Michal Martinek – Czeski zawodnik MMA!

Michal Martínek

Michal Martinek urodził się 19 kwietnia 1990 w Pradze. To czeski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), który już od najmłodszych lat próbował swoich sił w sporcie. Początkowo interesował się hokejem i nawet grał w Ekstralidze. Jednak z biegiem czasu postanowił spróbować swoich sił w mieszanych sztukach walki. Niemal od początku kariery walczył dla czesko-słowackiej organizacji Oktagon MMA i nawet dostał szansę na angaż do UFC. Może się też poszczycić pasem mistrzowskim na swoim koncie, czy kilkoma świetnymi walkami, które udało mu się wygrać. Michal Martinek od 2022 związany jest z Konfrontacją Sztuk Walki (KSW), czyli inną bardzo popularną organizacją. Do tego zajmuje też trzeciej miejsce w rankingu KSW w wadze ciężkiej.

Michal Martinek – kariera MMA

Debiut tego zawodnika w mieszanych sztukach walki przypada na 2016 roku. Wówczas wystąpił na gali VFCL 2, gdzie pokonał Alexandra Uhlířa. Jego kolejna walka odbyła się zaledwie kilka miesięcy później, bo już 10 grudnia 2016 roku na gali Oktagon 1 Challenge Qualification. Tym razem zmierzył się z Dusanem Dedekem, którego ostatecznie pokonał już w pierwszej rundzie przez TKO. Trzecia i również udana walka z jego udziałem odbyła się 7 kwietnia 2017 roku na gali Oktagon 2. wówczas zmierzył się z Radoslavem Tomasovicem, którego pokonał przez TKO w rundzie drugiej. Kolejne dwie walki dla Oktagonu MMA także zakończyły się sukcesem, ponieważ za każdym razem pokonał swoich rywali w pierwszej rundzie. 17 marca 2018 roku mogliśmy go oglądać po raz kolejny w walce. Tym razem wziął udział w gali Oktagon 5, gdzie zmierzył się z Kristofem Nataškanem. Swojego rywala pokonał w trzeciej rundzie przez jednogłośną decyzję sędziów. Następna walka była przełomowa w karierze Michala Martinka, ponieważ tym razem przyszło mu zawalczyć o pas mistrzowski Oktagon MMA w wadze ciężkiej. Wspomniana walka odbyła się 28 lipca 2018 roku i wówczas stanął do rywalizacji z Danielem Dittrichem, którego pokonał przez TKO w trzeciej rundzie. Tym samym upragniony tytuł był jego i Michal Martinek stał się mistrzem Oktagon MMA w wadze ciężkiej. Kolejny ważny moment w jego karierze miał miejsce 30 lipca 2019 roku, ponieważ walczył o kontrakt z UFC. Jego pamiętną walkę mogliśmy oglądać na Dana White’s Contender Series 2019: Week 6, gdzie rywalizował z Rodrigo Nascimento. Niestety walka zakończyła się dla niego porażką, ponieważ Nascimento poddał go w pierwszej rundzie przez duszenie trójkątne rękoma. Tym samym Michal nie tylko nie zdobył kontraktu z UFC, ale również zaliczył swoją pierwszą porażkę w zawodowym MMA. W listopadzie 2019 roku przystąpił do pierwszej obrony swojego pasa mistrzowskiego na Oktagon 15: Vegh vs. Vemola. Jego rywalem był Viktor Pešta, którego pokonał już w pierwszej rundzie i tym samym utrzymał tytuł mistrza Oktagon MMA w wadze ciężkiej.

Czytaj również:  Daniel Rutkowski - bardzo dobry zawodnik KSW!

Po bardzo dobrej walce z Victorem Pesty dołączył do ACA, gdzie stoczył trzy starcia. Jego pierwsza walka dla tej organizacji odbyła się 26 listopada 2020 roku na ACA 114, gdzie zmierzył się z Danielem Jamesem. Niestety nie był to dobry debiut, ponieważ ostatecznie Czech przegrał z rywalem w drugiej rundzie. Jego druga walka dla ACA odbyła się 23 kwietnia 2021 roku na ACA 122: Johnson vs. Poberezhets i wtedy stanął do rywalizacji z Tomasem Pakutinskasem. Tym razem odnotował sukces w trzeciej rundzie pokonując Tomasa przez niejednogłośną decyzję sędziów. Trzecia i zarazem ostatnia walka dla ACA odbyła się 19 listopada 2021 roku. Na gali ACA 132: Johnson vs. Vakhaev Michal zmierzył się z Denisem Smoldariewem. Niestety to była bardzo krótka walka, która nie skończyła się zbyt dobrze dla Michala, ponieważ przegrał przez TKO w pierwszej rundzie i to zaledwie po trzydziestu czterech sekundach walki.

Rok 2022 przyniósł kolejne zmiany w karierze Michala, ponieważ zdecydował się na podpisanie kontaktu z KSW. Dla nowej organizacji zadebiutował 18 czerwca na gali KSW 71: Ziółkowski vs. Rajewski, gdzie zmierzył się z Filipem Stawowym. Swojego rywala pokonał przez jednogłośną decyzję w trzeciej rundzie. Kolejną walkę z jego udziałem mogliśmy oglądać już 14 października 2022 roku na gali KSW 75: Stasiak vs Ruchała, gdzie zmierzył się z Danielem Omielańczukiem. Ten występ nie był najlepszy dla Michala, ponieważ Omielańczuk go pokonał w trzeciej rundzie przez niejednogłośną decyzję.

Michal Martinek – osiągnięcia

Pierwszy zawodowy sukces w mieszanych sztukach walki przyszedł 28 lipca 2018 roku i to właśnie tego dnia Michal Martinek zdobył pas mistrzowski Oktagon MMA w wadze ciężkiej. W listopadzie 2019 roku stanął do obrony pasa mistrzowskiego. Walkę wygrał, więc tym samym zachował swój tytuł mistrza Oktagon MMA.

Czytaj również:  Joshua Usyk – wszystko na temat zawodnika

Michal Martinek – bilans walk zawodowych

Michal Martínek ma za sobą czternaście walk zawodowych w MMA. Dziesięć razy odnotował zwycięstwo – sześć razy wygrał przez nokaut, raz przez poddanie oraz trzy razy przez decyzje. Na czternaście walk przegrał tylko cztery razy, więc i to tak naprawdę dobry wynik.

Pseudonim: Blackbeard

Data i miejsce urodzenia: 19 kwietnia 1990 roku, Praga

Obywatelstwo: Czechy

Wzrost: 188 cm

Masa ciała: 110 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2016 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: ciężka

Klub: Reinders MMA; Ankos MMA Poznań