Marcin Tybura – całościowy opis zawodnika

Marcin Tybura

Marcin Tybura to polski zawodnik MMA, który występuje w kategorii wagi ciężkiej. Ma na swoim koncie liczne zwycięstwa i tytuły, które pozwoliły mu zbudować rozpoznawalność na światowym poziomie. Ten urodzony 9 listopada 1985 roku polski fighter obecnie występuje pod szyldem UFC i dalej osiąga naprawdę dobre wyniki.

Poznaj bliżej Marcina Tyburę i dowiedz się, jak kształtowała się jego kariera od początku, aż do dziś. W naszym opisie zawodnika znajdziesz wszystkie, najważniejsze informacje, które pozwolą Ci zbudować pozycję eksperta w dziedzinie MMA.

Marcin Tybura – podstawowe informacje

Wiek – 37 lat,

Rekord osobisty – obecnie Marcin Tybura może się pochwalić wynikiem 29 stoczonych walk, w tym 22 zwycięskich i 7 porażek,

Styl walki – Tybura preferuje walkę w styli brazylijskiego jiu-jitsu,

Kategoria wagowa – ciężka,

Marcin Tybura stale doskonali swoje umiejętności, spędzając długie godziny na treningach. Nad jego formą pracuje sztab ludzi z trenerem Andrzejem Kościelskim na czele. Polski zawodnik MMA należy do klubu Ankos MMA. Wcześniej trenował mieszane sztuki walk w klubach Syndicate MMA i Jackson-Wink MMA.

Tybura w brazylijskim jiu-jitsu

Jeszcze zanim Tybura zdecydował się na stałe związać ze światem MMA, trenował brazylijskie jiu-jitsu. Już od wczesnej młodości osiągał sukcesy, mając na swoim koncie liczne zwycięstwa w turniejach. W 2009 roku po raz pierwszy Tybura zajął pierwsze miejsce podczas VII Pucharu Polski w BJJ. W 2012 roku powtórzył swój sukces, zajmując pierwsze miejsce w Abu Dhabi World Pro Trials. Dodatkowo, dwukrotnie zajął drugie miejsce w mistrzostwach (World Pro BJJ Championship w 2011 roku i Abu Dhabi World Pro w 2013 roku), a także raz zamknął podjum podczas Mistrzostw Europy IBJJF.

Marcin Tybura – początki kariery

Swoje pierwsze kroki w MMA Marcin Tybura stawiał jeszcze w 2006 roku, kiedy to przyjaciel pokazał mu pierwszą galę. Mężczyzna szybko zafascynował się tym sportem i rozpoczął intensywne treningi. Jednak od początku treningu do pierwszego występu w zawodowym MMA minęło jeszcze kolejnych pięć lat. W 2011 roku Marcin Tybura stoczył swoje pierwsze dwie walki podczas finałów Mistrzostw Polski MMA. Wówczas stanął do walki z Robertem Marcokiem, którego pokonał w czwartej minucie pierwszej rundy, zmuszając go do poddania. W kolejnym pojedynku skrzyżował rękawice z Adamem Wieczorkiem, którego również pokonał, tym razem na pełnym dystansie, jednogłośną decyzją sędziów.

Czytaj również:  Tomasz Sarara - żywa legenda kickboxingu!

Przez kolejne trzy lata Marcin Tybura osiągał doskonałe rezultaty. Wszystkie pojedynki, do których stawał kończyły się jego zwycięstwem. Na dziesięć walk, tylko raz o wyniku walki zadecydować musieli sędziowie – podczas starcia z Szymonem Bajoremw walce wieczoru podczas Prime FC 1.

Doskonałe wyniki walk sprawiły, że już w 2013 roku Tyburą zainteresowała się rosyjska organizacja walk mieszanycg M-1 Global, z którą był związany do 2015 roku. W tym czasie wielokrotnie wygrywał, pokonując również bardziej doświadczonych zawodników. Walcząc w M-1 Global Tybura zdobył, a następnie dwukrotnie obronił pas mistrzowski w wadze ciężkiej.

To również tam miała miejsce jego pierwsza porażka. Po stoczeniu 12 zwycięskich pojedynków, 2 maja 2015 roku Marcin Tybura stanął na oktagonie z niemieckim fighterem Stephanem Putzem. Walka była naprawdę zaciekła, aż ostatecznie podczas czwartej minuty trzeciej rundy Putz wyprowadził solidny cios, który skutkował nokautem technicznym naszego zawodnika. Decyzję o przerwaniu walki na korzyść Niemca podjęli lekarze.

Awans do Ultimate Fighting Championship

Doskonałe statystyki (13-1) sprawiły, że w 2016 roku Marcinem Tyburą zaczęła się interesować amerykańska federacja mieszanych sztuk walki – UFC. Choć debiut Tybury nie należał do szczególnie udanych, to swoją przygodę ze światowym gigantem kontynuuje również obecnie.

Podczas debiutanckiej walki na gali UFC Fight Night: Rothwell vs. dos Santos Tybura walczył z Timothym Johnsonem. Jednak po przeprowadzeniu pełnej walki sędziowie zadecydowali, że to Johnson wyróżnił się na tle rywala i jednogłośnie ogłosili jego zwycięstwo.

Walcząc pod szyldem UFC Tybura odbył 17 walk, z czego 11 zwycięskich i 6 przegranych. O wyniku 9 zwycięskich walk ostatecznie zadecydować musieli sędziowie, którzy jednogłośnie wskazywali Tyburę jako zwycięzcę pojedynku.

Kiedy kolejna walka Marcina Tybury?

Marcin Tybura obecnie znów unosi się na fali zwycięstw. Od 2020 roku stoczył osiem walk, z czego tylko raz, jednogłośną decyzją sędziów musiał oddać zwycięstwo Aleksandrowi Wołkowowi. Kolejna walka została zaplanowana na 22 lipca 2023 roku. Wówczas Marcin Tybura stanie do walki z Tomem Aspinallem podczas walki wieczoru na gali UFC Fight Night: Aspinall vs. Tybura.

Czytaj również:  Michał Cieślak walka o mistrzostwo świata

Czy Polakowi uda się utrzymać dobrą passę i pokona swojego rywala? Tego jeszcze nie wiemy, jednak możemy być pewni, że walka będzie na naprawdę wysokim poziomie. Na korzyść naszego zawodnika przemawia znacznie większe doświadczenie, jednak ostateczny wynik poznamy dopiero za dwa miesiące.