OktagonOktagon – najważniejsze informacje o czesko-słowackiej organizacji MMA

Oktagon to czesko-słowacka organizacja MMA istniejąca od 2016 roku. Projekt bardzo szybko zbudował silną pozycję na międzynarodowej scenie i obecnie jest postrzegany za jeden z największych eventów mieszanych sportów walki w Europie. W federacji z sukcesami występują także polscy zawodnicy. Przez niespełna siedem lat działalności organizacja Oktagon MMA zdołała zorganizować już 40 gal, co jest naprawdę dużym wyczynem. Kolejne gale są organizowane w comiesięcznym interwale. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat gali Oktagon.

Kilka słów o początkach organizacji Oktagon MMA

Projekt narodził się w 2016 roku z inicjatywy Ondřeja Novotnego oraz Pavola Nerudy. Pierwsze gale odbywały się na zasadzie turniejów w formacie znanym z amerykańskiego projektu The Ultimate Fighter. W turnieju rywalizowało 8 zawodników (4 Czechów i 4 Słowaków). Zwycięzca otrzymywał 10,000 euro nagrody oraz profesjonalny kontrakt z organizacją Oktagon MMA. 10 grudnia 2016 roku zorganizowano pierwszą oficjalną galę Oktagon, która była finałowym turniejem dla najlepszych zawodników. Zwycięzcą pierwszej serii zmagań okazał się Gábor Boráros. Czesko-słowacka organizacja w krótkim czasie zbudowała bardzo silną pozycję na europejskim rynku. W czerwcu 2022 roku odbyła się pierwsza gala Oktagon za granicą (we Frankfurcie w Niemczech). Do końca 2022 roku organizacji udało się zorganizować w sumie 38 eventów.

Najważniejsze zasady rozgrywania pojedynków w Oktagon MMA

Oktagon MMA bazuje na uniwersalnym zbiorze reguł dla mieszanych sportów walki. Pojedynki trwają 3 rundy po 5 minut z 1-minutową przerwą pomiędzy nimi. Wyjątkiem są pojedynki o pas mistrzowski, które trwają 5 rund po 5 minut. Zawodnicy mogą uderzać pięściami i łokciami, stosować kolana, wyprowadzać kopnięcia, wchodzić w klincz, stosować chwyty i obalenia, a w parterze dźwignie oraz duszenia. Walka może zakończyć się na kilka sposobów. Zakończenie pojedynku przed czasem może nastąpić poprzez podanie, nokaut, techniczny nokaut lub dyskwalifikację zawodnika. Jeśli walka trwała na pełnym dystansie, o zwycięstwie decyduje werdykt trzech sędziów punktowych.

Aktualni mistrzowie organizacji Oktagon MMA

Organizacja Oktagon wyróżnia siedem kategorii wagowych dla mężczyzn: kogucia, piórkowa, lekka, półśrednia, średnia, cruiser oraz ciężka oraz trzy kategorie dla kobiet: słomkowa, musza, kogucia. Na podstawie wyników organizacja prowadzi ranking w każdej kategorii, który pomaga w zestawieniu kolejnych walk, zwłaszcza walk o mistrzostwo. Aktualna lista mistrzów Oktagon MMA prezentuje się następująco:

  • Waga kogucia mężczyzn – Jonas Mågård,
  • Waga piórkowa mężczyzn – Mate Sanikidze,
  • Waga lekka – Losene Keita,
  • Waga półśrednia – Kaik Brito,
  • Waga średnia – Patrik Kincl,
  • Waga cruiser – Karlos Vémola,
  • Waga ciężka – wakat,

W kategorii kobiet nie mamy na razie mistrzyń, aczkolwiek liderkami dwóch kategorii są Polki. W kategorii słomkowej najlepsza jest Ewelina Woźniak, natomiast w kategorii muszej Judyta Rymarzak. Możemy zatem w niedalekiej przyszłości oczekiwać „polskich” walk mistrzowskich na Oktagon MMA.

Polscy zawodnicy związani z organizacją

Czesko-słowacka organizacja Oktagon MMA cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony polskich kibiców. W dużej mierze to zasługa wielu zawodników i zawodniczek z Polski, którzy postanowili podpisać kontrakt z tą właśnie organizacją. Wśród mężczyzn wymienić możemy: Dawida Karetę (waga piórkowa), Mateusza Legierskiego (waga lekka), Roberta Bryczka i Marcina Naruszczkę (waga średnia), Adama Pałasza (waga ciężka). Warto zwrócić, że Naruszczka zdobywał w 2020 roku pas mistrzowski, ale ze względu na odejście do KSW stracił tytuł. Z kolei Pałasz ma spore szanse na walkę o tytuł mistrzowski w wadze ciężkiej. Wśród zawodniczek warto wymienić wspomniane już liderki rankingów: Ewelinę Woźniak (słomkowa) i Judytę Rymarzak (musza). W kategorii koguciej występuje natomiast Marta Waliczek.

Projekty organizowane przez Oktagon MMA

W okresie pandemii koronawirusa organizacja Oktagon MMA zorganizowała projekt Octagon Underground. Była to seria turniejów na nieco zmodyfikowanych zasadach. Jednym z największych projektów MMA w Europie jest natomiast Tipsort Game Changer zapoczątkowany w 2023 roku. W turnieju weźmie udział 16 zawodników, a walki będą podzielone na kolejne gale Oktagon MMA. Wielki finał odbędzie się 9 grudnia 2023 roku. Najlepsi zawodnicy podzielą między sobą pulę nagród o wartości miliona euro. Wśród uczestników znalazł się także Polak, Łukasz Siwiec, ale niestety został on wyeliminowany już w pierwszej rundzie przez czeskiego zawodnika, Dawida Kozmę.

Gdzie można oglądać gale Oktagon MMA na żywo?

Gale Oktagon MMA cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Europie. Wielu ekspertów uważa, że w tej części Starego Kontynentu jest to najpoważniejsza konkurencja dla polskiej organizacji KSW. Aktualnie gale Oktagon MMA są organizowane co miesiąc. Można je oglądać po wykupieniu PPV, a taką możliwość daje platforma internetowa Oktagon TV.