izabela Badurek

Ta zawodniczka z wagą 57 kg startuje w wadze muszej i koguciej. W 2016 roku została okrzyknięta mistrzynią PLMMA w wadze muszej, a od 2019 roku związana jest kontraktem z FEN.

Po stoczeniu 15 walk Izabela Badurek może się pochwalić ciekawymi statystykami, z niewielką przewagą zwycięstw. Podczas 8 walk to ona unosiła rękawice w geście zwycięstwa, w tym 3 razy przez nokaut, 4 razy przez poddanie się rywalki i 1 decyzją sędziów. Podczas walki w klatce Badurek zdecydowanie najlepiej czuje się w walkach w parterze i to właśnie wtedy jej rywalki decydują się na poddanie.

Poza mieszanymi sztukami walki, Izabela Badurek osiągała liczne sukcesy w innych sztukach walki, w tym szczególnie dobrze radziła sobie w Judo, gdzie podczas Mistrzostw Polski z 2012 roku zdobyła brązowy medal.

Barbara Nalepka

Zawodniczka znana jest z udziału w galach MMA, brazylijskiego jiu-jitsu oraz kickboxingu. To właśnie ta ostatnia dyscyplina dała jej brązowy medal podczas Mistrzostw Polski z 2014 roku.

W MMA po raz pierwszy wystartowała w lutym 2013 roku walcząc w wadze koguciej w rozgrywkach ALMMA 25 o puchar Mazowsza. Choć debiuty amatorskie nie do końca szły po jej myśli, niosąc ze sobą trzy porażki i jedno zwycięstwo, to i tak zdecydowała się na start zawodowy i nie da się ukryć, że była to bardzo dobra decyzja. Start w zawodowym MMA przyniósł Barbarze Nalepce aż 5 zwycięstw z rzędu, w tym trzy przez poddanie się rywalki i dwa w formie nokautu technicznego.

Czytaj również:  Josef Bratan – wszystko na temat zawodnika

Obecnie o zawodniczce zrobiło się cicho, prawdopodobnie za sprawą serii porażek, jednak wierzymy w to, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i da nam jeszcze nie raz prawdziwe widowisko.

MMA przez wielu uznawane jest za sport typowo męski. Zdaniem niektórych kobiety nie nadają się do walk. Tymczasem wszystkie przytoczone przez nas polskie zawodniczki MMA doskonale pokazują, że również delikatne przedstawicielki płci pięknej mogą być prawdziwymi fighterkami. Każda z wyżej opisanych pań ma na swoim koncie naprawdę spektakularne sukcesy, które pozwoliły im wznieść się na wyżyny swoich możliwości i rozwinąć karierę również na arenie międzynarodowej. Część z nich powoli rezygnuje z udziału w zawodowych walkach, jednak zdecydowana większość dalej będzie nam zapewniać emocje na najwyższym poziomie.


Od pewnego czasu sporty walki w naszym kraju rosną w popularność. Oczywiście wpływ na to mają sukcesy polskich zawodników, ale także zawodników. Widać w tej dyscyplinie ciągły rozwój, coraz większa ilość zwłaszcza kobiet stanowi o sile polskiego, a także światowego MMA. Mamy do czynienia z zawodniczkami, które nie odpuszczają i walczą o swoje. Zastanówmy się zatem, które polskie panie stanowią o sile tej dyscypliny teraz i miejmy nadzieję, że jeszcze przez co najmniej kilka lat.

Królowa jest tylko jedna

Nasz ranking na najlepsze polskie zawodniczki MMA musimy zacząć od Joanny Jędrzejczyk, a więc najbardziej utytułowanej polski w świecie sportów walki. Mamy tu do czynienia z zawodniczką, która swoją karierę rozpoczynała w tajskim boksie i przeszła następnie do UFC, tam też podpisała swój pierwszy duży kontrakt. W MMA swoją karierę rozpoczęła w 2012 roku i od razu na jej koncie pojawiło się bardzo dużo sukcesów. Jest ona pierwszą Polką, która zadebiutowała w tej federacji. W 2015 roku zdobyła swój pierwszy tytuł w wadze słomkowej pokonując zawodniczkę ze Stanów Zjednoczonych Carlę Esparzę. Była to 2 runda pojedynku. Kilka miesięcy później udało jej się obronić tytuł okazując się lepszą od innej Amerykanki Jessici Penne. W obu tych walkach Polka była zdecydowanie lepsza i wygrywała przed czasem.

Wówczas dzięki tej drugiej wygranej Polka została umieszczona przez ekspertów na 2 miejscu w rankingu p4p bez podziału na kategorie wagowe wśród kobiet, zaś była na 7 miejscu jeśli chodzi o panie i panów. To było na pewno wielkie wyróżnienie. Jędrzejczyk jeszcze kilka razy udało się obronić tytuł, zawsze w iście efektownym stylu, aczkolwiek w tym czasie nie obyło się bez kilku kontuzji. Aż do 4 listopada 2017 roku Polce udało się obronić tytuł 5 razy, po czym doszło do jej porażki i utraty pasa na rzecz Rose Namajunas. Była to pierwsza porażka w MMA dla Joanny Jędrzejczyk. Nie obyło się bez rewanżu za jakiś czas, aczkolwiek i wtedy nie udało się pokonać rywalki pochodzącej z Ameryki. Polka jeszcze kilkukrotnie w przyszłości starała się o odzyskanie pasa, walkę mistrzowską, zmieniła nawet kategorię wagową na muszą, jednak niestety dla niej i polskich kibiców bez powodzenia. Wydaje się jednak, że inne polskie zawodniczki MMA mają na kim się wzorować. Joanna Jędrzejczyk ma niepodważalną pozycję w polskim, a także światowym MMA.

Kolejna polska ikona MMA

Na drugim miejscu w naszym rankingu na najlepsze polskie zawodniczki MMA musimy umieścić Karolinę Kowalkiewicz, którą zdecydowanie można uznać za ikonę, legendę światowych sztuk walki w naszym kraju. Trudne dzieciństwo tej zawodniczki sprawiło, że już w młodym wieku zaczęła trenować krav magę, co miało na pewno wpływ na jej późniejsze sukcesy, bo te na pewno nie są małe. W MMA zadebiutowała już w 2012 roku rozpoczynając od wygranej. Jeszcze w tym samym roku podpisała swój pierwszy profesjonalny kontrakt. Ten udało się zakontraktować podczas pierwszej kobiecej gali KSW, którą Kowalkiewicz ostatecznie wygrała pokonując po drodze 2 zawodniczki. Samo zwycięstwo to zbyt delikatne określenie. Polka robiła z rywalkami w tym turnieju co chciała, wygrała zdecydowanie. Był to jej pierwszy tytuł w KSW. Okrzyknięto ją zatem mistrzynią.

Czytaj również:  Jake Paul – znany youtuber i zawodnik

W 2015 roku przeniosła się do federacji UFC, gdzie udało jej się stoczyć walkę o pas mistrzowski w kategorii słomkowej z Joanną Jędrzejczyk, jednak Karolina Kowalkiewicz w tym pojedynku okazała się słabsza. Zawodniczka ta miała jeszcze szanse na walkę o pas mistrzowski w tej samej kategorii, aczkolwiek możliwe, że nie posiadała na tyle umiejętności. Miała okazję, aby walczyć z Rose Namajunas, która pokonała Joannę Jędrzejczyk. Polka dostała walkę eliminacyjną z Brazylijką Jessicą Andrade, jednak wówczas nie udało jej się wygrać.

Później z większymi lub mniejszymi sukcesami walczyła w UFC odnosząc niekiedy efektowne wygrane nad kilkoma pretendentkami do tytułu mistrzowskiego. Jakiś czas temu zapowiedziała, że swoją karierę zawodniczą zakończy w 2023 roku. Wpływ na to może mieć niestety wyraźny spadek formy aktualnie 37-letniej zawodniczki i seria kilku porażek z rzędu. Ma ona jednak przed sobą jeszcze jedną zaplanowaną walkę. Wierzymy, że ikona polskiego MMA zdoła się przełamać i wygrać na zakończenie kariery.

Młody wielki talent

Ostatnie miejsce na podium w naszym rankingu na najlepsze polskie zawodniczki MMA zajmuje Agnieszka Niedźwiedź. Mamy tu do czynienia z fighterką, która swoją karierę rozpoczęła już w wieku 17 lat, jednak dla niej nie była to żadna przeszkoda, aby osiągać swoje sukcesy. Być może nie ma ona tak wielkich sukcesów jak dwie wyżej wspomniane zawodniczki, ale posiada spory talent, o czym świadczy aktualny kontrakt z najlepszą aktualnie federacją MMA, a więc Invicta Fighting Championships. Jest to na pewno bardzo duże wyróżnienie.

Agnieszka Niedźwiedź walczy w wadze muszej. Raz w swojej karierze dostała walkę o pas mistrzowski przeciwko Brazylijce Jennifer Maia. Niestety Polka tę walkę przegrała. Było to nieco ponad 5 lat temu. Od tej pory drugiej takiej szansy nie było. Niemniej jednak jej karierę i podpisanie kontraktu z Invicta FC można podsumować pozytywnie. Było w niej sporo sukcesów, efektownych zwycięstw, wszak zwyciężyła we wszystkich walkach na szczeblu krajowym, w których brała udział.

Do tej pory nie walczyła zbyt wiele w federacji Invicta Fighting Championships, gdyż jej dorobek to raptem 2 walki, z których udało jej się wygrać jedną. Niemniej jednak dosyć młody wiek jak na zawodniczkę sportów walki (ma aktualnie 27 lat) sprawia, że przed nią jeszcze co najmniej kilka lat walk, a więc sukcesy na arenie międzynarodowej mogą stać się z czasem o wiele większe. Czy jest w stanie nawiązać do sukcesów Jędrzejczyk lub Kowalkiewicz? Szczerze mówiąc, bardzo na to liczymy.

Polskie zawodniczki MMA – Kolejna zawodniczka z wagi muszej

Jak widać w tym rankingu nasze zawodniczki MMA osiągają sukcesy w wadze muszej, a więc do 57 kg. Kolejna zawodniczka również pochodzi z tej kategorii wagowej. Jest nią Izabela Badurek, która również ma za sobą pewne sukcesy, aczkolwiek bardziej w walkach amatorskich i na krajowym podwórku, aczkolwiek ma bardzo ciekawe liczby, na które warto zwrócić uwagę.

Wydaje się, że największym sukcesem Izabeli Badurek było wywalczenie tytułu mistrzowskiego podczas gali PLMMA, który organizowany jest dla polskich zawodników i zawodniczek. Miało to miejsce w 2016 roku. Oczywiście dalej mówimy w tym przypadku o wadze muszej. W 2019 roku Polce udało się podpisać kontrakt z federacją FEN i aż do tego momentu jest z nią związana.

Czytaj również:  Wszystko na temat zawodnika Fury Tyson

Kilkanaście walk w MMA, każda różna, niemal wyrównany bilans walk, kilka efektownych zwycięstw, kilka przez nokaut, przez poddanie się jej rywalki i tylko jedna przez decyzję sędziów. Widać więc u niej, że lubi być efektywna. Stylem Badurek jest przede wszystkim zejście do parteru i duszenie. Jeśli taka akcja jej się uda, wówczas najczęściej ta zawodniczka triumfuje, a przeciwniczki są zmuszone do poddania się.

Warto zauważyć, że Badurek tak samo dobrze radzi sobie w innych sportach walki, między innymi judo. W tym sporcie udało jej się zdobyć brązowy medal Mistrzostw Polski w 2012 roku.

Polskie zawodniczki MMA – Barbara Nalepka i jej osiągnięcia

Kolejną, aczkolwiek nie ostatnią zawodniczką w naszym rankingu jest Barbara Nalepka, która poza walkami w MMA znana jest także z pojedynków w brazylijskim ju-jitsu, a także w kickboksingu. W tej ostatniej z odmian sztuk walki zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski w 2014 roku.

Jej kariera w MMA sięga 2013 roku, aczkolwiek były to wówczas walki typowo amatorskie i nie przynosiły one zbyt dużych sukcesów. Pomimo tego nie poddała się i postanowiła się zostać zawodową zawodniczką. Początek jej kariery wskazywał, że była to bardzo dobra decyzja, ponieważ udało jej się odnieść dosyć imponującą serię 5 wygranych z rzędu. Same zwycięstwa również odnosiła w bardzo dobrym stylu, ponieważ w 3 walkach zmuszała swoje rywalki do poddania. W dwóch przypadkach były to wygrane po nokautach technicznych. Na tym jednak sukcesów koniec, ponieważ od pewnego czasu nie bierze udziału w galach. Widocznie spowodowane jest to spadkiem formy, ponieważ ostatnio przegrała kilka swoich walk. No cóż, na kolejne walki z jej udziałem trzeba czekać, nie wiadomo kiedy to nastąpi, aczkolwiek wierzymy, że uda jej się odzyskać formę i nawiązać tym samym do kapitalnego początku w tej federacji.

Polskie zawodniczki MMA – Jedyna naturalizowana Polka

Nasz ranking na najlepsze polskie zawodniczki MMA zamyka zawodniczka rodem z Ukrainy, która posiada jednak polskie obywatelstwo i walczy właśnie pod polskim szyldem. Jest nią Lena Tkhorevska, która swoje walki odbywa w kategorii atomowej, a więc najniższej możliwej, bowiem do 48 kg.

Zawodniczka ta jest mistrzynią PLMMA z 2014 roku. Warto powiedzieć, że założycielem tej organizacji jest Mirosław Okniński, a Ukrainka z pochodzenia jest jedną z twarzy właśnie tego trenera. W swojej karierze Tkhorevska podpisała kontrakt między innymi z XFC, gdzie nie miała możliwości walki o pasy mistrzowskie. Niedawno związała się za to z One Championship, a więc federacją, która jest bardzo popularna w Azji, między innymi w Singapurze. Jest ona pierwszą z Polek, która podpisała kontrakt z tą federacją istniejącą na rynku sztuk walki od 2011 roku.

Zatem nie tylko mężczyźni są mocni

Jak widać w powyższym zestawieniu prym w polskim, a także światowym MMA wiodą nie tylko mężczyźni, jednak bardzo mocne są także panie, które okazują się być niesamowicie waleczne, stąd też na ich koncie aż tak wiele sukcesów. Niektóre z nich wycisnęły ze swojej kariery maksimum jak Jędrzejczyk czy Kowalkiewicz, którym udało się walczyć w swojej karierze o największe pasy w swojej kategorii wagowej i być mistrzyniami.

Pozostałe zawodniczki są nieco młodsze i cały czas przed nimi parę lat walki i możliwość może niekoniecznie dorównania starszym koleżankom, bo to bardzo trudne, aczkolwiek zapisania się w szczególny sposób na kartach polskiego kobiecego MMA, które cały czas się rozwija. Oczywiście zawodniczek, które startują w galach w wielu federacjach, a których nie wymieniliśmy jest o wiele więcej. Liczymy, że każda z nich będzie odnosić sukcesy, o których będziemy mogli pisać.