Michał Martinek – całościowy opis zawodnika

Michał Martinek

Michał Martinek to urodzony 19 kwietnia 1990 roku czeski zawodnik mieszanych sztuk walki. Swoją debiutancką walkę Martinek odbył stosunkowo późno, bo w 2016 roku, jednak od tego czasu stale doskonali swoje umiejętności, odnotowując kolejne sukcesy. Przez lata walczył w czesko-słowackiej federacji Oktagon MMA, by ostatecznie, po zdobyciu licznych tytułów przejść do polskiego KSW.

Kim dokładnie jest Michał Martinek i jak przebiegała jego dotychczasowa kariera? Koniecznie przeczytaj nasz całościowy opis zawodnika i poznaj największe legendy światowego MMA.

Michał Martinek – podstawowe informacje

Wiek – 33 lata,

Rekord osobisty – Michał Martinek zaczął karierę niedawno, jednak przez te siedem lat odbył 13 walk, z czego 10 razy zwyciężył i zanotował 3 porażki,

Styl walki – Michał Martinek preferuje walki w stylu MMA i boksu,

Kategoria wagowa – ciężka, 120 kg.

Michał Martinek należy do klubu WCA Fight Team, gdzie doskonali swoje umiejętności pod czujnym okiem trenera Andre Reinders’a.

Michał Martinek – początki kariery

Michał Martinek swoją pierwszą zawodową walkę MMA odbył w czasie, gdy jego rywale mieli na swoim koncie szereg zwycięstw. W wieku 26 lat stanął na macie z Alexandrem Uhlirem, walcząc w Victory Fighting Championship League 2. Jednak nie ulega wątpliwości, że mimo późnego startu Martinek przedstawił widowisko na naprawdę wysokim poziomie. Już w drugiej rundzie pokonał swojego przeciwnika, przez nokaut techniczny. Sędziowie zadecydowali, że Uhlir nie zdoła poradzić sobie z licznymi ciosami pięściami, którymi Martinek wręcz zasypywał swojego rodaka.

Długa kariera w Oktagon MMA

Zaledwie trzy miesiące po udanym debiucie w zawodowym MMA, Michał Martinek otrzymał propozycję związania się z jedną z największych, czesko-słowackich organizacji – Oktagon MMA. Podczas swojej debiutanckiej walki Martinek zmierzył się z innym Czechem Dysanem Dedekiem. Debiut w nowej federacji okazał się równie dobry. Martinek pokonał swojego rywala w dokładnie taki sam sposób – seria mocnych ciosów pięściami zakończyła pojedynek nokautem technicznym.

Czytaj również:  Denis Załęcki – kim jest zawodnik MMA?

Doskonałe widowisko, zapewniane przez Michała Martinka sprawiło, że Czech uświetniał swoim występem kolejne cztery gale i co ważne, każdą z nich wygrał.

7 kwietnia 2017 roku Martinek pokonał na swojej drodze Radoslava Tomasovica, nokautem technicznym w trzeciej minucie drugiej rundy. Następnie podczas Oktagon 3 z 29 lipca 2017 roku zmusił do poddania Daniela Dittricha. W kolejnych pojedynkach powalił Benjamina Islami’a potężnym ciosem pięścią, a w trakcie gali Oktagon 5 pokonał jednogłośną decyzją sędziów Kristof’a Nataska.

Pierwszy pas mistrzowski w wadze ciężkiej Michał Martinek zdobył podczas swojej siódmej walki w zawodowym MMA. 2 lipca 2018 roku, w zaledwie dwa lata od udanego debiutu w mieszanych sztukach walki, Martinek zmierzył się ponownie z Danielem Dittrichem, którego pokonał potężnym nokautem technicznym w pierwszej połowie trzeciej rundy.

Nieudana walka o kontrakt z UFC i kontrakt z ACA

Pasmo zwycięstw w rodzimej federacji sprawiło, że Michałem Martinkiem zaczęły się interesować również federacje na najwyższym światowym poziomie. 30 lipca 2019 roku Martinek odbył swoją pierwszą walkę o kontrakt z UFC. Stanął wówczas naprzeciw Brazylijczyka Rodrigo Nascimento. Jednak mimo niewątpliwie doskonałej techniki, Martinek, w walce na tak wysokim poziomie, zaliczył swoją pierwszą porażkę.

Brazylijczyk już w pierwszej rundzie zdominował Czecha, prowadząc walkę od pierwszych sekund. Ostatecznie, jeszcze zanim rozdźwięczał pierwszy gong, Martinek odklepał swoją porażkę, nie mogąc się wyswobodzić z potężnego duszenia trójkątnego rękoma. Tym samym, mimo wcześniejszych sukcesów, Michał Martinek musiał pożegnać się ze swoimi marzeniami o wejściu do światowego MMA, a kontrakt przypadł Nascimento.

Po niechlubnej porażce Michał Martinek stoczył jeszcze ostatnią walkę w czesko-słowackiej organizacji, podczas której obronił tytuł mistrza wagi ciężkiej w Oktagon MMA, a następnie na krótko związał się z rosyjską federacją Absolute Championship Akhmat.

W ACA Martinek stoczył zaledwie trzy walki. Być może o jego opuszczeniu federacji zadecydowała sytuacja na świecie. Ostatnią walkę dla rosyjskiej federacji Martinek stoczył w listopadzie 2021 roku, czyli jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Czytaj również:  Kim jest Bartosz Leśko? Poznaj profil zawodnika!

Przejście do KSW

Po opuszczeniu ACA Martinek nie zrezygnował z kariery w zawodowym MMA. 18 czerwca 2022 roku w Toruniu stoczył swoją debiutancką walkę dla federacji, walcząc z innym debiutantem – Filipem Stawwym. Mężczyźni pokazali MMA na naprawdę wysokim poziomie, a o wyniku zadecydowali sędziowie, przyznając zwycięstwo Czechowi.

W kolejnym pojedynku Martinek zmierzył się z Danielem Omielańczukiem. Mężczyźni zawalczyli podczas drugiej walki wieczoru, na 75 gali KSW. Zawodnicy dali popis bokserskich umiejętności, prowadząc niemal całą walkę właśnie w tym charakterze. Ostatecznie, po zakończeniu pełnego regulaminowego czasu, niejednogłośną decyzją sędziów, za lepszego w tym pojedynku, uznany został Polak – Daniel Omielańczuk.