Darko Stosic – bardzo dobry zawodnik KSW!

Darko Stosic

Darko Stosic urodził się 9 lutego 1992 roku w Laćaraku. To serbski judoka oraz zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi półciężkiej i ciężkiej. Swoją przygodę ze sportem zaczął już w wieku siedmiu lat i było to judo. Nauki pobierał w LSK Judo Club w Laćaraku i widać, że mocno się wciągnął, ponieważ szybko zaczęły pojawiać się na jego koncie osiągnięcia w judo. Darko Stosic może pochwalić się wieloma tytułami mistrzowskimi w judo w Serbii, czy na Bałkanach. Za swoje osiągnięcia otrzymał też nagrodę dla najlepszego zawodnika klubu MMA Red Star. W swojej sportowej karierze ma także współpracę z największymi organizacją MMA na świecie, Ultimate Fighting Championship (UFC). Aktualnie jest związany z Polską organizacją KWS i zajmuje pierwsze miejsce w rankingu w wadze ciężkiej.

Darko Stosic – kariera MMA

Darko Stosic zaczął trenować mieszane sztuki walki w wieku osiemnastu lat w klubie Car Dušan Silni wraz z Gagim Tešanovićem, czy Rođą Radosavljevićem. Jego zawodowa kariera zaczęła się od walk dla różnych organizacji, w tym na przykład dla Tesla Fighting Championship, Adrenalin Freefight Challeng, czy dla Final Fight Championship, gdzie był mistrzem wagi ciężkiej. W chwili podpisania kontraktu z Ultimate Fighting Championship (w grudniu 2017 roku) posiadał rekord 12-1. Swoją pierwszą walkę dla amerykańskiej organizacji stoczył 22 lipca 2018 roku na gali UFC Fight Night: Shogun vs. Smith. Wówczas zmierzył się przeciwko Jeremy’emu Kimballowi, którego pokonał prze techniczny nokaut. Jego druga walka dla UFC odbyła się w czerwcu 219 roku na gali UFC Fight Night: Gustafsson vs. Smith , gdzie stanął do rywalizaji z Devinem Clarkiem. Niestety ten pojedynek nie był dla niego najlepszy, ponieważ ostatecznie go przegrał przez jednogłośną decyzję. Do kolejnego starcia stanął 3 sierpnia 2019 roku na gali UFC on ESPN: Covington vs. Lawler z Kennedym Nzechukwu. Ta walka również nie zakończyła się po jego myśli, ponieważ przegrał przez jednogłośną decyzję. W styczniu 2020 roku skrzyżował rękawice z Jamahalem Hillem podczas gali UFC Fight Night 166. Odnotował trzecią porażkę z rzędu przegrywając jednogłośną decyzją, co doprowadziło też do zwolnienia przez UFC.

Czytaj również:  Remi Gromda - profil zawodnika

W kwietniu 2020 roku Stosic zdecydował się na podpisanie kontraktu na cztery walki z Konfrontacją Sztuk Walki. Dla nowej organizacji zadebiutował na gali KSW 59: Fight Code, walcząc z Michałem Włodarkiem. Stosic wygrał pojedynek przez nokaut w drugiej rundzie, a starcie było na tyle dobre, że otrzymał też bonus finansowy za nokaut wieczoru. Następna walka dla KSW odbyła się 5 czerwca 2021 roku na gali KSW 61: To Fight or Not To Fight, a Stosic stanął wtedy w zastępstwie za Jaya Silvę do pojedynku z Michałem Kitą. Kontrolował większość walki, co sprawiło, że odnotował drugi sukces dla swojej organizacji. Występ także został nagrodzony bonusem za nokaut wieczoru. 4 września 2021 roku wystąpił po raz trzeci dla polskiej organizacji. Tym razem było to na gali KSW 63: Crime of The Century, gdzie zmierzył się z Michałem Andryszakiem. To spotkanie także zakończyło się dla niego sukcesem, choć przez niejednogłośną decyzję sędziowską. Kolejny występ był dość ważny w karierze Stosica, ponieważ stanął do walki o pas wagi ciężkiej. Było to podczas gali KSW 67: De Fries vs. Stosič 26 lutego 2022 roku, a jego przeciwnikiem był Phil De Fries. Cały pojedynek był bardzo ciekawy, ale ostatecznie Stosic zdecydował się poddać w piątek rundzie. 10 września 2022 roku na gali KSW 74: De Fries vs. Prasel w Ostrowie Wielkopolskim stanął do rewanżowego spotkania z Michałem Kitą, którego i tym razem pokonał.

2023 rok przyniósł Stosicowi nowe doświadczenia, ponieważ zdecydował się na stoczenie walki dla

Brave Combat Federation. Dokładniej mówiąc odbyła się ona w lutym 2023 na gali Brave CF 69 w serbskim Belgradzie i choć miał dobry początek, to przegrał walkę przez nokaut z Szamilem Gaziewem.

Czytaj również:  Fit Lovers - wszystko na temat zawodnika

Darko Stosic – osiągnięcia

Pierwsze osiągnięcia w karierze sportowej Darko Stosica pojawiły się w judo. W 2008 roku udało mu się zdobyć tytuł mistrza Serbii do lat 17 w kategorii 90 kg oraz mistrza Mistrz Bałkanów do lat 17 w kat. 90 kg. Zaledwie dwa lata później powtórzył swój sukces, choć w nieco innej kategorii. Tym razem zdobył tytuł mistrza Serbii do lat 20 w kategorii 100 kg oraz tytuł mistrza Serbii do lat 23 w kat. 100 kg. 2011 rok także przyniósł mu mistrzostwo Bałkanów do lat 20 w kat. 100 kg oraz tytuł mistrza Serbii do lat 20 w kategorii 100 kg.

Na koncie Darko Stosica nie zabrakło też osiągnięć w mieszanych sztukach walki. Jednym z ważniejszych jest oczywiście tytuł mistrza FFC w wadze ciężkiej (2016-2017). W 2021 roku otrzymał aż dwa razy bonus za nokaut wieczoru (KSW 59 oraz KSW 61). W 2022 roku także otrzymał bonus za nokaut wieczoru, tym razem było to na gali KSW 74.

Bilans walk zawodowych

Do tej pory Darko Stosic wziął udział w dwudziestu trzech walkach zawodowych MMA. Siedemnaście z nich zakończył zwycięstwem – jedenaście walk wygrał przez nokaut, jedną przez poddanie oraz pięć przez decyzje. Porażkę poniósł zaledwie sześć razy, więc to naprawdę świetny wynik biorąc pod uwagę ilość walk zawodowych, w jakich brał udział.

Data i miejsce urodzenia: 9 lutego 1992 roku, Laćarak

Obywatelstwo: Serbia

Wzrost: 183 cm

Masa ciała: 105 kg

Styl walki: judo

Debiut: 2012 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: półciężka, ciężka

Klub: MMA Red Star