Mariusz Pudzianowski – ikona MMA w Polsce!

Mariusz Pudzianowski

Mariusz Pudzianowski urodził się 7 lutego 1977 roku w Białej Rawskiej. To jeden z najbardziej znanych strongmanów w Polsce, który rozpoczął treningi siłowe, będąc w szkole podstawowej. Mając zaledwie szesnaście lat wystartował w mistrzostwach Polski w wyciskaniu sztangi leżąc. Nie będzie raczej żadnym zaskoczeniem, jak powiem, że Pudzian to czterokrotny mistrzem Polski w tejże dyscyplinie.

Trenował także karate kyokushin (obecnie posiada 4 kyu) oraz boks. Był również zawodnikiem rugby Budowlanych Łódź, zaś od 1999 roku był strongmanem i to właśnie w tej dyscyplinie poznaliśmy go najlepiej, głównie dlatego, że odnosił wiele sukcesów na krajowej, jak i zagraniczne arenie.

Osiem razy był Mistrzem Polski Strongman, sześciokrotnie został też Mistrzem Europy Strongman w latach 2002–2004 i 2007–2009. Jednak tych wszystkich sukcesów nie sposób zliczyć, ponieważ zapisał się na dobre w historii strongmanów i innych zawodów siłaczy.

Pudzian od kilku lat walczy w MMA i aktualnie jest związany z Konfrontacją Sztuk Walki. W rankingu KSW w wadze ciężkiej zajmuje szóste miejsce. Poza tym Pudzian angażuje się również w różne przedsięwzięcia biznesowe. Jest właścicielem firmy transportowej Pudzianowski Transport oraz Domu Weselnego w Białej Rawskiej. Mogliśmy go też oglądać w kilku programach rozrywkowych, w tym na przykład w Tańcu z Gwiazdami w 2008 roku. Do tego odegrał kilka epizodów w różnych filmach i serialach.

Mariusz Pudzianowski – kariera strongmana

Szerszej publiczności Pudzian dał się poznać jako strongman. Jego debiut przypadł na 1 maja 1999 roku podczas konkursu w Płocku. Wraz z Jarosławem Dymkiem wystąpił na Drużynowych Mistrzostwach Świata Par Strongman 1999 i zdobył pierwszy w historii Polski medal w sporcie Strongman. Ciekawostką może być fakt, że Pudzianowski jest pierwszym i dotychczas jedynym Polakiem, który zdobył tytuł Najsilniejszego Człowieka Świata i pierwszym spoza USA, czy Europy Zachodniej. W swojej karierze odnotował naprawdę wiele sukcesów, które zresztą śledziła praktycznie cała Polska.

Czytaj również:  Taxi Złotówa – wszystko na temat zawodnika

Mariusz Pudzianowski – kariera MMA

Mariusz Pudzianowski rozpoczął treningi MMA po zakończeniu kariery jako strongman, twierdząc, że osiągnął już wszystko. Po kilku latach amatorskich treningów sportów walki, postanowił spróbować swych sił w oficjalnym pojedynku. Taka okazja nadarzyła się 11 grudnia 2009 na gali KSW 12. Podczas tego wydarzenia stoczył debiutancką walkę w formule MMA z pięściarzem Marcinem Najmanem. To było dość krótkie spotkanie, ponieważ Pudzian wygrał z Najmanem przez TKO w 43. sekundzie walki.

Druga walka Pudziana odbyła się podczas KSW XIII, gdzie zmierzył się z Yūsuke Kawaguchi. Ten pojedynek również zakończył się po jego myśli, ponieważ pokonał Japończyka przez jednogłośną decyzję sędziów w drugiej rundzie. 21 maja 2010 roku brał udział w walce w ramach Moosin: God of Martial Arts.

Przegrał przez poddanie z dwukrotnym mistrzem UFC, Timem Sylvią i tym samym odnotował swoją pierwszą porażkę w zawodowym MMA. Kolejne walki Pudziana to pasmo sukcesów przeplatanych z porażkami, bez większych sukcesów na koncie. Na pewno sporo emocji budzi jego kolejna walka, która ma odbyć się 3 czerwca 2023 roku na XTB KSW 83: Colosseum 2, ponieważ stoczy ją z Arturem Szpilką.

Mariusz Pudzianowski – osiągnięcia

Pudzian ma na swoim koncie wiele różnych osiągnięć jako strongman. Pierwszy sukces pojawił się już w 1999 roku i wówczas zajął pierwsze miejsce na Pucharze Polski Strongman 1999 oraz trzecie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Świata Par Strongman (z Jarosławem Dymkiem). W 2000 roku również nie zabrakło sukcesów, ponieważ zajął pierwsze miejsce na Pucharze Świata oraz na Mistrzostwach Polski Strongman 2000. Również w 2000 roku zdobył czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata Strongman 2000 w Sun City (RPA), czy drugie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Świata Par Strongman 2000 na Węgrzech (z Jarosławem Dymkiem).

Czytaj również:  Czy i gdzie zawalczy Ewa Brodnicka?

W 2002 roku Pudzian z Dymkiem znów odnieśli sukces, tym razem zdobywając trzecie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Świata Par Strongman 2002 w Heerenveen (Holandia). Kolejne lata również przyniosły Pudzianowskiemu liczne sukcesy, których po prostu nie sposób wymienić naraz. Do tego ustanowił kilka rekordów, w tym na przykład w spacerze farmera na 100 m, przerzucaniu opon, czy w martwym ciągu.

W mieszanych sztukach walki już nie ma tak imponujących sukcesów i póki co może poszczycić się bonusem za nokaut wieczoru podczas gali KSW 31: Materla vs. Drwal w 2015 roku, czy podczas gali KSW 70: Pudzian vs. Materla w 2022 roku.

Mariusz Pudzianowski – bilans walk zawodowych

Mariusz Pudzianowski odbył dwadzieścia sześć walk zawodowych w MMA. Siedemnaście razy udało mu się zwyciężyć, z czego dwanaście razy wygrał przez nokaut, pięć razy przez decyzje. Osiem razy przegrał i jedna walka została uznana za nieodbytą.

Pseudonim: Pudzian, Dominator, Pyton, Pudzilla

Data i miejsce urodzenia: 7 lutego 1977 roku, Biała Rawska

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 185 cm

Masa ciała: 116 kg

Styl walki: karate kyokushin, boks, MMA

Debiut: 2009 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: ciężka

Klub: dawniejAmerican Top Team, obecnie WCA Fight Team