Joshua Usyk – wszystko na temat zawodnika

Walka joshua usyk rozpala cały świat. Każdy wierny fan boksu zawodowego na światowym poziomie z pewnością zna takie nazwiska jak Joshua i Usyk. Walki, w których na ringu spotykają się ci dwaj tytani biją rekordy popularności. Ostatnia taka walka miała miejsce 25 września i bez wątpienia była jedną z najdłużej wyczekiwanych walk. Sami organizatorzy nazywali to spotkanie The Perfect Storm. Jednak co ciekawe, walka ta nie była jedynie kolejnym punktem do odhaczenia. Mężczyźni mieli zawalczyć o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej w czterech federacjach: IBF, IBO, WBO oraz WBA. Nie da się ukryć, że było o co walczyć.

Joshua Usyk wszystko na temat zawodników

Anthony Oluwafemi Olaseni Joshua to znakomity pięściarz wagi ciężkiej pochodzenia brytyjskiego. Od lat zachwyca swoją wyjątkową formą. Do tej pory zyskał liczne tytuły, w tym mistrza olimpijskiego oraz wicemistrza świata amatorów. W swojej karierze zebrał tytuły mistrza takich federacji jak WBO, IBO oraz IBF. Dodatkowo został mianowany superczempionem WBA.

Karierę bokserską zaczął w październiku 2013 roku, pokonując nokautem technicznym w pierwszej rundzie swojego rywala, Emanuele Leo. W swoim dorobku mężczyzna ma 27 walk, w tym zaledwie 3 porażki. Spośród 24 zwycięstw 22 razy nokautował swoich przeciwników, a zaledwie 2 razy wygrał po pełnej walce, decyzją sędziów. Obecnie zawodnik startuje w kategorii wagi ciężkiej.

Podczas igrzysk olimpijskich zorganizowanych w Londynie w 2012 roku, Anthony Joshua startując w reprezentacji Wielkiej Brytanii zgarnął złoty medal.

Dwukrotnie walczył z Ołeksandrem Usykiem, za pierwszym razem 25 września 2021 roku podczas walki zorganizowanej w Tottenham Hotspur Stadium w Londynie. Podczas tej walki Joshua stracił pasy federacji WBO, IBF, WBO i IBO na rzecz swojego rywala. Niespełna rok później odbyła się walka rewanżowa w King Abdullah Sports City w Arabii Saudyjskiej. Mężczyźni ponownie walczyli o pasy federacji, jednak również i tym razem, niejednogłośną decyzją sędziów, lepszy okazał się Usyk.

Czytaj również:  Michał Cieślak walka o mistrzostwo świata

Ołeksandr Ołeksandrowycz Usyk to urodzony w 1987 roku bokser pochodzący z Ukrainy. Mężczyzna od najmłodszych lat był związany ze sportem. Początkowo ćwiczył karate, by następnie przejść na treningi piłki nożnej. Choć wszystko wskazywało na to, że jego kariera w juniorskich drużynach Tawriji Symferopol rozkwitnie, to w 2002 roku został wyrzucony z klubu, po tym, jak wdał się w bójkę z jednym z zawodników z przeciwnej drużyny. To sprawiło, że mężczyzna zainteresował się boksem.

Nie da się ukryć, że to była doskonała decyzja. W początkowej fazie kariery, startując w gronie juniorów, a także na początku kariery seniorskiej ważąc 75 kg walczył w wadze średniej. W 2006 roku zadebiutował, jako jeden z reprezentantów Ukrainy podczas Mistrzostw Europy w Bułgarii. Startując w wadze średniej zgarnął dla swojego kraju brązowy medal.

Również kolejne walki o randze międzynarodowej okazały się dla niego bogate w medale. Podczas kolejnych Mistrzostw Świata w Liverpoolu w 2008 roku Ołeksandr Usyk zgarnął złoty medal w kategorii wagi półciężkiej. Z kolei w ramach Pucharu Świata z 2008 roku, który odbył się w Moskwie ukraiński pięściarz wywalczył dla swojego kraju srebro.

Również z Mistrzostw Świata Ołeksandr Usyk wracał z tytułami. W Mediolanie w 2009 roku mężczyzna wywalczył brązowy medal w wadze ciężkiej, z kolei w 2011 roku w Baku wywalczył złoto. Z kolei na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie z 2012 roku zdobył złoty medal w kategorii wagi ciężkiej.

Czy Joshua i Usyk zawalczą jeszcze raz razem?

Obecnie jeszcze nie zostały zaplanowane walki, w których na ringu mieliby ponownie znaleźć się Anthony Joshua i Ołeksandr Usyk. Jednak już teraz wiemy, że w nadchodzącym czasie, dokładniej 25 marca lub 1 kwietnia 2023 roku Anthony Joshua miałby zawalczyć podczas turnieju organizowanego w Wielkiej Brytanii. Choć jeszcze nie wiadomo, z kim zawalczy mężczyzna, to najprawdopodobniej jeszcze w tym roku dowiemy się, kto będzie jego rywalem.

Czytaj również:  Czy i gdzie zawalczy Ewa Brodnicka?

Nie ulega jednak wątpliwości, że raczej nie będzie to Ołeksandr Usyk. Obecne porażki z pewnością trochę go zniechęciły. Joshua obecnie regeneruje siły, a intensywne treningi ma zaplanowane dopiero na początek nowego roku. Spekuluje się, że jego rywalem może być Dilian Whyet lub Jeremain Franklin. Z kolei podczas kolejnego spotkania brytyjski pięściarz miałby się zmierzyć z Deontayem Wilderem.

Ołeksandr Usyk jeszcze nie ma rozpisanych walk na nadchodzący rok. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że Usyk w dalszym ciągu liczy na doprowadzenie do skutku walki z Furym. Niestety w tej sprawie International Boxing Federation zdaje się być nieugięta, zmuszając zawodnika do podjęcia naprawdę trudnej decyzji. Jeżeli Usyk będzie w dalszym ciągu dążył do tego, by walka z Furym doszła do skutku, wówczas musiałby się liczyć z koniecznością oddania pasa federacji IBF. W drugim wyjściu ukraiński pięściarz musiałby się zgodzić na walkę z Hrgovicem, przy równoczesnym utrzymaniu tytułów. Jednego możemy być przy tym pewni, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmie Usyk, z pewnością walka w jego wykonaniu będzie prawdziwym widowiskiem.