Kim jest Bartosz Leśko? Poznaj profil zawodnika!

Bartosz Leśko

Bartosz Leśko urodził się 28 kwietnia 1996 w Gdyni. To polski karateka i zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), który walczy w kategorii średniej oraz półciężkiej. Swoją przygodę ze sportem zaczął już w wieku sześciu lat, kiedy tata zaprowadził go na pierwszy trening karate. Bartosz Leśko tak dobrze sobie radził, że na jego koncie pojawiają się sukcesy na krajowym oraz zagranicznym rynku. To były członek kadry narodowej, wielokrotny medalista mistrzostw świata, Europy i Polski w karate. Bartoś Leśko zdobył też Puchar Polski oraz tytuł międzynarodowego Mistrza Polski juniorów w MMA. Od 2022 jest związany z Konfrontacją Sztuk Walki (KSW). Zajmuje ósme miejsce w rankingu KSW w wadze półciężkiej.

Bartosz Leśko – kariera MMA

Choć Bartosz Leśko odnosił sukcesy w karate, to chciał spróbować czegoś nowego. I tak w wieku około 14-15 lat przerzucił się na mieszane sztuki walki. W amatorskim MMA stoczył aż dwadzieścia trzy walki, z czego dziewiętnaście wygrał. Dzięki temu zdobył Puchar Polski i tytuł międzynarodowego mistrza Polski juniorów w tej dyscyplinie. Swój zawodowy debiut miał w wieku osiemnastu la.

Dokładnie mówiąc w styczniu 2015 roku wziął udział na gali Time of Masters 1 w Sopocie i to właśnie na niej poddał duszeniem zza pleców Marka Michaluka. Drugą walkę stoczył w październiku 2015 roku na gali IFN 1: Let’s Begin w Częstochowie, gdzie zwyciężył przez TKO (uderzenia) w pierwszej rundzie z Mikołajem Dziąborem.

Niespełna dwa miesiące później znów można było go oglądać i doprowadził do remisu z Robertem Maciejowskim. 12 marca 2016 wziął udział w drugiej edycji Time of Masters, gdzie technicznie znokautował uderzeniami Tomasza Kubczaka w drugiej rundzie. W listopadzie 2016 roku wystąpił na gali Time of Masters 3: Siemmce Fight Night, gdzie poddał w pierwszej rundzie duszeniem zza pleców Macieja Szydłowskiego.

Czytaj również:  Kiedy walka kownackiego? Jeśli tak, to z kim?

Po serii bardzo dobrych walk przyszły pierwsze poważniejsze propozycje. W 2017 roku kontrakt zaproponowała polska organizacja Fight Exclusive Night (FEN). Leśko skorzystał z tej propozycji i dla FEN stoczył aż siedem pojedynków, z czego tylko raz zremisował i raz przegrał zaliczając tym samym pierwszą porażkę w zawodowych walkach MMA. Kolejnym krokiem w karierze Leśki było podpisanie w 2020 roku kontraktu z organizacją Absolute Championship Akhmat (ACA). Dla rosyjskiej organizacji stoczył trzy walki, w tym dwa razy udało mu się wygrać.

11 maja 2022 najlepsza polska organizacja – Konfrontacja Sztuk Walki (KSW) poinformowała, że podpisała kontrakt z Leśko i że walki będzie toczył w dwóch kategoriach wagowych – średniej oraz półciężkiej. Debiut Leśko dla tej organizacji odbył się 28 maja, podczas jubileuszowej gali KSW 70: Pudzian vs. Materla w Łodzi. W tym spotkaniu zwyciężył werdyktem jednogłośnym z Damianem Piwowarczykiem. Drugą walkę dla najlepszej polskiej federacji stoczył 17 marca 2023 podczas KSW 80: Eskiev vs. Ruchała. Tym razem niestety przegrał przez poddanie duszeniem zza pleców w pierwszej rundzie z Anglikiem, Tomem Breesem.

Bartosz Leśko – osiągnięcia

W karierze sportowej Leśko nie zabrakło sukcesów, a najwięcej z nich udało mu się zdobyć w karate. Pierwszy sukces pojawił się już w maju 2008 roku, ponieważ wywalczył pierwsze miejsce na Turnieju Pomorskiego Związku Karate Tradycyjnego, Młodzik – rocznik 1995-96, kat. kata. W lutym 2010 roku zdobył pierwsze miejsce na VIII Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa w Karate Tradycyjnym, Junior Młodszy (rocznik 1996 – 1995 – 1994) – Kata, czy drugie miejsce w tym samym turnieju, ale w Fuku-go.

Nie sposób pominąć także drugiego miejsca w listopadzie 2010 roku na I Pucharze Pomorza w Karate Tradycyjnym, Grupa D Juniorzy młodsi – Kata indywidualne, czy pierwszego miejsca w lutym 2011 roku na IX Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa w Karate Tradycyjnym, Junior młodszy (rocznik 1998 – 1997 – 1996) – Kata 6-4 kyu chłopców. Do tego w maju 2012 roku zdobył trzecie miejsce na Silesia Cup 2012 – Otwartych Międzynarodowych Mistrzostwach Województwa Śląskiego w Karate Tradycyjnym, Juniorzy (1994-1996), Kata (mężczyźni).

Czytaj również:  Adam Soldaev kto to jest i gdzie walczy?

Oczywiście tych sukcesów w karate pojawiło się o wiele więcej, ale trudno je wymienić naraz. Jeśli chodzi o mieszane sztuki walki to pierwszy sukces pojawił się już w maju 2013 roku, a dokładniej mówiąc Leśko zajął pierwsze miejsce na Pucharze Polski Północnej Amatorskiego MMA, Turniej MMA Junior 87 kg. W marcu 2014 roku zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Amatorskiego MMA 2014, Junior 87 kg.

Bartosz Leśko – bilans walk zawodowych

Bartosz Leśko wziął udział w siedemnastu walkach zawodowych MMA. Dwanaście razy pokonał swoich rywali, z czego aż sześć razy wygrał przez poddanie. W swojej karierze odnotował dwa zwycięstwa przez nokauty oraz trzy przez decyzje. Poza tym dwa razy wywalczył remis i tylko trzy razy został pokonany. To naprawdę dobry wynik, co sprawia, że Bartosz Leśko wyróżnia się na tle innych zawodników mieszanych sztuk walki.

Pseudonim: Brak

Data i miejsce urodzenia: 28 kwietnia 1996 rok, Gdynia

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 185 cm

Masa ciała: 93 kg

Styl walki: karate

Debiut: 2015rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: średnia, półciężka

Klub: Mighty Bulls Gdynia