Joanna Jędrzejczyk – wszystko na temat zawodniczki!

Joanna Jędrzejczyk

Nie ma wątpliwości, że polskie MMA w wydaniu kobiecym stoi na bardzo dobrym poziomie. O to przez wiele lat postarała się zadbać Joanna Jędrzejczyk, która w przeszłości była mistrzynią i przez pewien czas dzierżyła pas mistrzowski w kategorii w wadze słomkowej. To oczywiście nie jedyne osiągnięcie Polki, która w czasie trwania swojej kariery osiągnęła zdecydowanie więcej. Jak ta kariera wyglądała? Takie informacje znajdziecie w poniższym artykule.

Początki kariery

Początek kariery w przypadku Joanny Jędrzejczyk szacuje się na około 2004 rok, kiedy to Polka miała 16 lat. Wcześniej również miała do czynienia ze sportem, aczkolwiek była to koszykówka, piłka ręczna i taekwondo. Dopiero później zaczęła trenować boks tajski, w którym udało jej się zostać mistrzynią Polski zaledwie po pół roku treningów.

Nieco 2 lata później pojechała do stolicy Tajlandii, a więc Bangkoku na swoje pierwsze mistrzostwa świata w muay thai, ale te nie poszły po jej myśli, ponieważ przegrała już w 1 walce. W boksie tajskim na początku było trudno jeśli chodzi o zmagania na arenie międzynarodowej, aczkolwiek nabranie doświadczenia i poznanie odpowiednich osób, które ją trenowały sprawiły, że od 2009 roku regularnie zbierała złote medale mistrzostw świata i europy przez kolejnych 5 lat.

Joanna Jędrzejczyk – Początki w MMA

Joanna Jędrzejczyk w MMA oficjalnie zadebiutowała w 2012 roku. Od razu miała na swoim koncie pasmo sukcesów, to znaczy zwycięstw, przez co wraz z końcem roku została sklasyfikowana jako 7 najlepsza zawodniczka w swojej kategorii wagowej.

W 2014 roku zadebiutowała w UFC jako pierwsza Polka i wydaje się, że to była fantastyczna decyzja. Od początku pokazała swój wielki potencjał wygrywając swoją debiutancką walkę z Julianą de Lima Carneiro przez jednogłośną decyzję sędziów. To sprawiło, że Polka wywalczyła prawo do walki o pas mistrzowski w wadze słomkowej wygrywając kolejną walkę.

Czytaj również:  Charles Oliveira - wszystko na temat zawodnika!

Ta wspomniana walka odbyła się przeciwko Brazylijce Claudii Gadelha. Joanna Jędrzejczyk pokonała ją po bardzo wyrównanym pojedynku. Sędziowie mieli trudną decyzję do podjęcia, aczkolwiek punktowali ostatecznie na korzyść Polki i to ona od tego momentu była pretendentką do tytułu mistrzowskiego.

Zwycięstwo i pas mistrzowski

W marcu 2015 roku na gali UFC 185 w Dallas odbyła się walka o pas mistrzowski w kategorii słomkowej kobiet. Joanna Jędrzejczyk podejmowała Amerykankę Carlę Esparzę. Polka znokautowała swoją przeciwniczkę już w 2 rundzie. Dla zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych była to pierwsza obrona pasa mistrzowskiego i jak widać, nieudana. Od tej pory prym w UFC w kategorii słomkowej wiodła zawodniczka z Polski.

Później Polka 5 razy skutecznie broniła swojego pasa. W tym okresie zmierzyła się między innymi z inną zawodniczką z naszego kraju, a więc Karoliną Kowalkiewicz.

Najpierw pokonała Amerykankę Jessicę Penne w 3 rundzie ciosami pięścią i kolanem. Później okazała się lepsza od Kanadyjki Valerie Letorneau poprzez jednogłośną decyzję sędziów. Tak samo bywało przy okazji pojedynków z Brazylijką Claudią Gadelhą, Polką Karoliną Kowalkiewicz i kolejną zawodniczką z Brazylii Jessicą Andrade.

5 udanych obron pasa mistrzowskiego i naprawdę imponujący bilans walk w MMA, który wynosił komplet 14 wygranych walk.

Pierwsza porażka

Oczywiście nie może być tak, że za każdym razem walka wyjdzie tak, jak się planuje, musi przyjść kryzys lub rywalka musi okazać się za mocna. I tak rzeczywiście się stało 4 listopada 2017 roku w Nowym Jorku. Wtedy to rywalką była Amerykanka Rose Namajunas, która znokautowała Polkę już w 1 rundzie poprzez lewy sierpowy i ciosy w parterze. Oznaczało to 1 porażkę Joanny Jędrzejczyk nie tylko w UFC, ale ogółem w MMA. Straciła tym samym pas mistrzowski.

Nieudany rewanż

Około pół roku później obie panie zdecydowały się na walkę rewanżową o pas mistrzowski w wadze słomkowej. Tym razem jednak walka trwała pełen dystans, a więc 5 rund. Nie doszło do nokautu, ale i tak sędziowie zdecydowali, że lepsza na przestrzeni pełnego dystansu była Amerykanka Rose Namajunas, która skutecznie obroniła pas mistrzowski wygrywając po raz kolejny z zawodniczką z Polski.

Czytaj również:  Adam Soldaev kto to jest i gdzie walczy?

Joanna Jędrzejczyk – 2 nieudane walki o pas

Od momentu utraty pasa i nieudanego rewanżu z Namajunas Joanna Jędrzejczyk jeszcze dwukrotnie próbowała odzyskać pas. Raz nawet zmieniła wagę na muszą i walczyła tam z Walentiną Szewczenko z Kirgistanu. Podczas gali UFC 231 w Toronto w Kanadzie jednak to przeciwniczka Polki wygrała poprzez jednogłośną decyzję sędziów.

W marcu 2020 roku Jędrzejczyk wróciła do wagi słomkowej i tam po raz kolejny walczyła o pas mistrzowski UFC. Przeciwniczką tym razem była Chinka Zhang Weili. Walka trwała pełen dystans i była niesamowicie zacięta, bowiem sędziowie mieli problem z wyłonieniem zwyciężczyni. Ostatecznie przez niejednogłośną decyzję mistrzynią została Chinka.

Aktualnie bilans Joanny Jędrzejczyk w MMA wynosi 16 wygranych i 5 porażek.Rewanżowa walka z Zhang, która była eliminatorem do pasa była dla Polki ostatnim pojedynkiem w karierze. Po niej ogłosiła koniec chcąc zająć się własnymi biznesami oraz zostać mamą.