Cezary Oleksiejczuk – wielka gwiazda FEN!

Cezary Oleksiejczuk

Cezary Oleksiejczuk to polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi półśredniej, urodzony 6.01.2000 roku w Łęcznej. Ma na swoim koncie kilka sukcesów, w tym na przykład mistrzostwo AFC w wadze piórkowej oraz lekkiej. Od listopada 2021 roku mistrz FEN, w wadze półśredniej. Warto też wspomnieć, że Cezary jest młodszym bratem Michała Oleksiejczuka, który również jest zawodnikiem mieszanych sztuk walki.

Cezary Oleksiejczuk – kariera MMA

Cezary Oleksiejczuk swoje treningi rozpoczął w bardzo młodym wieku, bo miał zaledwie czternaście lat. Na początku startował amatorsko i udało mu się odbyć aż dwanaście walk. Dziewięć z nich zwyciężył, więc ostatecznie poniósł tylko trzy porażki. Pierwsze cztery walki stoczył dla

Profesjonalnej Ligi MMA (PLMMA). 12 września 2015 po wygraniu walki z Bartłomiejem Farugą zdobył mistrzowski pas Amateur Fighting Championships w wadze piórkowej. Kilka miesięcy później, bo już 18 marca 2016 roku stanął do walki o obronę tytułu. Jego rywalem był Karol Żurowski, ale niestety nie miał szans z Oleksiejczuk, bo ten ostatecznie wygrał i zachował tytuł. W czerwcu tego samego roku Cezary odnotował kolejny sukces, ponieważ po zwycięstwie z Arturem Pawlikiem został mistrzem wyższej kategorii wagowej (lekkiej). W swojej karierze ma też trzy wystąpienia dla Thunderstrike Fight League.

Pierwszą zawodową walkę odbył 23 marca 2018 roku na gali TFL 13 w Lublinie, gdzie jego rywalem był Jakub Martys. Ta walka zapewniła mu zwycięstwo przez techniczny nokaut. Druga walka zawodowa odbyła się już w czerwcu 2018 roku na TFL 14. tym razem zmierzył się z Białorusinem, Wadimem Jakshukem. Tutaj również odnotował sukces, pokonując rywala przez TKO. 20 października 2018 roku Oleksiejczuk stanął naprzeciwko Kamila Dołgowskiego. Niestety to starcie nie skończyło się dla niego dobrze, ponieważ odnotował swoją pierwszą porażkę w zawodowej karierze. Kamil Dołgowski poddał go duszeniem gilotynowym pod koniec pierwszej rundy.

Czytaj również:  Robert Ruchała - wielka gwiazda federacji KSW!

Pod koniec 2018 roku Oleksiejczuk związał się z nowo powstałą organizacją Rocky Warriors Cartel i już podczas pierwszej edycji tej gali dał dobry popis, ponieważ wypunktował przeciwnika z Trójmiasta po jednogłośnej decyzji sędziów. W kwietniu 2019 roku rozegrał pojedynek z Jackiem Jędraszczykiem, który przegrał przez jednogłośną decyzję sędziów. Na swoim koncie ma także jednorazową walkę dla Armia Fight Night, ale jakże efektowną, ponieważ sposób poddał tzw. balachą Jacka Bednorza w zaledwie jedną minutę i 45 sekund.

Oleksiejczuk ma na swoim koncie także walkę na gołe pięści (bez rękawic) na zasadach MMA dla organizacji Wotore. Zmierzył się wówczas z Damianem Majewskim, którego pokonał po niecałej minucie walki. 31 lipca 2020 roku Oleksiejczuk rozegrał ostatni pojedynek dla Rocky Warriors Cartel i to właśnie dzięki niemu dopisał do swojego rekordu piąte zawodowe zwycięstwo na gali RWC 5 w Mrągowie.

Osiągnięcia Oleksiejczuka nie umknęły uwadze Fight Exclusive Night (FEN) i czołowa organizacja podpisała z nim kontrakt w 2021 roku. Jego pierwszy występ dla organizacji miał miejsce podczas gali FEN 32. Walka zakończyła się sukcesem dla Polaka, który pokonał holenderskiego kickboksera kończąc go ciosami w parterze. Drugie wystąpienie dla czołowej organizacji miało miejsce podczas FEN 34. Wówczas skrzyżował rękawice z Szymonem Duszą, którego również pokonał przez jednogłośną decyzją sędziów. Poza tym pojedynek został nagrodzony bonusem finansowym za najlepszą walkę wieczoru gali. Kolejny pojedynek był jednym z ważniejszych, ponieważ na gali FEN 37 we Wrocławiu Oleksiejczuk zdobył mistrzowski pas w wadze półśredniej pokonując doświadczonego Rosjanina, Ajguna Achmiedowa[21]. 18 czerwca 2022 roku w Ostródzie przystąpił do pierwszej obrony pasa mistrzowskiego. Pretendentem do tytułu i zarazem jego przeciwnikiem był Kamil Kraska. Jednak Oleksiejczuk udanie obronił pas mistrzowski wagi półśredniej, wygrywając jednogłośną decyzją sędziów. Dodatkowo pojedynek nagrodzono bonusem za najlepszą walkę wieczoru. 15 października 2022 na FEN 42 Oleksiejczuka po raz drugi obronił tytuł mistrzowski w wadze półśredniej. Podczas FEN 45, które odbyło się 11 marca 2023 w Ząbkach, przystąpił do trzeciej obrony mistrzowskiego pasa i również wygrał starcie.

Czytaj również:  Z kim może zawalczyć Bombardier MMA i dlaczego warto go obstawiać?

Cezary Oleksiejczuk – osiągnięcia

Cezary Oleksiejczuk zdobył pewne sukcesy w mieszanych sztukach walki. W amatorskim MMA w 2015 roku został mistrzem AFC w wadze piórkowej (do 65,8 kg / 145 lb). W 2016 również udało mu się zdobyć tytuł mistrza AFC w wadze lekkiej (do 70,3 kg / 155 lb). W zawodowych starciach został mistrzem FEN w wadze półśredniej (do 77,1 kg / 170lb) w 2021 roku.

Bilans walk zawodowych

Oleksiejczuk do tej pory wziął udział w trzynastu zawodowych walkach MMA. Jedenaście z nich zwyciężył – cztery przez nokaut, dwie przez poddanie i pięć przez decyzje. Do tego zaliczył tylko dwie porażki, więc to świetny wynik i trzymamy kciuki, by dobra passa go nie opuściła.

Data i miejsce urodzenia: 6 stycznia 2000 rok, Łęczna

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 186 cm

Masa ciała: 77 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2018 rok

Federacja: FEN

Kategoria wagowa: piórkowa, lekka, półśrednia

Klub: GKS Górnik Łęczna MMA (dawniej), Akademia Sportów Walki Wilanów (dawniej),
Ankos MMA Poznań (obecnie)