Glory



Glory – najważniejsze informacje o organizacji

Glory to profesjonalna organizacja promująca kick-boxing. Jej początki sięgają 2012 roku. Obecnie jest to jedna z największych i najbardziej znanych organizacji na świecie i są z nią związani (lub byli) czołowi zawodnicy, tacy jak np. Rico Verhoeven, Albert Kraus, Tyrone Spong czy Badr Hari. Od 2022 roku gala cieszy się większym zainteresowaniem ze strony polskich kibiców, a wszystko za sprawą ułatwionego dostępu do transmisji gal Glory na żywo. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat organizacji Glory.

Kilka słów o historii organizacji Glory

Organizacja Glory została powołana do życia w 2012 roku (wówczas jeszcze pod nazwą Glory Sports International). Był to wynik połączenia się grup promotorskich Golden Glory oraz Glory Sports International. Ta pierwsza istnieje od 1999 roku i należy do Baastiana Boona, natomiast druga powstała w 2012 roku z inicjatywy Pierre’a Anduranda, Marcusa Luerema oraz Scotta Rudmanna. Inwestorzy równocześnie przejęli japońską organizację K-1, która niegdyś była najsłynniejszą i najbardziej znaną organizacją w profesjonalnym kick-boxingu. W ten o to sposób organizacja Glory World Series z miejsca stała się w zasadzie najważniejszą organizacją w tych sportach walki, przejmując czołowe gwiazdy, które wcześniej walczyły dla K-1.

Gale organizowane przez organizację Glory

Pierwsza gala Glory odbyła się 26 maja 2012 roku w Sztokholmie. W roku 2013 odbyło się kilka turniejów pod szyldem Road to Glory, które pozwoliły wyłonić mistrzów wybranych kategorii wagowych. Jest to turniej pretendentów, w którym występuje czterech zawodników. Zwycięzca finału otrzymuje szansę walki o pas mistrzowski. Poza głównymi, „numerowanymi” galami Glory wyróżnić możemy również gale poboczne, takie jak: Glory Collision (od 2019 roku) oraz Glory Rivals (od 2022 roku). Cykl gal Glory Rivals jest współtworzony z organizacjami Enfusion oraz RISE. Od 2012 zorganizowano w sumie 90 gal numerowanych (stan na grudzień 2023). Obecnie gale są organizowane co miesiąc, co oczywiście przekłada się na duży wzrost zainteresowania organizacją.

Zasady pojedynków na gali Glory

Glory to organizacja skupiająca się na kick-boxingu. Walki toczą się na kwadratowym ringu o wymiarach 5 x 5 lub 6 x 6 metrów. Dozwolone są zarówno techniki bokserskie, jak również kopnięcia i ciosy kolanami w głowę, korpus i nogi przeciwnika. Nie można natomiast atakować łokciami i sprowadzać walki do parteru. Wchodzenie w klincz jest teoretycznie dozwolone, ale w takiej sytuacji zawodników szybko rozdziela sędzia ringowy, aby zapewnić większą dynamikę pojedynków.

Walki trwają trzy rundy po trzy minuty. Wyjątkiem są pojedynki o pas mistrzowski, które toczą się na dystansie pięciu rund po trzy minuty. Pomiędzy rundami miejsce ma minutowa przerwa. Walka może zakończyć się przed czasem przez nokaut, techniczny nokaut, poddanie zawodnika (np. przez narożnik), a także przez dyskwalifikację. Nokaut techniczny ma miejsce, gdy walka jest przerwana przez sędziego lub gdy dojdzie do trzech nokdaunów (powalenie na deski) w jednej rundzie lub pięciu w całej walce. Jeśli walka odbędzie się na pełnym dystansie rundowym, wówczas o zwycięstwie decydować będzie werdykt sędziowski.

Najlepsi zawodnicy w organizacji Glory

Niekwestionowaną legendą organizacji Glory jest holenderski zawodnik, Rico Verhoeven, który 21 czerwca 2014 roku wywalczył pas mistrzowski kategorii ciężkiej i dzierży go do dzisiaj mając na swoim koncie 11 skutecznych obron (ostatnia w listopadzie 2023 roku). Jedną z gwiazd był rosyjski zawodnik Artem Wachitow, mistrz wagi półciężkiej w latach 2016-2019. Pas odzyskał w 2021 roku, ale został go pozbawiony po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W wadze średniej przez lata dominował Alex Pereira, który ma na swoim koncie także mistrzostwo w MMA w organizacji UFC. Jego miejsce na tronie kategorii średniej w Glory zajął Donovan Wisse z Surinamu.

Wielu wybitnych przedstawicieli miała także kategoria lekka. Na pewno warto wspomnieć zawodnika z Singapuru, Sitthichaia Sitsongpeenonga, który zdobył pas w 2016 roku, obronił go sześciokrotnie, po czym opuścił organizację w 2019 roku. Aktualnym mistrzem jest zawodnik z Maroko, Tyjani Beztati, który wywalczył pas w 2021 roku i stoczył już cztery obrony. W gronie najlepszych zawodników wymienić należy także Petchpanomrunga Kiatmookao. To singapurski mistrz kategorii piórkowej, dzierżący pas od września 2018 roku (stoczył 7 skutecznych obron). Glory to obecnie najbardziej prestiżowa organizacja kick-boxingu przyciągająca najlepszych zawodników z całego świata.

Gdzie można oglądać walki Glory na żywo?

Organizacja Glory jest dobrze znana na całym świecie, a jej popularność w Polsce bardzo wzrosła w sierpniu 2022 roku, kiedy to platforma streamingowa Viaplay ogłosiła podpisanie umowy z tą organizacją. W wyniku tej współpracy, wszyscy użytkownicy posiadający odpowiednią subskrypcję na tej platformie mogą oglądać wszystkie gale Glory na żywo. Warto przypomnieć, że organizacja stara się zaoferować kibicom jedną galę na każdy miesiąc.