One Championship



One Championship – najważniejsze informacje na temat gali

One Championship jest singapurską organizacją promującą różne sporty walk. Na galach odbywają się przede wszystkim pojedynki w MMA i kick-boxingu, ale zdarzają się także walki w formułach muay thai oraz grapplingu. Znamienne jest to, że organizacja często tworzy gale tematyczne, których nazwa nawiązuje do karty walk, głównie do walki wieczoru. W tym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje na temat organizacji One Championship.

Kiedy powstała organizacja One Championship?

Organizacja One Championship powstała w sierpniu 2011 roku, a założył ją Chatri Sityodtong, który do dziś pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego. Uznał on, że sztuki walki są nieodzownym elementem kultury azjatyckiej, tymczasem nie istniała wówczas żadna organizacja, która byłaby w stanie zjednoczyć cały kontynent. Ta sztuka powiodła się w dużej mierze dopiero One Championship, która jest jedną z największych organizacji sportów walki na świecie. Już 3 września 2011 roku odbyła się pierwsza gala, której udało się wypełnić cały stadion Singapore Indoor. Do 2015 roku organizacja funkcjonowała pod dłuższą nazwą One Fighting Championship. W październiku 2018 roku doszło do pierwszego w historii transferu zawodników. Singapurska organizacja zwolniła z kontraktu Bena Askrena, który trafił do UFC. Do One przeszedł natomiast Demetrious Johnson.

Rok 2023 organizacja One Championship zamknie z dorobkiem okrągłych 250 gal. Co ciekawe, organizacja ta nie ma przeważającego cyklu gal – najważniejsze gale często posiadają określoną nazwę nawiązującą do tematyki i karty walk. Do najważniejszych cyklicznych eventów zaliczyć możemy jednak One Friday Fights (w sumie 45 gal do końca 2023 roku) oraz One Fight Night (17 gal).

Na jakich zasadach toczone są pojedynki w One Championship?

W organizacji One Championship przeważają pojedynki w formule MMA. Są one toczone na dystansie trzech rund po pięć minut. Wyjątkiem są walki mistrzowskie prowadzone na dystansie pięciu rund. Warte odnotowania jest to, że organizacja ustanowiła własne zasady o nazwie Global MMA Rule Set, które łączą klasyczne reguły Unified Rules of Mixed Martial Arts z zasadami PRIDE Rules. Dzięki temu, w walkach dopuszczane były kopnięcia w głowę leżącego zawodnika, naskakiwanie na głowę oraz ciosy kolanami w parterze. W 2016 roku organizacja uznała jednak, że te zasady są zbyt niebezpieczne. Z dopuszczalnych technik zniknęły kopnięcia na głowę leżącego zawodnika i naskakiwanie na głowę. W organizacji One Championship toczone są również pojedynki w formułach kick-boxingu, grapplingu oraz muay-thai.

Najsłynniejsi zawodnicy federacji One Championship

Największą liczbą wygranych pojedynków może pochwalić się amerykański zawodnik Christian Lee, który w sumie wygrał 17 pojedynków, w tym aż 16 przez nokaut. Był mistrzem kategorii lekkiej. Niekwestionowaną legendą organizacji jest również Bibiano Fernandez, który od października 2013 do listopada 2018, a następnie od marca 2019 do marca 2022 roku był mistrzem wagi koguciej. Zaliczył osiem udanych obron pasa. Do grona najlepszych zawodników organizacji One Championship zaliczyć należy także Bena Askrena, mistrza wagi półśredniej w latach 2014 – 2018. Askren został oddany do UFC w zamian za Demetriousa Johnsona, który jest aktualnym mistrzem kategorii muszej.

Organizacja One Championship zasłynęła również z wyjątkowo młodej uczestniczki gali. Tajska zawodniczka Supergirl Jaroonsak stoczyła tu swoją pierwszą walkę w wieku zaledwie 16 lat i 9 miesięcy. Z kolei najstarszym aktywnym zawodnikiem jest Renzo Gracie, który swoją ostatnią walkę stoczył w wieku 51 lat i 4 miesięcy. Zawodnikiem, który stoczył dla organizacji One Championship najwięcej pojedynków był filipiński zawodnik Eduard Folayang, który na ten moment ma na koncie 23 pojedynki i wciąż jest aktywnym zawodnikiem organizacji.

Polscy zawodnicy w organizacji One Championship

Najsłynniejszym polskim zawodnikiem w organizacji One Championship był Michał Pasternak, który dołączył do niej w grudniu 2014 roku. W debiucie pokonał on Rafaela Silvę i już w kolejnym pojedynku otrzymał szansę walki o pas mistrzowski. W pierwszej rundzie lepszy od niego okazał się jednak Roger Gracie. Pasternak stoczył w organizacji One Championship jeszcze dwa pojedynki, co oznaczało koniec jego przygody z tą organizacją. Cztery pojedynki w tej organizacji stoczył utytułowany karateka, Marcin Prachnio. Po czterech zwycięstwach trafił on do UFC, gdzie jego wyniki nie są już tak imponujące.

Gdzie można oglądać gale One Championship na żywo?

Nie wszystkie gale organizacji One Championship są pokazywane przez polskie stacje telewizyjne. Najważniejsze gale można jednak znaleźć na kanałach TVP Sport oraz FightKlub. Ponadto, karty wstępne dużych eventów są transmitowane za darmo na oficjalnym kanale organizacji w serwisie YouTube. Gale można oglądać również na oficjalnej stronie internetowej organizacji. Dużym plusem jest to, że można oglądać także powtórki ostatnich eventów.