KSW 1 karta walk i wyniki tej gali

Gala KSW 1 odbyła się 27 lutego 2004 roku. Wówczas właśnie doszło do pierwszej gali KSW 1. Odbyła się ona w Hotelu Marriot w Warszawie. Pierwsza gala miała konkretne, określone zasady, a odbyła się ona na zasadzie turnieju z udziałem 8 zawodników na zasadzie drabinki, a więc przegrany odpada, a zwycięzca miał szansę na końcowy triumf. Ostatecznie zwycięzcą okazał się Łukasz Jurkowski dobrze znany w środowisku jako “Juras”. Jaki przebieg miał ten turniej?

KSW 1 – Pomysł na turniej

Sam turniej nie był wielkim wydarzeniem, ponieważ nie transmitowano go w telewizji, a zaproszenie na galę dostało raptem 300 gości. Rozegrano go w restauracji Champions w Warszawie. Nie było tam żadnych mediów, a zorganizowanie samego turnieju było możliwe w zasadzie tylko i wyłącznie dzięki pieniądzom organizatorów, którymi byli Martin Lewandowski oraz Maciej Kawulski. Sędziami podczas turnieju byli Przemysław Saleta i Robert Łysiak jako sędziowie punktowi, a także Robert Kostecki jako sędzia ringowy.

Tak naprawdę samo miejsce turnieju nie było przypadkowe. Z hotelem Marriot bardzo dużo wspólnego miał jeden z organizatorów, a więc Martin Lewandowski, który był tam jednym z pracowników na stanowisku managera do spraw promocji, a tego typu turniej był świetnym pomysłem.

KSW 1 – Uczestnicy turnieju

W turnieju wzięło udział 8 zawodników i wszyscy pochodzili z naszego kraju. Każdy z zawodników reprezentował tak naprawdę inną sztukę walki, stąd też zgromadzenie ich w jednej klatce, w jednym turnieju mogło być ciekawym wydarzeniem i sprawdzeniem, który z zawodników ma największe umiejętności. Aby wygrać cały turniej należało odnieść 3 zwycięstwa jednego wieczoru, co na pewno nie było prostym wyczynem, ale mógł tego dokonać tylko jeden zawodnik. Oczywiście zwycięstwo w turnieju oznaczało, że najlepszy zawodnik zostawał mistrzem i za takie osiągnięcie dostawał on pas federacji KSW, którego na kolejnych galach musiał bronić.

Czytaj również:  KSW 75: Stasiak vs Ruchała – podsumowanie gali!

Cała gala toczyła się w typowym ringu bokserskim, a więc dawało to dużo emocji, ponieważ w zasadzie przez całą walkę coś się działo, a zawodnicy ze względu na niewielką ilość miejsca nie mieli gdzie uciec i nie było możliwości do walki na dystans. To dzięki temu walki były tak krótkie, co widać w poniższym opisie tego turnieju.

W turnieju wzięli udział Łukasz Jurkowski, Rafał Tomasiuk, Benedykt Stępień, Emiliusz Regiel, Roman Szaszkow, Norbert Świerblewski, Paweł Trzaśniewski, a także Marek Piechotka.

KSW 1 – Przebieg turnieju

Jeśli chodzi o ćwierćfinałowe walki to w każdej z nich widać było zawodnika, który dominuje nad swoim rywalem, toteż w żadnym z pojedynków nie musieli reagować sędziowie stolikowi i punktować na korzyść któregoś z zawodników. Swoje walki wygrywali Łukasz Jurkowski, Benedykt Stępień, Roman Szaszkow, a także Paweł Trzaśniewski. Tylko w przypadku tego ostatniego nie doszło do poddania, a kontuzji jego przeciwnika.

Jurkowski pokonał Tomasiuka w pierwszej rundzie poprzez duszenie zza pleców, przez co rywal musiał się poddać i odklepać.

Benedykt Stępień pokonał Emiliusza Regiela poprzez dźwignię na kolano, a więc balachę, przez co rywal musiał się poddać.

Roman Szaszkow założył Norbertowi Świerblewskiemu dźwignię na stopę, przez co rywal musiał się poddać i odklepać.

Paweł Trzaśniewski wygrał z Markiem Piechotką poprzez poddanie, ponieważ jego przeciwnik zdecydował się nie wychodzić do ringu z powodu odniesionej kontuzji.

W półfinałach Łukasz Jurkowski zmierzył się z Benedyktem Stępniem, zaś Roman Szaszkow zmierzył się z Pawłem Trzaśniewskim i tutaj już pojedynki były o wiele bardziej wyrównane, przynajmniej w przypadku tej pierwszej walki, ponieważ to “Juras” wygrał poprzez niejednogłośną decyzję sędziów, ale dzięki temu awansował do finału, gdzie jego przeciwnikiem był Roman Szaszkow, który wygrał swój pojedynek poprzez nokaut, a więc balachę.

Walka finałowa

W ostatniej, decydującej walce zmierzyli się zatem panowie, którzy mieli na koncie już po 2 zwycięstwa i na przestrzeni dotychczasowych walk rzeczywiście byli najlepsi. Zapowiadało to bardzo ciekawą walkę finałową.

Czytaj również:  Fame MMA 5 karta walk i wyniki

Mogło się wydawać, że walka będzie wyrównana i nieco dłuższa niż 5 z 6 dotychczasowych, które kończyły się przed czasem, jednak było zupełnie inaczej. Łukasz Jurkowski zdołał w tej walce sprowadzić swojego przeciwnika do parteru i tam wykorzystał swoją przewagę, uderzał swojego przeciwnika i sędzia musiał zakończyć walkę. Wszystko to działo się jeszcze w 1 rundzie.

Emocji zatem nie było zbyt wiele, ale przynajmniej nie było wątpliwości co do tego, który z zawodników był tego wieczoru najlepszy.

W Internecie po walce można było zauważyć bardzo mocno obitą twarz i rozległe obrażenie u Łukasza Jurkowskiego. Jak się później okazało zwycięzca KSW 1 miał złamaną nogę, ale poprzez dużą adrenalinę nie odczuwał on bólu.

Wielkie zmiany

Patrząc na to, jak całość gali wygląda dzisiaj to od 2004 roku zmieniło się niemal wszystko. Nie ma jednak wątpliwości, że osoby, które wpadły na pomysł zorganizowania takiej gali po raz pierwszy zdecydowanie dokonali bardzo dobrej decyzji.