One Championship MMA – najważniejsze informacje o gali MMA

One Championship MMA to singapurska organizacja promująca sporty walki, przede wszystkim MMA, ale również kick-boxing, muay thai, a także grapplingu. To jedna z największych federacji MMA funkcjonujących na azjatyckim rynku, ceniona także na innych kontynentach. Ścisła współpraca z zagranicznymi klubami MMA pozwoliła federacji One Championship kontraktować wielu utalentowanych zawodników. Co warto wiedzieć na temat tej gali?

Garść podstawowych informacji o gali One Championship MMA

Organizacja One Championship MMA powstała w 2011 roku z inicjatywy Victora Cui w Singapurze. Już 3 września odbyła się pierwsza gala, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem kibiców. Singapurska organizacja szybko wstrzeliła się w potrzeby rynku i przez dłuższy okres czasu była uznawana za jedną z najciekawszych gal na świecie. Warto także zauważyć, że wielu utalentowanych zawodników One Championship MMA otrzymywało później angaż w większych federacjach, w tym również w UFC. Federacja skupia się przede wszystkim na mieszanych sportach walki, ale organizuje także walki w muay thai i kick-boxingu. Walczyli w niej chociażby Ben Askren, Tim Sylvia czy Andrej Arołouski. Od 2014 roku udziały w tej federacji posiada Manny Pacquiao.

Na jakich zasadach toczą się pojedynki na gali One Championship?

Walki MMA rozgrywane na gali One Championship MMA w dużej mierze korzystają z międzynarodowych zasad Unified Rules of Mixed Martial Arts opracowanych w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzono w nich jednak pewne zmiany, jak chociażby możliwość kopania w głowę leżącego przeciwnika, ciosy kolanami w parterze, jak również naciskanie głowy. Były to zasady wykorzystywane w nieistniejącej już japońskiej federacji PRIDE Fighting Championship. Ostatecznie, od 2016 roku nie stosuje się już tych najgroźniejszych uderzeń i akcji.

Walki są rozgrywane na dystansie trzech rund po 5 minut, ale wyjątkiem są walki o pas mistrzowski, które trwają pięć rund po pięć minut. Walka może zakończyć się przez poddanie, nokaut, techniczny nokaut, dyskwalifikację lub przez decyzję sędziów po walce na pełnym dystansie. W federacji One Championship MMA obowiązują kategorie wagowe: ciężka (do 120,2 kg), półciężka (do 102,1 kg), średnia (do 93 kg), półśrednia (do 83,9 kg), lekka (do 77,1 kg), piórkowa (do 70,3 kg), kogucia (do 65,8 kg), musza (do 61,2 kg), słomkowa (do 56,7 kg) oraz atomowa kobiet (do 52,2 kg).

Czytaj również:  Prime MMA 2 – zapowiedź gali

Aktualni mistrzowie One Championship MMA

Gala One Championship MMA specjalizuje się nie tylko w mieszanych sztukach walki, ale również w kickboxingu i muay-thai, a każda dyscyplina ma swoich mistrzów. W tym miejscu skupiamy się jednak przede wszystkim na MMA i to mistrzów tej dyscypliny wymieniamy poniżej:

  • Waga ciężka: Arjan Bhullar (od 15 maja 2021)
  • Waga półciężka: Reinier de Ridder (od 28 kwietnia 2021)
  • Waga średnia: Reinier de Ridder (do 30 października 2020)
  • Waga półśrednia: Kiamrian Abbasov (do 25 października 2019)
  • Waga lekka: Christian Lee (od 26 sierpnia 2022)
  • Waga piórkowa: Tang Kai (od 26 sierpnia 2022)
  • Waga kogucia: John Lineker (od 11 marca 2022)
  • Waga musza: Demetrious Johnson (od 27 sierpnia 2022)
  • Waga słomkowa: Joshua Pacio (od 12 kwietnia 2019)

Polacy występujący w One Championship MMA

W organizacji One Championship MMA występowali również polscy zawodnicy. W 2014 roku kontrakt z tą federacją podpisał Rafał Pasternak, który stoczył w niej w sumie cztery pojedynki. Pasternak otrzymał nawet szansę walki o pas mistrzowski wagi półciężkiej, ale niestety przegrał już w pierwszej rundzie przez poddanie z Rogerem Gracie. Po porażce z Leandro Ataidesem jego przygoda z tą federacją dobiegła końca. Z organizacją One Championship MMA przez pewien okres czasu związana była także Lena Tkhorevska pochodząca z Ukrainy, ale mieszkająca na stałe w Polsce.

Kiedy odbędzie się kolejna gala One Championship MMA?

Najbliższa gala One 161 odbędzie się 29 września, a walką wieczoru będzie starcie dwóch tajlandzkich zawodników Muay Thai: Petchmorakot Petchyindee oraz Tawanchai PK.Saenchai. Stawką tego pojedynku będzie pas mistrzowski Muay Thai w kategorii lekkiej. Dużym zainteresowaniem cieszy się także walka Romana Krykli z Guto Inocente w kick-boxingu w wadze ciężkiej. Federacja One Championship MMA organizuje przynajmniej kilka gal w roku i wiele wskazuje na to, że po One 161 do końca 2022 roku zorganizowana zostanie jeszcze jedna gala.

Czytaj również:  High League 3 – zapowiedź najbliższej gali

Gdzie można oglądać gale One Championship MMA?

Nie wszystkie gale One Championship MMA są transmitowane w Polsce, ale niektóre z nich na swojej antenie pokazuje kanał TVP Sport, a także platforma internetowa TVP Sport. Ponadto, gale transmituje amerykańska telewizja ESPN, która jest dostępna w niektórych pakietach telewizyjnych odbiorców w Polsce. Czasem istnieje także możliwość oglądania gal One Championship MMA za pośrednictwem streamów dostępnych w Internecie. To bardzo widowiskowa gala oferująca wysoki poziom sportowy i wszystkim fanom sportów walki możemy ją z czystym sumieniem polecić.