Łukasz Sudolski – całościowy opis zawodnika

Łukasz Sudolski

Łukasz Sudolski urodził się 15 czerwca 1993 reku w Szczecinie. To doskonały poslki zawodnik sportowy, który próbuje swoich sił w mieszanych sztukach walki – MMA oraz brazylijskim jiu-jitsu. Już teraz ma na swoim koncie liczne zwycięstwa, w tym tytuł byłego mistrza wagi półciężkiej w Babilon MMA. Obecnie Łukasz Sudolski toczy walki pod szyldem Konfrontacji Sztuk Walki – KSW. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego młodego zawodnika? Koniecznie przeczytaj nasz całościowy opis Łukasza Sudolskiego!

Łukasz Sudolski – podstawowe informacje

Wiek – 30 lat,

Bieżący rekord osobisty – obecnie Łukasz Sudolski może się pochwalić 11 rozegranymi walkami, z czego w 10 walkach odnotował zwycięstwo i zaledwie jeden raz przegrał.

Styl walki – Łukasz Sudoslki preferuje walki w stylu MMA,

Kategoria wagowa – półciężka, do 93 kg.

Łukasz Sudolski trenuje obecnie pod czujnym okiem Piotra Bagińskiego, który dba o jego formę w klubie Star Fight Center.

Początki kariery w MMA

Jak zdecydowana większość światowej sławy zawodników, również Łukasz Sudolski już od wczesnej młodości walczył o to, by wkroczyć do świata sportu. Pierwsze kroki stawiał w brazylijskim jiu-jitsu, gdzie od początku osiągał wysokie noty. W 2011 roku zdobył drugie miejsce podczas turnieju I MP NO GI, w kategorii juniorów w wadze do 86,49 kg. Następnie notował niewielkie wahania formy, jednak jego pozycja nie spadła nigdy poniżej trzeciego miejsca. W 2022 roku Łukasz Sudolski zdobył czarny pas w brazylijskim jiu-jitsu i zdaje się, że to mu wystarczyło, bo od tamtego czasu nie startował już w tego typu walkach.

Jednak liczne sukcesy w jiu-jitsu nie przeszkodziły Łukaszowi Sudolskiemu rozwijać swoich umiejętności w świecie MMA. Można wręcz powiedzieć, że poniekąd tamte sukcesy motywowały go, do tego, by rozwijać się również w MMA.

Czytaj również:  Don Diego - poznaj profil zawodnika

Swój debiutancki pojedynek w mieszanych sztukach walk Łukasz Sudolski odbył 26 stycznia 2013 roku podczas Soul FC: MMAster Finale. Wówczas stanął na macie z bardziej doświadczonym Grzegorzem Cieplińskim, z którym stoczył pojedynek w pełnym, regulaminowym czasie. Ostatecznie to sędziowie musieli wyznaczyć zwycięzcę pojedynku i jednogłośnie orzekli, że został nim debiutant.

Kariera w Babilon MMA

Doskonała wygrana w debiutanckim pojedynku sprawiła, że Łukaszem Sudolskim szybko zainteresowała się młoda polska federacja Babilon MMA. Już w kolejnej walce Sudolski startował właśnie pod jej szyldem.

Pierwsza walka w Babilon MMA odbyła się pięć lat po debiucie, jednak pokazała, że nawet po czasowej rezygnacji z zawodowstwa, Łukasz Sudolski nie wyszedł z formy. Starcie z Piotrem Grażewiczem, który wówczas debiutował w świecie mieszanych sztuk walki zakończyła się wygraną Sudolskiego w pierwszej minucie drugiej rundy, nokautem technicznym.

Ten pierwszy, wygrany pojedynek już w Babilon MMA sprawił, że Sudolski nabrał wiatru w żagle. Kolejną walkę stoczył po niespełna pół roku podczas 7 gali Babilon MMA: Kita vs. Głuchowski. Wówczas na macie spotkał się z Marcinem Filipczakiem (ponownie debiutantem), którego położył na matę jeszcze w pierwszej rundzie.

Kolejne walki przynosiły Sudolskiemu same zwycięstwa. Będąc na fali, Łukasz Sudolski stoczył w 2019 roku aż trzy pojedynki i każdy z nich zwycięski. W tym czasie pokonał jeszcze takich zawodników jak Krzysztof Klepacz czy niewątpliwa sława MMA – Mateusz Ostrowski. Kolejne trzy walki w 2020 roku również zakończyły się sukcesem.

18 stycznia 2020 roku Sudolski odbył swoją debiutancką walkę w polskiej organizacji promującej walki w MMA i kick-boxingu – Fight Exclusive Night – FEN. Pojedynek z tamtejszą gwiazdą – Michałem Gutkowskim okazał się dla Sudolskiego doskonałą przepustką do dalszej drogi. Podczas walki debiutant pokonał doświadczonego zawodnika jeszcze w pierwszej rundzie, serwując wyśmienity nokaut techniczny.

Czytaj również:  Thenitrozyniak – wszystko na temat kontrowersyjnego zawodnika

Pierwsza przegrana Łukasza Sudolskiego

Doskonała passa zawsze musi się skończyć. Mając na swoim koncie doskonały rekord ośmiu walk, wszystkich wygranych, Łukasz Sudolski, w końcu 28 września 2021 roku stoczył pojedynek w ramach Dana White’s Contender Serirs 41 w Las Vegas. Stawka była naprawdę wysoka, ponieważ walka toczyła się o zawarcie kontraktu z światowej klasy federacją MMA – UFC.

Niestety pojedynek ten nie okazał się dla Polaka pomyślny. W starciu z ukraińskim zawodnikiem Łukasz Sudolski okazał się wyraźnie słabszy. Już w drugiej połowie pierwszej rundy Ihor Potieria pokonał swojego rywala nokautem technicznym. Decydujące w tym starciu okazały się krótki prawy i potężne ciosy w parterze.

Choć walka była na naprawdę wysokim poziomie, to nie da się ukryć, że okazała się przykrym doświadczeniem dla Łukasza Sudolskiego. Mężczyzna musiał się pożegnać ze swoją szansą na zawarcie kontraktu z UFC i powrócić na rodzimy rynek do Babilon MMA.

Powrót do Babilon MMA i przejście do KSW

Porażka w walce o kontrakt z UFC zmusiła Sudolskiego do powrotu do rodzimej federacji. Babilon MMA przyjęło go z otwartymi ramionami, rozpisując go w walce wieczoru 27 gali. W walce z Michałem Pasternakiem Łukasz Sudolski okazał się lepszy, a kolejny sukces sprawił, że w 2023 roku mogliśmy go oglądać już w debiutanckiej walce w KSW.