Mateusz Gamrot UFC – historia i przyszłe pojedynki

Mateusz Gamrot to aktualnie jeden z najlepszych polskich zawodników MMA bez podziału na kategorie wagowe. „Gamer” coraz śmielej poczyna sobie w UFC i już jest notowany w czołowej dziesiątce niezwykle silnie obsadzonej kategorii lekkiej. Nie brakuje osób, które twierdzą, że Mateusz Gamrot UFC ma duże szanse na to, aby stać się kolejnym po Joannie Jędrzejczyk i Janie Błachowiczu mistrzem świata w Polsce. Przed nim jeszcze długa i wymagająca droga.

Początki Mateusza Gamrota w sportach walki

Gamrot urodził się w 1990 roku i swoje pierwsze kroki w sportach walki stawiał w zapasach. Odnosił tu pierwsze sukcesy zdobywając medale Mistrzostw Polski i juniorów i wygrywając Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w stylu wolnym. Od 2011 roku Gamrot rozwijał się w MMA oraz w grapplingu wygrywając Mistrzostwa Europy. Jego pierwsza oficjalna walka w MMA miała miejsce 4 lutego 2012 roku. Na gali XFS – Night of Champions 3 pokonał przez Arbi Szamajewa. Bardzo szybko trafił do największej polskiej organizacji, KSW, gdzie debiutancki pojedynek stoczył 8 czerwca na KSW 23 z Mateuszem Zawadzkim, wygrywając przez nokaut techniczny.

Od tego czasu Mateusz Gamrot był związany z KSW i nie przegrał ani jednej walki. Już na KSW 35 zdobył pas mistrzowski w wadze lekkiej, pokonując Mansoura Barnaouiego. Na KSW 46 zwyciężył japońskiego zawodnika, Klebera Koike Erbsta zdobywając tym samym międzynarodowy pas KSW w wadze piórkowej. Dla KSW stoczył jeszcze dwie walki – 11 lipca pokonał w trzeciej walce Normana Parka, zamykając trylogię i udowadniając, kto jest lepszy. Na pożegnanie z polską organizacją polonał jeszcze perspektywicznego Mariana Ziółkowskiego na KSW 54, po czym stwierdził, że najwyższa pora przenieść się do Stanów Zjednoczonych i powalczyć o najwyższe cele. Tak Mateusz Gamrot UFC rozpoczął przygodę z największą, światową federacją.

Historia pojedynków Gamrota w UFC

Gamrot zadebiutował w UFC 17 października przeciwko Gruzinowi, Guramowi Kutaleladze. Walka toczyła się w Abu Dabi. Po bardzo wyrównanym pojedynku sędziowie niejednogłośnie uznali zwycięstwo Gruzina, a tym samym, w rekordzie Gamrota pojawiła się pierwsza porażka. W tym przypadku były to jednak złe dobrego początki. Mateusz Gamrot UFC wygrał kolejno cztery pojedynki w Las Vegas: 10 kwietnia 2021 ze Scottem Holtzmanem, 17 lipca 2021 z Jeremym Stephensem, 18 grudnia 2012 z Diego Ferreirą oraz 26 czerwca 2022 z Armanem Carukjanem.

Czytaj również:  Gamrot obrażany przez jednego z zawodników UFC!

Ta ostatnia walka była main eventem na UFC on ESPN i toczyła się na dystansie pięciu rund po pięć minut. Zwycięstwo pozwoliło „Gamerowi” przesunąć się do czołowej dziesiątki kategorii lekkiej w UFC. Jednocześnie, włodarz organizacji Dana White postanowił w końcu dać szansę Polakowi w głównym cyklu gal. Gamrot wystąpi na UFC 280 i zmierzy się przeciwko Beneilowi Dariushowi. Ewentualne zwycięstwo Polaka pozwoli mu się przesunąć na co najmniej szóste miejsce w kategorii lekkiej.

Czy „Gamer” ma szanse na tytuł mistrzowski?

Kategoria lekka w UFC jest niezwykle silna. Wystarczy popatrzeć na dotychczasowych mistrzów: Conora McGregora, Chabiba Nurmagomiedowa, Dustina Poiriera czy Justina Gaethje. W maju 2021 roku pas wywalczył Charles Oliveira, ale rok później stracił go za przekroczenie limitu wagowego na walkę z Justinem Gaethje. W rezultacie, kategoria lekka nie ma obecnie mistrza. Zostanie on wyłoniony 22 października 2022 roku na UFC 280. Oliveira powalczy z Isłamem Machaczewem. Aktualnie, Mateusz Gamrot UFC jest dziewiąty w rankingu. Wyprzedzają go: Rafael Dos Anjos, Rafael Fiziev, Beneil Dariush, Michael Chandler, Islam Machaczew, Justin Gaethje, Dustin Poirier oraz Charles Oliveira. Zakładając zwycięstwo z Dariushem, można zakładać, że jeszcze 1-2 wygrane Gamrota pozwoliłyby mu przebić się do walki mistrzowskiej. Tyle, że o wygrane ze ścisłą czołówką będzie naprawdę trudno.

Z kim zmierzy się w następnej walce Mateusz Gamrot?

Beneil Dariush to amerykański zawodnik pochodzenia irańskiego. Jego aktualny rekord to 21 zwycięstw, 4 porażki i 1 remis. Lepszym rekordem odznacza się Gamrot, który również ma na koncie 21 zwycięstw, ale przegrywał tylko raz. Obaj zawodnicy odznaczają się podobnymi warunkami fizycznymi. Dariush wywodzi się z brazylijskiego Jiu-Jitsu. W ostatniej walce na UFC 262 pokonał Tony’ego Fergusona. To obecnie szósty zawodnik rankingu kategorii lekkiej. Możemy śmiało zakładać, że Mateusz Gamrot UFC nie miał jeszcze tak silnego i wymagającego rywala w dotychczasowych pojedynkach w amerykańskiej federacji. Walka odbędzie się 22 października na UFC 280.

Czytaj również:  Magomed Ankalaev przeprasza po swoim oświadczeniu!

Mateusz Gamrot UFC – przyszłość polskiego zawodnika

„Gamer” to niewątpliwie bardzo utalentowany i zdolny zawodnik, który dobrze radzi sobie zarówno w stójce, jak również w parterze. Potrafi kończyć walki przez nokauty i poddania, ale dobrze radzi sobie także na pełnym dystansie. Można zaryzykować stwierdzenie, że Mateusz Gamrot UFC ma papiery na mistrza świata. Do tego jednak wciąż długa droga. Polak zajmuje dziewiąte miejsce w kategorii lekkiej, a w październiku po raz pierwszy zmierzy się na głównej gali UFC. Wydaje się jednak prawdopodobne, że Polak w przyszłości będzie miał okazję powalczyć o wymarzony pas.