Dustin Poirier – wielka gwiazda UFC!

Dustin Poirier

Dustin Poirier urodził się 19 stycznia 1989 roku w Lafayette (Luizjana). To amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), który może poszczycić się tymczasowym tytułem mistrza Ultimate Fighting Championship w wadze lekkiej z 2019. poza tym Dustin ma też doświadczenie w brazylijskim Jiu-jitsu i udało mu się zdobyć czarny pas. Mimo tego i tak doceniane są głównie jego umiejętności bokserskie i pokazał je w wielu starciach, w tym na przykład z Justinem Gaethje, Eddiem Alvarezem, czy Dan Hookerem. Poza tym Dustin to również przedsiębiorca, który stworzył własną markę gorącego sosu cajun „Poirier’s Louisiana Style” we współpracy z kanadyjską firmą Heartbeat Hot Sauce Co. Poirier działa też charytatywnie od 2008 roku, bo to właśnie wtedy razem z żoną założył fundację Good Fight Foundation.

Dustin Poirier – kariera MMA

Na początku Dustin Poirier startował amatorska w MMA i przypada to na lata 2007-2009. Były to całkiem dobre występy, które sprawiły, że ostatecznie postanowił sprawdzić swoje siły w zawodowych walkach. Swój profesjonalny debiut miał 16 maja 2009 roku na USA MMA 7: River City Rampage, gdzie stanął do walki z Aaronem Suarezem. Ostatecznie udało mu się go pokonać przez nokaut. Po kolejnych czterech wygranych pojedynkach przyszedł czas na walkę o pas mistrzowski USA MMA w wadze lekkiej. Miało to miejsce 6 marca 2010 roku podczas USA MMA: Night of Champion 2. W walce stanął naprzeciw Derricka Krantza, którego pokonał przez poddanie w drugiej rundzie, co było jednoznaczne ze zdobyciem mistrzowskiego pasa.

Choć początki Dustina w MMA były naprawdę świetne, to nie obyło się też bez porażek, pierwsza przyszła jeszcze w 2010 roku, a dokładniej mówiąc 18 sierpnia podczas WEC 50: Cruz vs. Benavidez 2 . Wówczas Dustin stanął naprzeciw Danny’ego Castillo, który pokonał go jednogłośną decyzją w trzeciej rundzie.

Czytaj również:  Andrzej Grzebyk - wielka gwiazda KSW!

1 stycznia 2011 roku Poirier miał swój debiut dla UFC i tym razem przyszło mu się zmierzyć z Joshem Grispim. Pokonał go jednogłośnie na punkty w trzeciej rundzie. Kolejne trzy walki także zakończyły się po jego myśli, ponieważ odnotował zwycięstwo. 15 maja 2012 zmierzył się w walce wieczoru na gali UFC on Fuel TV z Jung Chan-sungiem, ale tym razem przegrał przez poddanie w czwartej rundzie, notując tym samym pierwszą porażkę w UFC.

W latach 2012–2014 można było znów zauważyć pewne sukcesy na jego koncie, bo wygrał z Jonathanem Brookinsem, Diego Brandão, czy nawet z Erikem Kochem. Jednak nie zabrakło też porażek w starciach z rywalami, w tym na przykład z Cubem Swansonem, czy z Conorem McGregorem. Co ciekawe, to właśnie po przegranem walce z Irlandczykiem przeszedł do wagi lekkiej i w niej do końca 2016 roku udało mu się wygrać aż cztery pojedynki z rzędu. Dopiero starcie z Michaelem Johnsonem (17 września 2016) przyniosło mu porażkę.

W 2017 Poirier stanął do walki aż trzy razy, z czego najpierw odnotował wygraną z Jimim Millerem (11 lutego). Drugi pojedynek, który odbył się 13 maja został przerwany w drugiej rundzie i ogłoszono No contest. Trzeci pojedynek miał miejsce 11 listopada i wtedy stanął do walki z Anthonym Pettisem, którego pokonał przed czasem wskutek kontuzji żeber. Kolejne dwa pojedynki rozegrał już w 2018 roku i po tym jak wygrał otrzymał szansę, by stanąć do walki o tymczasowe mistrzostwo UFC wagi lekkiej z Maxem Hollowayem. Walka odbyła się 13 kwietnia 2019 roku na

gali UFC 236, a Poirier pokonał rywala jednogłośnie na punkty, zdobywając tym samym tymczasowy pas.

7 września 2019 roku Poirier zmierzył się z Chabibem Nurmagomiedowem w unifikacyjnej walce o mistrzostwo wagi lekkiej na gali UFC 242 w Abu Zabi. Niestety tą walkę przegrał przez poddanie w trzeciej rundzie. Później mogliśmy go oglądać jeszcze w pięciu starciach z rywalami – z czego cztery walki wygrał, a tylko jedną przegrał. Pamiętna, bo przegrana walka odbyła się w grudniu 2021 roku, a rywalem Poiriera był Charles Oliveira.

Czytaj również:  Taxi Złotówa – wszystko na temat zawodnika

Dustin Poirier – osiągnięcia

Dustinowi udało się osiągnąć pewne sukcesy w mieszanych sztukach walki. W amatorskich starciach zdobył pierwsze miejsce w wadze lekkiej na ISCF Amateur MMA World Classic w 2008 roku. W zawodowych walkach zdobył w 2008 roku tytuł tymczasowego mistrza UFC w wadze lekkiej, zaś w 2010 roku został mistrzem USA-MMA w wadze lekkiej.

Bilans walk zawodowych

Dustin Poirier to zawodnik, który ma swoim koncie aż trzydzieści siedem pojedynków w mieszanych sztukach walki. Aż dwadzieścia dziewięć razy udało mu się odnieść sukces – czternaście razy zwyciężył przez nokaut, osiem przez poddanie oraz siedem przez decyzje. Na swoim koncie ma tylko siedem porażek, co sprawia, że wyróżnia się na tle innych zawodników mieszanych sztuk walki. Jedna walka z jego udziałem się nie odbyła.

Pseudonim: The Diamond

Data i miejsce urodzenia: 19 stycznia 1989 rok, Lafayette

Obywatelstwo: Stany Zjednoczone

Wzrost: 175 cm

Masa ciała: 70 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2009 rok

Federacja: UFC

Kategoria wagowa: lekka (2009–2010, 2015–obecnie), piórkowa (2011–2014)

Klub: przed 2012 rokiem – Gladiators Academy, od 2012 roku do teraz – American Top Team