Michał Kita – weteran MMA w Polsce!

Michał Kita

Michał Kita urodził się 18 maja 1980 w Zabrzu. To polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi ciężkiej, który przygodę ze sportem rozpoczął w wieku pięciu lat. Początkowo trenował zapasy, zaś w wieku trzynastu lat przeszedł na styl wolny i udało mu się zdobyć dwa medale mistrzostw Polski. W późniejszych latach Michał Kita wyjechał w celach zarobkowych do Anglii. Na początku pracował jako pomoc kuchenna, ale udało mu się też wygospodarować trochę czasu na treningi MMA. Po roku pracy i treningów w Anglii, przeniósł się do Holandii. Tam trenował głównie umiejętności stójkowe i po wygranych walkach turniejowych w Nowosybirsku powrócił do Polski i tutaj założył własny klub. Michał Kita ma na swoim koncie naprawdę sporo walk i to dla wielu różnych organizacji, w tym na przykład dla FEN, Babilon MMA, Bellator FC, czy dla M-1 Global. Aktualnie jest związany z Konfrontacją Sztuk Walki. Michał Kita to bardzo dobry zawodnik, który zajmuje czwarte miejsce w rankingu KSW w wadze ciężkiej.

Michał Kita – kariera MMA

Kariera Michała Kity w zawodowym MMA rozpoczęła się 4 listopada 2006 roku. Wówczas stanął do walki z Brytyjczykiem Ryanem White’em na gali ZT Fight Night 4. Był to bardzo dobry debiut, ponieważ Kita pokonał swojego rywala już w pierwszej rundzie przez poddanie (duszenie zza pleców). Kolejna walka z jego udziałem odbyła się zaledwie cztery dniu później, bo 8 listopada. Na gali UK-1 – Fight Night stanął do rywalizacji z Aaronem Waltonem. Ten występ również był bardzo udany, ponieważ Kita pokonał rywala w pierwszej rundzie przez TKO. Trzecia zawodowa walka nie była zbyt udana, ponieważ Kita odnotował pierwszą porażkę. Wspomniana walka odbyła się na gali War in Workington 3, gdzie Kitę pokonał Neil Bragg. 16 lutego 2008 roku zawodnik zmierzył się z Chrisem Crossanem. Była to walka o tytuł mistrzowski. Starcie zakończyło się sukcesem Kity, który zdobył pas mistrzowski Europy Battleground wagi ciężkiej.

Czytaj również:  Don Diego - poznaj profil zawodnika

Ważniejszym etapem w karierze zawodowej Kity był debiut w M-1 Global. Swoją pierwszą walkę dla tej organizacji stoczył 26 listopada 2008 roku. Niestety przegrał to starcie z Hiszpanem Rogentem Lloretem. W M-1 Global miał okazję stoczyć jeszcze trzy walki, ale tym razem zakończyły się po jego myśli. 28 listopada 2009 roku wziął udział w turnieju IAFC – Champion’s Cup 2009 w Nowosybirsku. Był to bardzo dobry występ, zwłaszcza że Kita pokonał wszystkich swoich rywali i tym sposobem wygrał 20 tysięcy dolarów.

12 czerwca 2010 roku wziął udział w gali BOTE Gdynia 2, gdzie zmierzył się z Damianem Grabowskim. Kita przegrał w pierwszej rundzie na skutek głębokiego rozcięcia łuku brwiowego spowodowanego przez Damiana Grabowskiego. 30 września 2010 roku wystąpił w ćwierćfinale turnieju wagi ciężkiej organizacji Bellator Fighting Championships. Wówczas jego przeciwnikiem był Amerykanin Dave Herman, który poddał Polaka w pierwszej rundzie.

Kolejne walki to pasmo sukcesów, ale i porażek. Wiele z nich odbył już na terenie Polski, ale nie zabrakło też zagranicznych występów.

14 września 2015 roku ogłoszono, że Kita podpisał kontrakt z KSW. Jego pierwsza walka dla tej organizacji odbyła się 28 listopada 2015 roku na gali „KSW 33: Khalidov vs. Materla”. Niestety nie był to dobry debiut, ponieważ Kita przegrał przez KO w 2 rundzie w pojedynku o pas wagi ciężkiej z Karolem Bedorfem. W drugiej walce dla KSW dał już lepszy występ, ponieważ poddał swojego rywala duszeniem gilotynowym (walka odbyła się 1 października 2016 roku). 27 maja 2017 roku miał okazję zmierzyć się z Michałem Andryszakiem podczas KSW 39: Colosseum. Niestety zaledwie po minucie i czternastu sekundach przegrał przez poddanie. W styczniu 2019 roku zadebiutował dla organizacji Babilon MMA. Jego pierwsze starcie było dość krwawe, ale ostatecznie zwyciężył w jednogłośną decyzją z Arturem Głuchowskim. W karierze Kity nie zabrakło też występu dla organizacji FEN. Był on naprawdę dobry, ponieważ na gali FEN 28 w niespełna minutę od rozpoczęcia pojedynku pokonał rywala. Ostatnia jego walka odbyła się 25 lutego 2023 roku na gali KSW 79: De Fries vs. Duffee, gdzie zmierzył się z Danielem Omielańczukiem. Rywala pokonał przez TKO w trzeciej rundzie.

Czytaj również:  Hecman - wszystko na temat zawodnika!

Michał Kita – osiągnięcia

Michał Kita może poszczycić się wieloma dobrymi walkami oraz pewnymi sukcesami na swoim koncie. Jednym z ważniejszych jest pas mistrzowski Europy Battleground wagi ciężkie, który zdobył w 2008 roku. W późniejszych latach brał jeszcze udział w walce o mistrzowski pas trzy razy, ale za każdym razem poniósł porażkę. Na jego koncie pojawia się również bonus za nokaut wieczoru. Pamiętna walka odbyła się na gali KSW 54: Gamrot vs. Ziółkowski w sierpniu 2020 roku, a jego rywalem był Michał Andryszak.

Bilans walk zawodowych

Michał Kita brał udział aż w trzydziestu ośmiu zawodowych walkach MMA. Dwadzieścia dwa razy odnotował zwycięstwo, z czego czternaście walk wygrał przez nokauty, pięć przez poddania oraz trzy przez decyzje. W jego karierze pojawiło się czternaście porażek, a jedną walkę zremisował z rywalem. Poza tym ma za sobą też jedną walkę zawodową w kick-boxingu, którą udało mu się wygrać.

Pseudonim: Masakra

Data i miejsce urodzenia: 18 maja 1980 rok, Zabrze

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 186 cm

Masa ciała: 100 kg

Styl walki: zapasy, kick-boxing

Debiut: 2006rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: ciężka

Klub: Masakra Team