Marek Samociuk – profil zawodnika KSW!

Marek Samociuk

Marek Samociuk urodził się 15 lipca 1996 roku w Białej Podlaskiej. To zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Zanim podpisał kontrakt z KSW, najpierw walczył amatorsko i półzawodowo. Oprócz tego brał udział w Wotore, a więc w walkach na gołe pięści i trzeba przyznać, że świetnie mu to szło, ponieważ jednego wieczoru pokonał aż trzech rywali. Ostatni raz w tej formule walczył 19 września 2020 roku przegrywając z Michałem Pasternakiem.

Marek Samociuk – kariera MMA

Debiut Marka Samociuka w MMA przypada na 19 listopada 2017 roku. Wówczas wziął udział w Almma 140, gdzie w amatorskiej walce zmierzył się z Pawłem Całkowskim. Nie był to jednak dla niego dobry start, ponieważ ostatecznie Całkowski go pokonał przez decyzję sędziów. Na swojej drugiej amatorskiej walce zmierzył się z Łukaszem Chmielewskim o mistrzostwo turnieju Almma 163. Pojedynek zwyciężył i tym samym zdobył swój pierwszy medal. Następna walka z jego udziałem odbyła się 5 kwietnia 2019 roku na Armia Fight Night 5. Podczas tego wydarzenia Samociuk zmierzył się z Adrianem Kozłowskim, którego ostatecznie pokonał przez jednogłośną decyzję.

Na maj 2019 roku przypada debiut zawodowy Samociuka w walkach MMA. Na Thunderstrike Fight League 17 zmierzył się z Piotrem Mochockim, którego udało mu się pokonać w trzeciej rundzie przez decyzję. Druga zawodowa walka już nie była tak udana, ponieważ na Thunderstrike Fight League 19 został pokonany przez Pawła Białasa.

Po przegranej walce Samociuk dostał szansę, by wystąpić w Wotore. Swoją pierwszą walkę na gołe pięści odbył 18 stycznia 2020 roku i wtedy zmierzył się aż z trzema rywalami. Do pierwszego starcia dozło z Damianem Majewskim, którego pokonał już w pierwszej rundzie. Drugą walkę odbył z Łukaszem Wiśniewskim, którego także pokonał w pierwszej rundzie. Trzecim rywalem Samociuka był Szymon Szynkiewicz i on również nie miał szans z tym zawodnikiem, ponieważ ostatecznie go także pokonał i zapewnił sobie Mistrzostwo Turnieju Wotore 1. 23 maja 2020 roku Samociuk wziął udział w Wotore 2, gdzie przyszło mu się zmierzyć z Denisem Załęckim. Walka była bardzo emocjonująca, ale i tak Samociuk pokonał swojego przeciwnika w pierwszej rundzie. 19 września 2020 roku przystąpił do walki o wakujące mistrzostwo Wotore. Jego rywalem był wówczas Michał Pasternak, który był na tyle dobry, że pokonał Samociuka.

Czytaj również:  Charles Oliveira - wszystko na temat zawodnika!

Po przegrany starciu w Wotore 3 Samociuk wystąpił na gali EFM Show 1: Różański vs. Pasternak, która miała miejsce 9 kwietnia 2021 roku. Tym razem przyszło mu się zmierzyć z Tomaszem Janiszewskim. Walka była naprawdę ciekawa i dosyć wyrównana, ale ostatecznie zwyciężył Samociuk przez jednogłośną decyzję po trzech rundach. Umiejętności zawodnika nie umknęły jednej z największych organizacji w Polsce – Konfrontacji Sztuk Walki. Pierwsza walka dla nowego szefa odbyła się 24 kwietnia 2021 roku na KSW 60 – De Fries vs. Narkun 2, a przeciwnikiem Polaka był Izuagbe Ugonoh.

Walka zakończyła się po myśli Samociuka, ponieważ pokonał swojego rywala przez TKO w rundzie drugiej. Druga walka dla polskiego giganta odbyła się 18 grudnia 2021 roku. Na KSW 65 – Khalidov vs. Soldic Samociuk zmierzył się z Michałem Kitą. Tym razem jednak zaliczył porażkę, ponieważ Kita pokonał go przez TKO w pierwszej rundzie. 28 maja 2022 roku Samociuk miał okazję stanąć do rewanżu z Izuagbem Ugonoh. Jednak i tym razem Polak nie dał szans rywalowi, a wygrana przyszła jeszcze szybciej, niż ostatnio. Samociuk pokonał swojego rywala już w pierwszej rundzie przez TKO. Na 12 listopada była zaplanowana walka z Filipem Bradariciem, ale nie doszło do jej skutku.

Dlatego na KSW 76 – Parnasse vs. Rajewski dla Samociuka znaleziono innego rywala – Kamila Gawryjołka. Czy była to dobra podmiana? Raczej nie dla Samociuka, ponieważ Gawryjołek pokonał go w pierwszej rundzie przez TKO. Kolejny występ tego zawodnika mogliśmy oglądać już 22 kwietnia 2023 roku podczas gali KSW 81: Bartosiński vs. Szczepaniak. Samociuk skonfontował się z Filipem Stawowym, ale niestety nie był to dla niego udany występ. Pojedynek wygrał Stawowy w rundzie drugiej poddając Samociuka w pierwszej rundzie.

Czytaj również:  Czarek Abstra - wszystko na temat zawodnika!

Marek Samociuk – osiągnięcia

Pierwszy swój sukces Samociuk osiągnął w 2018 roku, gdzie w amatorskich walkach zdobył mistrzostwo turnieju na ALMMA 163. W styczniu 2020 roku udało mu się tez zdobyć Mistrzostwo Turnieju Wotore 1.

Bilans walk zawodowych

Marek Samociuk wziął udział w ośmiu walkach MMA. Cztery razy odnotował zwycięstwo – dwa razy wygrał przez TKO i dwa razy przez decyzję. Na jego koncie są też cztery porażki, a do jednej walki wcale nie doszło. Warto także wspomnieć o walkach zawodowych na gołe pięści. Samociuk rozegrał ich w sumie pięć – z czego cztery wygrał i to już w pierwszej rundzie. Tylko raz odnotował porażkę.

Pseudonim: brak

Data i miejsce urodzenia: 15 lipca 1996 roku, Biała Podlaska

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 184 cm

Masa ciała: 104 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2017 rok – amatorskie MMA, 2019 rok – zawodowe MMA

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: ciężka

Klub: Dziki Wschód Biała Podlaska