Luke Rockhold – całościowy opis zawodnika

Luke Rockhold

Luke Rockhold jest dziś obiektem naszego zainteresowania. Każdy prawdziwy wielbiciel mieszanych sztuk walk doskonale wie, kim jest Luke Rockhold. To urodzony 17 października 1984 roku amerykański grapper i jeden z popularniejszych zawodników mieszanych sztuk walki. W 2011 roku Luke Rockhold mógł pochwalić się tytułem mistrza Strikeforce w wadze średniej, z kolei w 2015 roku do swoich tytułów mógł dodać mistrza wagi średniej w Ultimate Fighting Championship – UFC.

Chcesz bliżej poznać tego amerykańskiego fightera? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak przebierała jego droga na szczyt!

Luke Rochhold – podstawowe informacje

Wiek – 39 lat,

Bieżący rekord osobisty – Luke Rockhold ma na swoim koncie 22 rozegrane walki, z czego 16 zwycięskich (w tym 6 walk zakończonych nokautem, 8 zakończonych poddaniem rywala, 2 przez decyzję sędzió1)) i 6 porażek,

Styl walki – z uwagi na swoje powiązania z innymi dyscyplinami walk, Luke Rockhold preferuje połączenie kick-boxingu i brazylijskiego jiu-jitsu,

Kategoria wagowa – obecnie Luke Rockhold startuje w wadze średniej, w 2019 roku odnotował przeskok do wagi półciężkiej.

Swoje umiejętności walki Luke Rockhold trenował w amerykańskich klubach American Kick-boxing Academy oraz RVCA Training Center Sanford MMA.

Luke Rockhold – początki kariery

Jako pochodzący z rodziny sportowców syn zawodowego koszykarza i zapalonej tenisistki Luke Rockhold nie mógł podążyć inną drogą. Już mając zalewie 6lat rozpoczął treningi judo. Fascynacja tą dyscypliną minęła jednak, gdy chłopiec skończył 10 lat. W kolejnych latach Rockhold próbował swoich sił w zapasach i jiu-jitsu, a następnie również we wrestlingu. Jednak ostatecznie to MMA stało się kierunkiem, w którym chciał się rozwijać młody mężczyzna. Marzenie to udało się spełnić po tym, gdy podczas treningu został dostrzeżony przez Javiera Mendeza, który już w 2006 roku zobaczył w Rockholdzie prawdziwą legendę.

Czytaj również:  Michal Martinek - Czeski zawodnik MMA!

Początki w MMA

Po rocznym treningu Luke Rockhold mógł po raz pierwszy przystąpić do walki. 24 lipca 2007 roku wystąpił na gali Melee on the Mountain, gdzie zmierzył się w swojej debiutanckiej walce z Mikem Martinezem. Walka okazała się doskonałym debiutem, ponieważ już w trakcie trwania pierwszej rundy Rockold zmusił swojego rywala, bardziej doświadczonego Martineza, który miał już na swoim koncie siedem walk, do poddania, przez założenie dźwigni na staw łokciowy.

Idąc za ciosem, jeszcze w listopadzie, tego samego roku Luke Rockhold zmierzył się z Tonym Rubalcavem podczas kolejnej gali Melee on the Mountain. Niestety, tym razem szczęście mu nie dopisało i musiał uznać wyższość rywala, który nokautował go technicznie ciosami pięściami. Jednak, nie ulega wątpliwości, że Lukce Rockold wyciągnął z tej porażki doskonałą lekcję, ponieważ już od następnej walki unosił się na fali zwycięstw, które ukształtowały rozwój jego kariery.

Przejście do Strikeforce i pasmo zwycięstw

Wraz z nadejściem 2008 roku Luke Rockhold zawarł kontrakt z federacją Strikeforce, pod której skrzydłami kształtował swoją technikę i doskonalił umiejętności. Już podczas debiutanckiej walki w nowej organizacji pokazał prawdziwy styl. W swojej pierwszej walce zmierzył się z Josh’em Neal’em, którego pokonał jeszcze w pierwszej połowie pierwszej rundy, bombardując swojego rywala ciosami pięściami.

Później było tylko lepiej. Przez osiem kolejnych walk Rockhold utrzymywał się na fali zwycięstw, niemal wszystkie walki kończąc przed czasem. W 2011 roku pokonał swojego rywala Ronaldo Souza, odbierając mu tym samym pas mistrzowski w wadze średniej. Później, podczas kolejnych dwóch walk w 2012 roku udało mu się ten pas utrzymać i tym samym otrzymać przepustkę do UFC.

Luke Rockhold w UFC

Doskonała forma zawodnika nie pozostała niezauważona. W 2013 roku udało mu się spełnić marzenie każdego fightera i dostać się do UFC. Debiutancka walka nie należała do udanych, jednak nie ulega wątpliwości, że podczas pojedynku 18 maja 2013 roku w UFC on FX Luke Rockhold miał się zmierzyć ze znacznie bardziej doświadczonym Vitorem Belfortem. Rockhold musiał uznać wyższość przeciwnika, po tym, gdy ten nokautował go uderzeniem piętą i kopnięciem.

Czytaj również:  Mateusz Haribo Gąsiewski - profil zawodnika!

Jednak porażka nie zniechęciła Rockolda. Ponad pół roku po debiutanckiej walce w UFC Rockhold ponownie wszedł do oktagonu, gdzie zmierzył się z Costasem Philippou’em. Walka zakończyła się już w pierwszej rundzie, po fenomenalnym nokaucie Rockholda. Popis był na tyle udany, że UFC przyznało mu dodatkowy bonus za nokaut wieczoru.

Kolejne walki przynosiły same sukcesy. Rockhold trzykrotnie zgarnął bonus za walkę wieczoru, a w 2015 roku zdobył pas mistrzowski w kategorii średniej. Niestety już podczas kolejnej walki musiał go przekazać lepszemu Bispingowi.

Po kolejnym sukcesie w UFC później było już tylko gorzej. Luke Rockhold znajduje się obecnie na fali porażek. Dwukrotnie został nokautowany, raz przegrał decyzją sędziów Jednak wierzymy, że ten wyśmienity zawodnik nie powiedział jeszcze swojego ostatniego słowa i będziemy mogli podziwiać jego doskonałą formę w kolejnych walkach.