Magomed Ankalaev – całościowy opis zawodnika

Magomed Ankalaev

Magomed Ankalaev to rosyjski zawodnik mieszanych sztuk walki, który obecnie występuje w kategorii wagowej półciężkiej. Urodzony 2 czerwca 1992 roku mężczyzna dopiero podczas studiów zdecydował się na stałe związać ze sportem walk. Jednak, choć rozpoczął swoją karierę zdecydowanie później niż pozostali zawodnicy, to nie przeszkodziło mu to w odniesieniu ogromnej kariery. Obecnie Magomed Ankalaev występuje w światowej sławy organizacji MMA – UFC.

Kim dokładnie jest Magomed Ankalaev i jak przebiegały początki jego kariery? Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj przebieg kariery rosyjskiego zawodnika mieszanych sztuk walk.

Magomed Ankalaev – podstawowe informacje

Wiek – 31lat,

Rekord osobisty – Magomed Ankalaev ma za sobą 19 walk, a wśród nich aż 17 zwycięstw, 1 porażka i 1 remis,

Kategoria wagowa – półciężka, do 93 kg,

Magomed Ankalaev trenuje obecnie pod czujnym okiem Sukhraba Magamoedova i Shamila Alibatyrova, w klubie Fight Club Akhmat.

Magomed Ankalaev – początki kariery

Urodzony w Machaczkale Magomed Ankalaev po raz pierwszy zdecydował się związać ze światem sztuk walk podczas studiów na Dagesteńskim Uniwersytecie Państwowym, gdzie kończył studia na kierunku sportowym. Wówczas zaczął trenować zapasy w stylu grecko-rzymskim. Szybko jednak odkrył, że nie jest to dyscyplina, w której chciałby się rozwijać. Próbował swoich sił w sambo bojowym, w którym udało mu się zdobyć tytuł mistrza sportu.

Widząc podobieństwo MMA do sambo bojowego Magomed Ankalaev zdecydował się zmienić kierunek, na taki, który da mu znacznie wyższą rozpoznawalność. Jednak zanim zdecydować się wkroczyć na arenę zawodowego MMA, najpierw zadbał o odpowiednią formę, a swoją pierwszą walkę stoczył dopiero po tym, jak został mistrzem świata w MMA amatorów.

Magomed Ankalaev – początki kariery

Pierwszą zawodową walkę MMA Magomed Ankalaev odbył 18 stycznia 2014 roku, startując w Oplot Challenge 96. Wówczas zmierzył się z ukraińskim wojownikiem Wasilijem Babiczem. Obydwaj panowie pokazali walkę na naprawdę wysokim poziomie i stoczyli pojedynek w pełnym, regulaminowym czasie. O wyniku zadecydowali sędziowie, którzy większościową decyzją zadecydowali, że to właśnie Magomed Ankalaev był lepszy i to do niego należy tytuł zwycięzcy pojedynku.

Czytaj również:  Czy i gdzie zawalczy Ewa Brodnicka?

Długa dobra passa i awans do UFC

Również kolejnych osiem pojedynków zakończyło się sukcesem Magomeda Ankalaev’a. Mężczyzna jeszcze trzy kolejne walki odbywał na różnorodnych wydarzeniach, by po kolejnych zwycięstwach zawrzeć kontrakt z WFCA. Pod tym szyldem odbył kolejnych pięć walk i wszystkie zwycięskie. Zdobywając, a następnie skutecznie broniąc pas mistrzowski w wadze półciężkiej.

Zaliczając aż dziewięć wygranych walk z rzędu Magomed Ankalaev szybko został zauważony przez amerykańskiego giganta – Ultimate Fightnight Championship (UFC), w którym swoją debiutancką walkę stoczył zaledwie cztery lata po tym, jak zdecydował się wkroczyć do świata mieszanych sztuk walk.

Debiutancka walka w UFC, z Paulem Craigiem okazała się dla Magomeda Ankalaev’a niezbyt dobra. Rosyjski zawodnik musiał się poddać w ostatniej sekundzie trzeciej rundy. Szkot okazał się wyraźnie lepszy i założył Magomedowi Ankalaev’i trójkątne duszenie nogami, z którego rosyjski fighter nie zdołał się wyswobodzić.

Wielka mobilizacja Magomeda Ankalaev’a

Magomed Ankalaev nie zniechęcił się porażką, tylko zdał sobie sprawę, że obecnie czeka go znacznie więcej pracy, a na gali światowego formatu walczą najlepsi z najlepszych. Postanowił jeszcze ciężej trenować, aby uzyskać swoje cele – zostać światowej sławy wojownikiem.

Walka z Polakiem Marcinem Prachniem okazała się dla Magomeda Ankalaev’a przełomowa. Podczas gali UFC Fight Night: Hunt vs. Oleynik, która odbyła się zaledwie pół roku po nieudanym debiucie Magomed Ankalaev pokazał prawdziwą klasę nokautując swojego rywala. Decydujące okazało się wysokie kopnięcie na głowę i następujące tuż po nim ciosy pięściami. Po takiej serii Polak padł nieprzytomny na matę w zaledwie trzeciej minucie pierwszej rundy, co dało Rosjaninowi bonus za występ wieczoru.

Doskonałe odbicie po pierwszej porażce w UFC dodało rosyjskiemu fighterowi wiatru w żagle i tak zliczył kolejne zwycięstwa. Podczas swojej kariery w UFC pokonał takich rywali jak Klidson Abreu, Dalcha Lungiambula, Iona Cuteba (dwukrotnie), Nikita Kryłowa, Volkana Oezdemira, Thiago Santosa i Anthonego Smitha.

Czytaj również:  Daniel Torres - zawodnik wagi piórkowej i lekkiej!

Doskonała forma Magomeda Ankalaeva sprawiła, że ten szybko stał się jednym z czołowych zawodników Ultimate Fighting Championship. Liczne bonusy za występ wieczoru z pewnością przyczyniły się do zbudowania doskonałej pozycji zawodnika. Z kolei w 2020 roku podczas drugiego pojedynku z Ionem Cutelabą mężczyzna na stałe wpisał się do historii UFC poprzez drugi, najszybszy nokaut w historii UFC w kategorii wagi półciężkiej.

Ostatnia walka Magomeda Ankalaeva odbyła się w grudniu 2022 roku. Wówczas mężczyzna stanął do walki z Janem Błaczowiczem, z którym miał się zmierzyć w walce o pas mistrzowski UFC w wadze półciężkiej, podczas walki wieczoru. Jednak mimo rozegrania pełnej walki, nie udało się wytypować zwycięzcy.