Dricus Du Plessis – popularny zawodnik KSW!

Dricus Du Plessis

Dricus Du Plessis to południowoafrykański kick-bokser oraz zawodnik mieszanych sztuk walki, który może poszczycić się wieloma sukcesami na swoim koncie. To były mistrz organizacji EFC Worldwide w wadze półśredniej oraz średniej, czy międzynarodowy mistrz KSW w wadze półśredniej. Swoje zamiłowanie do sportu zaczął pokazywać już od najmłodszych lat, ponieważ od piątego roku życia trenował już judo i zapasy. W wieku czternastu lat Dricus Du Plessis zaczął już trenować kickboxing, a już w wieku siedemnastu lat zaczął odnosić swoje pierwsze sukcesy. To właśnie on zdobył złoty i zarazem pierwszy medal dla Południowej Afryki podczas mistrzostw świata WAKO kadetów i juniorów w kategorii do 86 kg w formule K-1 w 20212 roku. Co więcej, Dricus Du Plessis został też mistrzem kraju w tej formule walki zarówno w 2012 roku, jak i w 2013. Jako amator i semi-pro osiągnął 33 zwycięstwa, w tym aż 30 przed czasem. Poza tym nie odnotował żadnych porażek, więc to zasługuje na uwagę i podziw z naszej strony.

Dricus Du Plessis – kariera MMA

Na początku Dricus Du Plessis występował w MMA amatorsko i stoczył swoje trzy walki. W 2013 roku przeszedł jednak na zawodowstwo i 13 czerwca związał się z krajową organizacją EFC. Swój pierwszy zawodowy pojedynek rozegrał 27 lipca 2013 roku, a jego przeciwnikiem był Tshikangu Makuebo. Walka skończyła się sukcesem dla Dricusa Du Plessis, który pokonał rywala przez techniczny nokaut i to już w pierwszej rundzie. Trzy kolejne starcia również zakończyły się dla niego sukcesem i można było uznać, że już nic go nie zatrzyma i będziemy mogli oglądać same zwycięstwa. Jednak przyszedł czas i na porażkę, która miała miejsce 30 sierpnia 2014 roku. To właśnie wtedy podczas EFC 33 stoczył walkę z Garrethem McLellanem o tytuł mistrza wagi średniej (do 84 kg), ale niestety poddał się w 3. rundzie wskutek duszenia. Kolejne lata przyniosły mu zwycięstwa (2015 i 2016 rok), więc po raz kolejny mógł powalczyć o pas EFC, ale w wadze niższej. 17 czerwca 2016 roku stanął więc do walki z Martinem van Stadenem, którego ostatecznie pokonał i tym sposobem został mistrzem EFC wagi półśredniej (do 77 kg). Dobra passa dalej go nie opuszczała, ponieważ wygrał zarówno 9 grudnia 2016 roku na EFC 56 (grał z Polakiem Rafałem Haratykiem), jak i 13 maja 2017 roku, czy 19 sierpnia tego samego roku.

Czytaj również:  Adam Soldaev kto to jest i gdzie walczy?

30 października 2017 roku Dricus Du Plessis związał się z polską organizacją KSW. Swoje pierwsze starcie rozegrał jednak dopiero 14 kwietnia 2018 roku, ponieważ wcześniej zmagał się z kontuzją. Podczas KWS 34 we Wrocławiu zmierzył się o tytuł z Roberto Sodiciem, którego udało mu się pokonać w rundzie drugiej i tym sposobem został mistrzem KSW wagi półśredniej. 6 października 2018 roku na gali KSW 45 w Londynie przystąpił do pierwszej obrony pasa mistrzowskiego, ale ten pojedynek nie skończył się dla niego dobrze, ponieważ stracić tytuł na rzecz Chorwata. We wrześniu 2019 roku wziął jeszcze udział w KWS 50 w Londynie i wówczas udało mu się znokautować w drugiej rundzie Jolitona Santosa (byłego mistrza organizacji FEN w wadze lekkiej). Później jednak zdecydował się na powrót do EFC, gdzie podczas 83 edycji tej gali udało mu się zdobyć pas wagi średniej.

Śledząc karierę Dricusa Du Plessis można zauważyć, że na tym nie poprzestał, czego potwierdzeniem jest podpisanie kontraktu w 2020 roku z UFC, czyli największą organizacją MMA na świecie. W pierwszej walce dla UFC wystąpił już w październiku tego samego roku podczas UFC Fight Night: Moraes vs. Sandhagen i wówczas wygrał z Markusem Perezem. Druga walka dla UFC także była udana, ponieważ Plessis wygrał ją podczas starcia z Trevinem Gilesem (UFC 264 10 lipca 2021 roku). Jego dobra passa utrzymała się także na kolejnych starciach i organizacja UFC też chyba nie ma powodów do narzekań, ponieważ według źródeł, zawodnik podpisał nowy kontakt na kilka kolejnych walk.

Dricus Du Plessis – osiągnięcia

Zamiłowanie Plessis do sportu sprawiło, że może poszczycić się wieloma sukcesami na swoim koncie. Część z nich ma bezpośredni związek z kick-boxingiem i mowa tutaj o amatorskim mistrzostwie Południowej Afryki w formule K-1 w 2012 roku, czy Mistrzostwie Świata WAKO w Kickboxingu. Oczywiście nie zabrakło też licznych sukcesów w mieszanych sztukach walki. Przede wszystkim jest to tytuł mistrza 2016-2019 EFC Worldwide w wadze półśredniej,czy tytuł mistrza EFC Worldwide w wadze średniej z 2019-2020. Poza tym udało mu się też zdobyć tytuł międzynarodowego mistrza KSW w wadze półśredniej w 2018 roku.

Czytaj również:  Andrzej Grzebyk - wielka gwiazda KSW!

Bilans walk zawodowych

Można śmiało stwierdzić, że Dricus Du Plessis jest jednym z lepszych zawodników MMA, ponieważ na dwadzieścia jeden walk zawodowych udało mu się wygrać aż dziewiętnaście. Tylko dwie walki zakończyły się porażką, co sprawia, że zdecydowanie wyróżnia się na tle kolegów z branży.

Pseudonim: Stillknocks

Data i miejsce urodzenia: 14 stycznia 1994, Hatfield

Obywatelstwo: Południowa Afryka

Wzrost: 183 cm

Masa ciała: 84 kg

Styl walki: kick-boxing, MMA

Debiut: 2013 rok

Federacja: UFC

Kategoria wagowa: do 2018 roku półśrednia, obecnie średnia

Klub: Team CIT