Ivan Erslan – kariera i profil zawodnika!

Ivan Erslan

Ivan Erslan urodził się 15 listopada 1991 w Obrovacu. To chorwacki zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi półciężkiej. Ivan Erslan walczył dla Fight Nation Championship (FNC), czy dla polskiej organizacji Konfrontacji Sztuk Walki. To były pretendent do pasa mistrzowskiego KSW. Ivan Erslan zajmuje pierwsze miejsce rankingu KSW w wadze półciężkiej.

Ivan Erslan – kariera MMA

Zawodowy debiut Ivana Erslana w mieszanych sztukach walki przypada na 2015 rok. Dokładniej mówiąc 2 maja 2015 roku zmierzył się z Mateo Piščekem na gali Nokaut Fighting Championship 5. To był bardzo dobry debiut, ponieważ pokonał swojego rywala przez nokaut techniczny (ciosy pięściami) i to w pierwszej rundzie. Swój kolejny występ miał 20 lutego 2016 roku na gali Nokaut Fighting Championship 8, gdzie przyszło mu się zmierzyć z Vlado Neferanovicem.

Po dwóch rundach sędziowie ogłosili zwycięstwo Erslana. Kolejna zawodowa walka z jego udziałem odbyła się prawie rok później, bo 21 stycznia 2017 roku. Na gali Munja Fighting Championship zmierzył się z Muhamadem Mahmicem, którego pokonał w zaledwie dwudziestej trzeciej sekundzie rundy pierwszej (przez nokaut techniczny). 22 kwietnia 2017 roku Ivan Erslan wziął udział w Final Fight Championship 29 i to właśnie na tym wydarzeniu przyszło mu zmierzyć się z Ivicem Tadijanovem.

Nie będzie chyba żadnego zaskoczenia, jeśli wspomnę, że i tym razem odnotował zwycięstwo, choć niejednogłośną decyzją sędziów. Kolejne walki również kończył z sukcesem i pierwszą porażkę miał odnotować 19 października 2018 roku. Na gali Final Fight Championship 32: Graves vs. Seumanutafa zmierzył się z Branko Busickem. Początkowo walkę zwyciężył Busick, technicznie nokautując Erslana w drugiej rundzie. Jednak po wykryciu narkotyków w organizmie Amerykanina pojedynek został uznany za nieodbyty.

21 września 2019 roku ogłoszono, że Ivan Erslan podpisał kontrakt z Konfrontacją Sztuk Walki. Jego pierwsza walka dla polskiej organizacji odbyła się 9 listopada podczas gali KSW 51 w Zagrzebiu, gdzie zmierzył się z Darwinem Rodriguez. To był naprawdę świetny początek, ponieważ Erslan technicznie znokautował rywala w pierwszej rundzie. Kolejny jego występ można było zobaczyć podczas FNC 3: Bakočević vs. Trušček, które odbyło się 31 lipca 2020 w stolicy Chorwacji.

Czytaj również:  Mariusz Pudzianowski - ikona MMA w Polsce!

Podczas tego wydarzenia pokonał przez TKO w pierwszej rundzie Serba, Jusufa Hajrovicia. 14 listopada 2020 roku otrzymał szansę walki o pas mistrzowski KSW wagi półciężkiej. Do jednej z ważniejszych walk w jego karierze doszło na KSW 56: Polska vs. Chorwacja. Rywalem Erslana był Tomasz Narkun,zawodnik, który od ponad pięciu lat jest mistrzem tej dywizji.

W drugiej rundzie Narkun skutecznie zapiął duszenie i zmusił Erslana do odklepania. 5 czerwca 2021 na gali KSW 61 przyszło mu zmierzyć się z Przemysławem Mysialą, który znany jest z kończenia pojedynków przed czasem. Tym razem to Ivan Erslan był lepszy, ponieważ pokonał rywala zwyciężając przez techniczny nokaut na minutę przed końcem pierwszej rundy. 4 grudnia 2021 roku mogliśmy oglądać Erslana na gali FNC 4: Armagedon 2 Finals. W walce wieczory zmierzył się z Brazylijczykiem, Henrique da Silva, którego technicznie znokautował w pierwszej rundzie.

Kolejne starcie Erslana mogliśmy zobaczyć już 28 maja 2022 roku na gali KSW 70 w łódzkiej Atlas Arenie, gdzie podjął Rafała Kijańczuka. Erslan już w pierwszej rundzie znokautował rywala i to bardzo mocnymi uderzeniami. Jego walka była na tyle udana, że po gali został nagrodzony drugim bonusem za najlepszy nokaut wieczoru. 14 października 2022 roku podczas gali KSW 75 otrzymał ponowną szansę walki o pas mistrzowski wagi półciężkiej i miał zmierzyć się z aktualnym mistrzem, Ibragimem Czużygajewem.

Niestety, niespełna dwa tygodnie przed wydarzeniem ogłoszono, że walkę trzeba odwołać ze względu na brak możliwości przyjazdu Czużygajewa do Polski przez sankcje związane z Rosją. Mimo starań organizacji nie znaleziono zastępczego zawodnika dla Erslana. Dlatego walka ostatecznie została przeniesiona na galę XTB KSW 77: Khalidov vs. Pudzianowski, która odbyło się 17 grudnia w Arenie Gliwice. Po pięciu rundach pojedynku Erslan przegrał jednogłośną decyzją sędziów.

Czytaj również:  Paige VanZant – utalentowana fighterka

Ivan Erslan – osiągnięcia

Ivan Erslan miał okazję walczyć o pas międzynarodowego mistrza KSW w wadze półciężkiej, czy o pas mistrzowski KSW w wadze półciężkiej. Jednak w obu przypadkach występy zakończyły się jego przegraną. Za to może poszczycić się bonusem za nokaut wieczoru z listopada 2019 roku oraz w maju 2022 roku.

Ivan Erslan – bilans walk zawodowych

Ivan Erslan brał udział w piętnastu walkach zawodowych MMA. Dwanaście razy odnotował zwycięstwo, z czego osiem razy wygrał przez nokauty, raz przez poddanie oraz trzy razy przez decyzje. Zaledwie dwa razy odnotował porażkę, a jedna walka została uznana za nieodbytą, ponieważ u jego przeciwnika wykryto narkotyki w organizmie.

Pseudonim: brak

Data i miejsce urodzenia: 15 listopada 1991 rok, Obrovac

Obywatelstwo: Chorwacja

Wzrost: 188 cm

Masa ciała: 93 kg

Styl walki: kick-boxing

Debiut: 2015 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: półciężka

Klub: American Top Team Zagrzeb