KSW 21 karta walk i wyniki tej gali

KSW 21

21 gala KSW odbyła się 1 grudnia 2012 roku na warszawskim Torwarze przy udziale 7 tysięcy kibiców. Impreza transmitowana była na Polsacie, Polsacie Sport, a także platformie Ipla TV. Gali nadano nazwę Ostateczne wyjaśnienie. Na szali znalazły aż 3 pasy. Każdy z nich mógł zgarnąć polski zawodnik.

Walka w kategorii średniej

Gala rozpoczęła się od pojedynku amerykańskiego. Walka pomiędzy dwoma zawodnikami z Ameryki Północnej była pierwszym takim wydarzeniem w historii KSW. Naprzeciw siebie stanęli Matt Horwich, a także Terry Martin. Walkę wygrał Horwich, który od samego początku kontrolował przebieg walki, a wygrał po sprowadzeniu swojego rywala do parteru zaczął go okładać pięściami. Sędzia musiał przerwać walkę. Ta mogła zakończyć się nawet wcześniej, aczkolwiek Martinowi udało się wykaraskać z duszenia zza pleców.

Półfinał turnieju kobiet do 55 kg

W drugiej walce do ringu weszły panie. Pomiędzy sobą walczyły Karolina Kowalkiewicz – Zaborowska, a także Paulina Bońkowska. Pierwsza z pań, która miała już okazję pokazać się w KSW wygrała po bardzo dobrej postawie w stójce. Walka toczyła się na pełnym dystansie, o rozstrzygnięciu musieli zadecydować sędziowie. Bardziej aktywną zawodniczką była Kowalkiewicz, która raz po raz używała kopnięć, uderzeń i kolan. Chociaż jej rywalka próbowała się bronić to nie wystarczyło, by sędziowie zmienili decyzję na jej korzyść. Wygrana w pełni zasłużona i awans do finału w tej kategorii wagowej.

Walka w kategorii średniej

2 lata minęły od ostatniej walki Krzysztofa Kułaka, którego ciężka kontuzja kręgosłupa zmusiła do przerwania kariery. Właśnie tego dnia wrócił w Warszawie. Jego przeciwnikiem był Piotr Strus. Początek walki był wyrównany, ale z czasem przewagę zaczął uzyskiwać Strus. Demolował swojego rywala niskimi kopnięciami i uderzeniami na korpus. W zasadzie to wystarczyło, aby Kułak po 2 rundach zrezygnował z wyjścia do kolejnej. Strus wygrał zatem przez nokaut techniczny.

Czytaj również:  FAME MMA 2 karta walk i wyniki

Walka w kategorii lekkiej o pas mistrzowski

Po 3 starciach w zasadzie o nic kibice na Torwarze w końcu dostali masę emocji, ponieważ stawką pojedynku pomiędzy Maciejem Jewtuszko i Arturem Sowińskim był pas mistrzowski w kategorii lekkiej. Oznaczało to zupełnie inne podejście zawodników, a więc maksymalne zaangażowanie. Była to rewanżowa walka za galę KSW 17. Wówczas Sowiński wygrał przez nokaut w 1 rundzie. Tym razem doszło do udanego rewanżu Jewtuszki, który wygrał tę walkę i tym samym został nowym mistrzem we wspomnianej kategorii wagowej. Sowiński w trakcie trwania 2 rundy popełnił błąd, z którego skorzystał Jewtuszko. W parterze złapał rywala za szyję i zaczął go dusić. Przeciwnik odklepał i sędzia zakończył tym samym pojedynek, jak do tej pory prawdopodobnie najciekawszy.

Walka w kategorii półśredniej o pas mistrzowski

Kolejny pojedynek zapowiadał jeszcze większe emocje niż wcześniej, ponieważ w ringu stanęli Borys Mańkowski, a także Asłambiek Saidow. Od samego początku to czeczen z pochodzenia przejął inicjatywę w walce i w swoim stylu starał się zniszczyć przeciwnika uderzeniami, cepami i kolanami. Tym samym niezwykle skutecznie punktował na kartach sędziowskich. W trakcie trwania 2 rundy Saidow trafił Mańkowskiego, ten padł na matę. Mogło dojść do ciężkiego nokautu, ale Czeczena powstrzymała przed tym kontuzja stawu skokowego. Pod wpływem utraty równowagi Mańkowski źle stanął i musiał tym samym zrezygnować z dalszego udziału w tej walce. Czeczen z Olsztyna został tym samym nowym posiadaczem mistrza KSW w wadze półśredniej.

Walka w kategorii średniej o pas mistrzowski

Przedostatnia walka tego wieczoru to pojedynek Michała Materli, a także Rodneya Wallace’a. Był to ostatni tego wieczoru pojedynek o pas mistrzowski. Właśnie taka była stawka tego starcia. Tak naprawdę nie ma co za wiele rozpisywać się na temat tej walki, ponieważ ta trwała bardzo krótko. Materla wygrał i to po raz 6 z rzędu w MMA, a jego przeciwnik padł na matę jeszcze w czasie trwania 1 rundy. Celny prawy sierpowy załatwił sprawę. Materla został mistrzem.

Czytaj również:  KSW 9 karta walk i wyniki gali

Walka w limicie do 85 kg

Na walkę wieczoru zaplanowano pojedynek Mameda Chalidowa, a także Kendalla Grove’a. Polak był oczywiście zdecydowanym faworytem tego pojedynku i wielu spodziewało się, że Czeczen z pochodzenia bardzo szybko znajdzie sposób na swojego rywala, być może na przestrzeni pierwszych 5 minut. Nic bardziej mylnego i to było zaskoczeniem. Walka trwała nieco ponad 8 zanim Chalidow skutecznie dobrał się do swojego rywala. Wystarczyło sprowadzić swojego przeciwnika do parteru i zastosować dźwignię na staw skokowy. Rywal musiał odklepać. Z jednej strony nic nie pokazał, ale wytrzymał z Mamedem dosyć długo.

Nagrody na gali

Organizatorzy postanowili wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło, a więc na Torwar. Tak samo, jak w przypadku poprzednich gal rozdawano nagrody za najlepszą walkę (Karolina Kowalkiewicz – Paulina Bońkowska), nokaut wieczoru (Michał Materla), a także najlepsze poddanie wieczoru (Mamed Chalidow). Poziom całej gali był bardzo wysoki. Tylko jedna z walk zakończyła się po czasie.

KSW 21 karta walk i wyniki:

  • Walka w umownym limicie -85kg Mamed Chalidow –  Kendall Grove

Zwycięstwo Chalidowa przez poddanie w 2. rundzie.

  • Walka o pas mistrzowski KSW w kategorii średniej (do 83,9 kg (185 lb) Michał Materla –  Rodney Wallace

Zwycięstwo Materli przez KO w 1. rundzie

  • Walka o pas mistrzowski KSW w kategorii półśredniej (do 77,1 kg / 170 lb) Asłambiek Saidow –  Borys Mańkowski

Zwycięstwo Saidowa przez TKO w 2. rundzie (niezdolność do walki Mańkowskiego).

  • Walka o pas mistrzowski KSW w kategorii lekkiej (do 70,3 kg / 155 lb) Artur Sowiński –  Maciej Jewtuszko

Zwycięstwo Jewtuszki przez poddanie w 2. rundzie.

  • Walka w kategorii średniej (do 83,9 kg (185 lb) Krzysztof Kułak –  Piotr Strus

Zwycięstwo Strusa przez TKO po 2 rundach (niezdolność do walki Kułaka).

  • Walka półfinałowa turnieju kobiet do 55 kg Karolina Kowalkiewicz-Zaborowska –  Paulina Bońkowska
Czytaj również:  FAME MMA 1: Karta walk i wyniki

Zwycięstwo Kowalkiewicz przez jednogłośną decyzję.

  • Walka w kategorii średniej (do 83,9 kg (185 lb) Matt Horwich –  Terry Martin

Zwycięstwo Horwicha przez TKO w 2. rundzie.