Ciryl Gane – świetny zawodnik KSW!

Ciryl Gane

Ciryl Gane to francuski zawodnik MMA, który urodził się 12 kwietnia 1990 roku w La Rche-sur-Yon. Jego ojciec jest pochodzenia gwadelupskiego i także ma na swoim koncie pewne sukcesy sportowe, ponieważ to były piłkarz w lidze Éierepromotioun. W młodości Ciryl Gane grał w piłkę nożną oraz w koszykówkę i choć wykazywał talent sportowy, to po tym, jak uzyskał BTS w sprzedaży w szkole zawodowej Édouard-Branly w La Roche-sur-Yon, przeniósł się do Paryża, by dołączyć do programu work-study.

Ciryl Gane – początek kariery sportowej

Można śmiało stwierdzić, że początek kariery sportowej Ciryla Gane to w pewnym sensie zasługa kolegi z klasy, ponieważ to on zachęcił go do tajskiego boksu. Swoją pierwszą zawodową walkę w Muay Thai miał w czerwcu 2016 roku. Zmierzył się wówczas z Francuzem Jérémym Jeanne w Châlons-en-Champagne, którego pokonał przez nokaut w drugiej rundzie. Kolejną walkę odbył w listopadzie tego samego roku i jego przeciwnikiem był Samih Bachar, którego również pokonał decyzją. Kolejne starcia z rywalami również zakończył sukcesem i jego rekord kariery w Muay Thai to trzynaście zwycięstw –  dziewięć przez TKO/KO i cztery przez decyzje. Warto zauważyć, że w Muay Thai nie przegrał ani jednej walki, więc to naprawdę robi wrażenie.

Ciryl Gane – kariera MMA

Ciryl Gane zadebiutował zawodowo w mieszanych sztukach walki w 2018 roku. Po raz pierwszy został zakontraktowany do kanadyjskiej organizacji TKO Major League MMA i dla niej stoczył walkę o wakujące mistrzostwo w wadze ciężkiej. Jego rywalem był Bobby Sullivan, którego pokonał już w pierwszej rundzie przez duszenie gilotynowe. Miesiąc później stanął do starcia o obronę tytułu mistrza wagi ciężkiej, przeciwko Adamowi Dyczce. Wygrał ten pojedynek w drugiej rundzie przez TKO. Jego druga obrona tytułu mistrzowskiego była przeciwko Roggersowi Souzie i ten pojedynek także wygrał w pierwszej rundzie przez TKO.

Czytaj również:  Kim jest Juras Jurkowski i z kim może zawalczyć?

W sierpniu 2019 roku Ciryl Gane zadebiutował w Ultimate Fighting Championship (UFC). Swoją pierwszą walkę w amerykańskim gigancie stoczył na UFC Fight Night: Shevchenko vs. Carmouche 2, gdzie zmierzył się z Raphaelem Pessoa. Ten pojedynek zakończył się dla niego sukcesem, ponieważ wygrał walkę przez duszenie trójkątne pod koniec pierwszej rundy. Kolejna walka październikowa na gali UFC Fight Night: Maia vs. Askren zapewniła mu bonus finansowy za występ wieczoru i w jej trakcie poddał Don’Tale Mayes’a dźwignią skrętową na staw skokowy w trzeciej rundzie. Jednak na tym nie koniec sukcesów Ciryla, ponieważ dał dobre widowisko podczas gali UFC Fight Night: Edgar vs. Korean Zombie w grudniu 2019 roku, czy nawet w grudniu  2020 roku na UFC 256. W obu walkach odnotował zwycięstwo. Jego kolejny sukces na koncie pojawił się w lutym 2021 roku, ponieważ właśnie wtedy zmierzył się z Jairzinho Rozenstruikiem podczas wydarzenia UFC Fight Night 186. Starcie z rywalem wygrał przez jednogłośną decyzją sędziów po trzech rundach. Później doszło do jego walki z Aleksandrem Wołkowem na UFC Fight Night 190 (26 czerwca 2021 roku), którą znów wygrał jednogłośnie na punkty. W sierpniu 2021 roku na UFC 265 Ciryl Gane zdobył tytuł tymczasowego mistrza UFC w wadze ciężkiej, gdzie pokonał Derricka Lewisa w trzeciej rundzie (przez techniczny nokaut). Ta  wygrana przyniosła mu też nagrodę w postaci bonusu za występ wieczoru. 22 stycznia 2022 podczas UFC 270 stoczył pojedynek z prawowitym mistrzem Francisem Ngannou o inauguracyjny pas mistrzowski. Tym razem jednak przegrał i odnotował swoją pierwszą porażkę w całej karierze sportowej. Jednak już przy kolejnej walce miał powody do radości, ponieważ podczas UFC Fight Night: Gane vs. Tuivasa, które odbyło się we wrześniu 2022 roku pokonał Australijczyka Tai’a Tuivasą. 4 marca 2023 roku przystąpił do walki o wakujące mistrzostwo UFC w wadze ciężkiej na gali UFC 285. jego rywalem był Jon Jones, który ostatecznie pokonał Gane’a już po nieco ponad dwóch minutach pierwszej rundy i tym samym sprawił, że zaliczył on drugą porażkę w swojej karierze zawodowej.

Czytaj również:  Sylwetka zawodnika MMA – Michał Oleksiejczuk

Ciryl Gane – osiągnięcia

Ciryl Gane ma na swoim koncie pewne osiągnięcia. Jednym z większych jest tytuł AFTM National 91 kg we Francuskiej Akademii Muay Thai w 2016-2017 roku. Również w mieszanych sztukach walki odniósł pewne sukcesy i mowa tutaj między innymi o tytule mistrza TKO Major League MMA w wadze ciężkiej w roku 2018-2019, czy o tytule tymczasowego mistrza UFC w wadze ciężkiej w roku 2021-2022.

Ciryl Gane – bilans walk zawodowych

Trzeba przyznać, że bilans walk zawodowych w przypadku Ciryla Gane’a prezentuje się bardzo dobrze. Na trzynaście rozegranych walk zwyciężył aż jedenaście razy – pięć przez nokauty, trzy przez poddania oraz trzy przez decyzje. Na swoim koncie ma też dwie porażki, ale miał do czynienia z naprawdę świetnymi zawodnikami.

Pseudonim: Bon Gamin

Data i miejsce urodzenia: 12 kwietnia 1990, La Roche-sur-Yon

Obywatelstwo: Francja

Wzrost: 193 cm

Masa ciała: 112 kg

Styl walki:  boks tajski

Debiut: 2018 rok

Federacja: UFC

Kategoria wagowa: ciężka

Klub: od 2017 roku MMA Factory