Darko Stošić – kariera i profil zawodnika KSW!

Darko Stošić

Darko Stošić urodził się 9 lutego 1992 w Laćaraku. To serbski judoka oraz zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi półciężkiej i ciężkiej. Swoją przygodę ze sportem zaczął, gdy chodził do szkoły podstawowej. Mając zaledwie siedem lat już uczęszczał na naukę judo w LSK Judo Club w Laćaraku. Na jego koncie pojawia się wiele tytułów mistrzowskich w judo nie tylko w Serbii, ale także na Bałkanach. Mieszane sztuki walki zaczął trenować w wieku osiemnastu lat w klubie Car Dušan Silni wraz z Rođą Radosavljevićem, czy Gagim Tešanovićem. W tej dyscyplinie sportowej udało mu się zdobyć mistrzostwo Final Fight Championship w wadze ciężkiej. Na jego koncie pojawiają się również walki dla największej organizacji MMA na świecie – Ultimate Fighting Championship. Aktualnie związany jest z polską organizacją KSW. Warto także zauważyć, że Darko Stošić zajmuje pierwsze miejsce rankingu KSW w wadze ciężkiej.

Darko Stošić – kariera MMA

Zawodowa kariera Darko Stošica rozpoczęła się w 2012 roku od walki z Željko Saricem na Tesla Fighting Championship 3. Była to bardzo dobra walka, która zakończyła się dopiero po trzech rundach na korzyść Stošica. Swoją drugą walkę odbył prawie rok później, bo 18 maja 2013 roku na AFC 6. Wówczas zmierzyć się z Rokem Koktecem, którego pokonał w zaledwie trzydziestej sekundzie rundy pierwszej. 12 stycznia 2014 roku stanął do walki z Sašą Lazicem na Master Challenge 2. To spotkanie także zakończyło się po jego myśli, ponieważ pokonał rywala już w pierwszej rundzie przez TKO. 4 sierpnia 2014 roku wziął udział w GCF Challenge: Cage Fight 5, gdzie zmierzył się z Jiřím Procházką. Tym razem przegrał pojedynek i odnotował swoją pierwszą porażkę w zawodowym MMA.

Później Darko Stošica nawiązał współpracę z Final Fight Championship. Swój debiut dla nowej organizacji miał 13 marca 2015 roku na Final Fight Championship 7, gdzie zmierzył się z Dionysisem Papadopoulosem. Starcie wygrał i to już w niecałą minutę pierwszej rundy, pokonując rywala przez TKO. Druga walka dla tej organizacji odbyła się 18 września 2015 roku na Final Fight Championship. Podczas tej gali jego rywalem był Hatef Moeil, którego pokonał przez TKO w drugiej rundzie. Kolejne starcia kończył sukcesem, aż przyszło mu stanąć do walki o mistrzowski pas Final Fight Championship w walce ciężkiej. Kluczowa walka w jego karierze odbyła się 4 sierpnia 2016 roku na Final Fight Championship 26, a jego rywale był Dion Staring, którego pokonał większościową decyzją w trzeciej rundzie. Tym samym pas mistrzowski FFC w wadze ciężkiej należał do niego. Już 17 grudnia 2016 roku przystąpił do pierwszej obrony pasa i ciekawostką może być fakt, że po raz kolejny zmierzył się z Dionem Staringiem. Ten jednak nie miał szans z Darko, który ostatecznie go pokonał i obronił tytuł mistrza. Kolejna obrona pasa miała miejsce już 11 marca 2017 roku na Final Fight Championship 28. Stošić zmierzył się z Emilem Zaharievem, którego pokonał przez TKO w rundzie pierwszej.

Czytaj również:  Jaś Kapela – opis zawodnika freak fight

Tak dobre wyniki na koncie Stošica nie mogły umknąć jednej z ważniejszych organizacji MMA – UFC. Pierwsza walka dla amerykańskiej organizacji odbyła się 22 lipca 2018 roku na gali UFC Fight Night: Shogun vs. Smith, gdzie zmierzył się przeciwko Jeremy’emu Kimballowi. Walkę wygrał przez techniczny nokaut. Druga walka dla UFC z jego udziałem odbyła się 1 czerwca 2019 roku przeciwko Devinowi Clarkowi na gali UFC Fight Night: Gustafsson vs. Smith. Walkę przegrał przez jednogłośną decyzję. Kolejne występy dla UFC również nie były zbyt udane, co skończyło się jego zwolnieniem.

W 2020 roku Stošić zdecydował się na współpracę z polską organizacją KSW i już pierwszą walkę dla niej rozegrał już w 2021 roku. Trzeba przyznać, że pod skrzydłami nowej organizacji radzi sobie świetnie, ponieważ na pięć walk przegrał tylko raz.

Darko Stošić – osiągnięcia

Pierwsze sukcesy Darko Stošica odnotował już w 2008 roku w judo. Wówczas udało mu się zdobyć tytuł mistrza Serbii do lat 17 w kategorii 90 kg oraz mistrza Bałkanów do lat 17 w kategorii 90 kg. W 2010 roku powtórzył swój sukces, ale w nieco innych kategoriach. Tym razem zdobył mistrzostwo Serbii do lat 20 w kategorii 100 kg oraz mistrzostwo Serbii do lat 23 w kategorii 100 kg. W 2011 roku został mistrzem Serbii do lat 20 w kategorii 100 kg oraz mistrzem Bałkanów do lat 20 w kategorii 100 kg. Na jego koncie nie zabrakło też sukcesów w mieszanych sztukach walki. Najważniejszy udało mu się odnotować w latach 2016-2017, ponieważ to wtedy zdobył tytuł mistrza FFC w wadze ciężkiej. W 2021 roku zdobył też dwa razy bonus za nokaut wieczoru – raz na KSW 59 i na KSW 61. W 2022 roku także zdobył bonus za nokaut wieczoru na KSW 74.

Czytaj również:  Kim jest Krzysztof Jotko i gdzie może zawalczyć?

Bilans walk zawodowych

Darko Stošić wziął udział w dwudziestu trzech zawodowych walkach MMA. Siedemnaście razy udało mu się zakończyć sukcesem, z czego jedenaście walk wygrał przez nokauty, pięć przez decyzję oraz jedną przez poddanie. Sześć razy odnotował też porażkę.

Pseudonim: brak

Data i miejsce urodzenia: 9 lutego 1992 roku, Laćarak

Obywatelstwo: Serbia

Wzrost: 183 cm

Masa ciała: 105 kg

Styl walki: judo

Debiut: 2012 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: półciężka, ciężka

Klub: MMA Red Star