Gala High League 7 oficjalnie odwołana. Co dalej z galą?

Gala High League 7 pierwotnie miała odbyć się 17 czerwca w krakowskiej Tauron Arenie, ale wiemy już, że do tego wydarzenia finalnie nie dojdzie. Pod koniec maja pojawiły się informacje o tym, że na federacja została wpisana na listę sankcyjną w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę. Sankcje praktycznie wykluczyły możliwość dalszego funkcjonowania tej federacji. Co dalej? Czy federacja High League powróci?

Federacja High League z sankcjami – o co chodzi?

Pod koniec maja pojawiły się informacje, że federacja High League 7 trafiła na listę sankcyjną zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest to realizacja postanowień ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Wpisanie na listę sankcyjną oznacza m.in. zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych. Wyklucza to oczywiście możliwość zrealizowania gali High League 7, która miała odbyć się 17 czerwca w Krakowie.

Za co federacja została wciągnięta na listę sankcyjną? Właścicielami federacji High League są: Khazhbi Edelbiev, Diana Edelbieva, Sławomir Bielski oraz Magdalena Rzewnicka. Khazhbi Edelbiev oraz Diana Edelbieva to obywatele Rosji. Są podejrzewani o to, że utrzymują kontakty z Ramzanem Kadyrowem, przywódcą Czeczeni, który otwarcie wspiera inwazję Rosji na Ukrainie wysyłając do walki swoje wojska. W zasadzie trudno się dziwić decyzji MSWiA. W tej całej sprawie zaskakuje jedynie to, że taka decyzja pojawiła się tak późno. Wszak dane właścicieli federacji były znane od dawna, a w mediach od dłuższego czasu krążyły informacje o niejasnych powiązaniach federacji. Należy jednak nadmienić, że do decyzji załączony jest poufny załącznik, natomiast zakres uzasadnienia publikacji ze względu na bezpieczeństwo państwa został ograniczony. Możliwe zatem, że pojawiły się w tej sprawie nowe fakty.

Czytaj również:  KBN Show – wszystko na temat tej gali

Gala High League 7 odwołana

W zaistniałych okolicznościach federacja High League musiała podjąć decyzję o odwołaniu gali High League 7, która była zaplanowana na 17 czerwca. Choć początkowo federacja wyraziła zaskoczenie tą decyzją, a także podjęcie kroków ukierunkowanych na wyjaśnienie sprawy, wiele wskazuje na to, że na chwilę obecną jest to koniec federacji w naszym kraju, a przynajmniej pod szyldem High League. Na hali High League 7 zawalczyć mieli m.in. Jakub „Kubańczyk” Flas, Alberto Simao, Josef Bratan, Denis Załęcki, Tomasz Sarara, Marcin Najman i Jacek Murański. Wiele wskazuje na to, że problemy High League obejmą również spółki i osoby powiązane z tą federacją.

Clout MMA zastąpi High League?

Kilka dni po odwołaniu gali High League 7 pojawiła się informacja, że Sławomir Peszko i Lexy Chaplin uruchamiają nową federację, a mianowicie Clout MMA. Właścicielami federacji oficjalnie są Julita Górska oraz Lexy Chaplin, która była zawodniczką High League. Sławomir Peszko jest twarzą projektu, ale wiemy również, że będzie w federacji pełnił funkcję zawodnika. W sieci bardzo szybko pojawiły się nieoficjalne informacje, że organizacja Clout MMA zakontraktowała zawodników High League, ale na ten moment nie jest to jeszcze potwierdzone.

Na chwilę obecną nie da się bowiem stwierdzić, czy Clout MMA to rzeczywiście nowy szyld High League, czy też po prostu pojawiły się osoby, które postanowiły szybko wykorzystać potknięcie federacji High League, aby uruchomić nowy projekt. To wyjaśni się w najbliższych tygodniach. Wiele zależeć będzie od tego, czy federacja High League będzie nadal działać po wyjaśnieniu sprawy, czy też projekt zostanie definitywnie zamknięty. Z niecierpliwością czekamy także na ogłoszenie karty walki pierwszej gali Clout MMA, która ma się odbyć 5 sierpnia w Warszawie. Na ten moment federacja zorganizowała konferencję dla dziennikarzy, a wziął w niej udział m.in. Marcin Najman. Wiele wskazuje na to, że pogłoski o tym, że Clout MMA przejmie sporą część zawodników High League mogą zawierać w sobie sporo prawdy.

Czytaj również:  Czym są gale typu freak fight?

Przetasowania na polskiej scenie freak fight?

Trzeba przyznać, że sytuacja na polskiej scenie freak fightów zrobiła się bardzo ciekawa. Jeszcze do niedawna nowe gale pojawiały się jak grzyby po deszczu, ale obecnie obserwujemy powolny spadek zainteresowania. Bardzo dobrze radzi sobie federacja Fame MMA, która zapoczątkowała tego typu gale w naszym kraju. Aktywnie działa także federacja Prime MMA, która 1 lipca ma zorganizować swoją piątą galę. Czy High League utrzyma się w branży? Na ten moment sprawa jest bardzo niejasna, ale nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie federacji udało się odeprzeć bardzo poważne zarzuty. Do tego dochodzi projekt Clout MMA, który według niepotwierdzonych jeszcze informacji ma przejąć sporą część zawodników High League. Na dzisiaj wiemy dwie rzeczy – gala High League 7 na pewno nie odbędzie się 17 czerwca, natomiast na 5 sierpnia zaplanowana jest pierwsza gala Clout MMA.