Jak skutecznie obstawiać sporty walki?

Obstawianie zakładów bukmacherskich na sporty walki pozwala cieszyć się dużo większymi emocjami w trakcie oglądania. Tymczasem, wspólne oglądanie sportów walki w gronie znajomych i przyjaciół jest coraz popularniejsze, a wszystko za sprawą większej liczby wydarzeń typu freak show fight, w których walczą celebryci oraz osobistości medialne. Zapewne zastanawiasz się, jak sprawić, aby obstawianie walk przyniosło lepsze wyniki na kuponie. Znamy na to kilka sposobów!

Jakie sporty walk można obstawiać w serwisie bukmacherskim?

Przeglądając ofertę zakładów dostępną w legalnych serwisach bukmacherskich, łatwo zauważymy, że dwie dyscypliny ze sportów walk cieszą się największym zainteresowaniem i oferują graczom najwięcej zakładów. Jest to MMA oraz boks. W ofercie legalnych bukmacherów trafimy także na: kick-boxing, zapasy, muay thai czy judo, jednak tutaj wybór wydarzeń jest ograniczony do naprawdę najbardziej prestiżowych walk oraz wydarzeń. W tym artykule skupimy się na obstawianiu walk w MMA oraz boksie. W przypadku pozostałych sportów walki łatwo wyciągnąć podobne wnioski. Jedno jest pewne, jeśli chcesz sprawić, aby obstawianie walk przynosiło dużo lepsze rezultaty, na pewno musisz dysponować dostatecznie dużą wiedzą na temat konkretnej dyscypliny sportu.

obstawianie walk

Zakłady bukmacherskie na sporty walki. Co można obstawiać?

W pierwszej kolejności warto oczywiście sprawdzić, jakie zakłady są dostępne na sporty walki. W dużej mierze zależy to od zasad, w jakich rozgrywany jest pojedynek. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze zakłady bukmacherskie, jakie można obstawiać na różne sporty walk:

 • Zakłady na zwycięzcę walki – najbardziej popularną formą zakładu jest oczywiście wskazanie zawodnika, który naszym zdaniem wyjdzie z oktagonu lub ringu zwycięski.
 • Zakłady na wynik meczu – w boksie i MMA możliwy jest remis. Takie rozstrzygnięcia zdarzają się niezwykle rzadko, niemniej jednak, w ofercie legalnych bukmacherów można znaleźć zakłady 1×2, w których można obstawić zwycięstwo jednego lub drugiego zawodnika, a także remis.
 • Czas zakończenia walki – w przypadku tych zakładów można wskazać, w której rundzie zawodnik odniesie zwycięstwo. W boksie popularne są zakłady poniżej/powyżej na liczbę rund.
 • Przed czasem / pełen dystans – to pokrewny rodzaj zakładów, w których chodzi o to, aby wytypować, czy walka odbędzie się na pełnym dystansie, czy też zakończy się przed czasem, np. na skutek nokautu, poddania czy decyzji sędziego ringowego.
 • Sposób zakończenia walki – gracze mogą się pokusić także o obstawienie zakładu na konkretny rezultaty walki, np. nokaut lub poddanie. Obstawiając zwycięstwo zawodnika w konkretny sposób możesz zapewnić sobie znacznie wyższe kursy.
Czytaj również:  Która gala MMA jest najlepsza do typowania?

Czasem dostępne są również zakłady specjalne, np. na liczbę kopnięć, czy też zastosowanie konkretnych technik w MMA. Dotyczy to jednak wyłącznie najpopularniejszych walk, w których bukmacherom opłaca się analizować dodatkowe zakłady.

Obstawianie walk – Jak sprawić, aby obstawianie walk było skuteczniejsze?

Obstawianie walk w pierwszej kolejności ma zagwarantować większe emocje w trakcie oglądania gali. Nie zmienia to jednak faktu, że miło byłoby zapewnić sobie zastrzyk ponadprogramowej gotówki. Nie dziwi zatem fakt, że wielu typerów zastanawia się nad tym, w jaki sposób może poprawić swoją skuteczność w obstawianiu sportów walki. Przede wszystkim warto dysponować rzetelną wiedzą na temat konkretnej dyscypliny, a zatem znać jej zasady, specyfikę, a także czynniki decydujące o zwycięstwie. Dalej zwracamy uwagę na szczegółowe informacje związane z konkretną galą lub walką – na jakich zasadach będzie ona toczona? Jakimi warunkami fizycznymi odznaczają się zawodnicy?

Na tej podstawie sporządzamy analizę przed walką, która pozwoli ocenić prawdopodobieństwo określonego wyniku. Teraz można sprawdzić czy kurs na interesujący nas wynik jest wartościowy i adekwatny do prawdopodobieństwa. W tym celu stosujemy wzór na value bet. Gdy dysponujesz już pełną analizą i wszystkimi informacjami na temat walki, możesz zbudować optymalny kupon. Warto zwrócić uwagę, że obstawianie walk często wiąże się z zakładami AKO, w których kilka typów umieszcza się na jednym kuponie celem uzyskania wyższego kursu bukmacherskiego.

obstawianie walk

Analiza przed walką – jakie czynniki warto wziąć pod uwagę?

Kluczem do skuteczniejszego obstawiania walk jest zatem analiza, która pozwala określić szansę na wystąpienie konkretnego wyniku. W trakcie takiej analizy należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Oto najważniejsze z nich:

 • Warunki fizyczne – wzrost i waga zawsze działają na korzyść jednej ze stron. Warto zwrócić uwagę na mańkutów, którzy często sprawiają problemy zawodnikom praworęcznym.
 • Rekord – na podstawie rekordu możemy sprawdzić bilans walk wygranych, przegranych oraz zremisowanych, a także rywali, z jakimi mierzył się dany zawodnik.
 • H2H – być może jest to druga, trzecia lub kolejna walka tych samych zawodników. Warto sprawdzić, kto wygrywał poprzednie odsłony i co decydowało o wyniku.
 • Doniesienia medialne – o popularnych walkach często rozpisują się media, wskazując na ewentualne kontuzje, złe przygotowanie oraz inne czynniki, które mogą zaważyć o wyniku.
 • Zasady walki – federacje same ustalają konkretne zasady, na jakich toczy się walka. Zwróć uwagę na liczbę i czas trwania rund, dozwolone ciosy i techniki, a także przerwy pomiędzy rundami.
 • Specyfika dyscypliny – warto także poszukać charakterystycznych elementów dla danej dyscypliny. W MMA będzie to chociażby styl walki zawodnika. Możemy tu wymienić typowych stójkowiczy, zawodników wszechstronnych i parterowców. Znając styl preferowany przez obu zawodników łatwiej jest oszacować przebieg pojedynku.
Czytaj również:  Jak obstawiać Prime MMA?

W sieci bez trudu znajdziesz analizy ekspertów, a także programy, w których zapowiada się popularne walki. To cenne źródło informacji, z którego możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, które sprawią, że obstawianie walk pójdzie Ci dużo sprawniej.

obstawianie walk

Typy bukmacherskie na walki – czy warto z nich skorzystać?

Gracze mogą również bazować na typach bukmacherskich dostępnych w Internecie. Naszym zdaniem powinno to być jedynie podparcie dla własnej analizy oraz sprawdzenie, jaki punkt widzenia mają inni typerzy. Często pozwala to „wypośrodkować” własne oczekiwania, a realną ocenę walki. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby obstawianie walk było maksymalnie skuteczne, na pewno nie warto zastępować typami bukmacherskimi własnej analizy, gdyż w ten sposób łatwo o proste błędy, które okażą się kosztowne. Jeśli już wzorujesz się typach bukmacherskich, wybieraj te z dogłębną analizą, która pozwala lepiej zrozumieć punt widzenia typera.  

obstawianie walk

Obstawianie walk – Jak punktowane są walki w MMA i boksie?

Obstawianie walk sprawia, że oglądanie ich na żywo staje się dużo bardziej emocjonujące. Wiedzą, o jakie wygrane toczy się walka, sami zaczynamy punktować kolejne rundy, aby sprawdzić, czy werdykt sędziowski będzie na naszą korzyść. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób sędziowie punktowi wskazują zwycięzcę. Każda runda jest punktowana osobno. 10-10 to wynik przy idealnie wyrównanej rundzie. 10-9 wskazujemy na zawodnika, który naszym zdaniem pozytywnie się wyróżniał. 10-8 to już zdecydowana przewaga, np. kilkukrotne obalenie przeciwnika i dużo mocnych ciosów. Możliwy jest także wynik 10-7, gdy przegrywającemu zawodnikowi sędzia ringowy odejmie punkt za złamanie przepisów, np. uderzenie poniżej pasa. Jeśli walka zakończy się na pełnym dystansie rundowym, sumuje się punkty z poszczególnych rund, co pozwala wskazać zwycięzcę. Szybko się przekonasz, że sędziowie często widzą walkę zupełnie inaczej, czasem w dość absurdalny sposób.

Czytaj również:  Tybura vs Romanov – Polak pokonał trudnego rywala
obstawianie walk

Obstawianie walk – Czy w sportach walki może być remis?

Jak najbardziej, w wielu sportach walki istnieje prawdopodobieństwo, że sędziowie punktowi wyliczą remis. Zdarza się to bardzo rzadko, niemniej jednak należy mieć na uwadze, że taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy. Co dzieje się z zakładami? To zależy od tego, jaki dokładnie zakład obstawiłeś. Jeśli wybrałeś zakłady na zwycięzcę walki i nie było wśród nich opcji remisu, wówczas zakład będzie rozliczony jako zwrot stawki. Jeśli jednak wybrałeś zakłady na wynik, które przewidywały opcję remisu, wówczas przegrywasz zakład. Dla uproszczenia, niektórzy bukmacherzy całkowicie rezygnują z zakładów 1×2 i pozostawiają jedynie zakłady na zwycięzcę walki. Decydując się na obstawianie walk warto także zwrócić uwagę na regulamin konkretnej federacji, ponieważ niektóre z nich przewidują możliwość dodatkowej rundy rozstrzygającej (scenariusz zdarza się sporadycznie w MMA).

Obstawianie walk – Zakłady przedmeczowe a zakłady na żywo

Obstawiając zakłady bukmacherskie na sporty walki warto także zastanowić się nad formą obstawiania. Czasami już po pierwszych sekundach walki można zauważyć, że faworyt porusza się ociężale, wydaje się zmęczony i mniej dynamiczny. W sportach walki dyspozycja dnia odgrywa bardzo ważną rolę. Nie zawsze da się przygotować i trafić z idealną formą. Możesz zatem wybrać zakłady na żywo, które obstawia się już po rozpoczęciu walki. Pozwala to sprawdzić nastawienie obu graczy, a także wykorzystać wiedzę o przebiegu pojedynku. Minusem jest jednak to, że zakłady na żywo dość szybko weryfikują kursy, a co za tym idzie, interesujący Cię zakład szybko może się stać mało opłacalnym.

obstawianie walk

Obstawianie walk – Gdzie obstawiać zakłady na sporty walki?

Zakłady na sporty walki są dostępne w ofercie legalnych bukmacherów, których na polskim rynku jest już ponad dwudziestu. To oznacza, że gracze mają większą swobodę w szukaniu interesujących sportów walki po atrakcyjnych kursach. Warto także zwrócić uwagę na bonusy i promocje bukmacherskie, ponieważ często to właśnie dzięki nim obstawianie walk staje się dużo bardziej satysfakcjonujące. Z tego względu, wielu graczy decyduje się na założenie konta w kilku serwisach bukmacherskich, tak, aby zawsze mieć możliwość obstawienia interesującej walki na lepszych warunkach. To kolejny czynnik, który może przełożyć się na lepsze wyniki przy obstawianiu zakładów na sporty walki.