Cezary Kęsik – zawodnik federacji KSW!

Cezary Kęsik

Cezary Kęsik to polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi średniej, który urodził się 23 maja 1990 roku w Puławach. Ma na swoim koncie wiele sukcesów i cieszy się mianem najlepszego w Polsce oraz niemal całej Europy. Nie da się też ukryć, że walki z jego udziałem robią ogromne wrażenie i bardzo dobrze się je oglądać. Jeśli zatem ktoś nie miał okazji jeszcze widzieć żadnego występu Kęsika w MMA, to najwyższa pora to nadrobić.

Cezary Kęsik – kariera MMA

Początki Kęsika w mieszanych sztukach walki przypadają na 2015 rok. 24 stycznia wystąpił podczas gali „TFL 6 / PLMMA 46” organizowanej w Lublinie. Jego rywalem był Krystian Tołkaczewski, którego pokonał przez techniczny nokaut. Kolejna walka odbyła się 2 maja 2015 na gali „TFL 7 / PLMMA 55” w Kraśniku i na niej również zaliczył dobry występ, ponieważ wypunktował jednogłośnie Krzysztofa Mielniczuka. W listopadzie 2015 roku wystąpił na gali „Thunderstorm 1 – The Beginning”, którą również zakończył sukcesem. Jego rywalem był Mikołaj Mataśko, którego poddał duszeniem gilotynowym. Po jego myśli przebiegły też kolejne walki –

16 stycznia 2016 podczas gali „TFL 8 / AFC 7: Title Show” technicznie znokautował Jana Kwiatonia w pierwszej rundzie, 28 maja 2016 na gali TFL pokonał Piotra Walawskiego w drugiej rundzie. Po prawie rocznej przerwie znów stanął do rywalizacji, ale tym razem stawka była naprawdę wysoka, bo toczyła się o pas mistrzowski organizacji TFL. Jego rywalem był Mateusz Ostrowski, a sama walka odbyła się 1 kwietnia 2017 roku. Było to naprawdę dobre widowisko, które skończyło się sukcesem dla Kęsika, ponieważ technicznie znokautował w drugiej rundzie rywala i tym samym został mistrzem w wadze średniej. 22 kwietnia 2017 roku zaliczył też udany występ na gali „Madness Cage Fighting 2″, gdzie technicznie znokautował w pierwszej rundzie Wołodymyra Izanskij’ego. W marcu 2019 roku podczas „TFL 16” Kęsik przystąpił do pierwszej obrony pasa mistrzowskiego. Pokonał Mikhaila Bureshkina, nokautując go w pierwszej rundzie i utrzymując swój tytuł.

Czytaj również:  Don Kasjo – wszystko na temat zawodnika

Tak dobre występy nie umknęły uwadze największej polskiej federacji i to doprowadziło do tego, że w 2019 roku Kęsik podpisał kontrakt z KSW. Jego pierwszy występ dla tej organizacji miał miejsce 27 kwietnia 2019 roku podczas gali „KSW 48”, gdzie stanął do pojedynku z Jakubem Kamieniarzem. Była to szybka, ale dobra walka, bo Kusi znokautował Kamieniarza w pierwszej rundzie. 9 listopada 2019 roku wystąpił na gali odbywającej się w Chorwacji, gdzie jego przeciwnikiem był Aleksandar Ilicia. Cezary poddał Serbskiego „Jokera” duszeniem zza pleców w drugiej rundzie.

W grudniu 2019 po raz kolejny przystąpił do obrony pasa mistrzowskiego TFL. Walka odbyła się podczas gali „TFL 19: Christmas Time”, gdzie stanął naprzeciw Jussiana Tuhmisa Halonena. Ostatecznie pokonał Finlandczyka przez TKO w pierwszej rundzie i tym samym utrzymał swój tytuł. 7 marca 2020 roku podczas gali„TFL 20: Sky Tattoo Radom Night” po raz trzeci bronił mistrzowski pas TFL w wadze średniej. W tym pojedynku mierzył się z Gruzinem – Giorgiem Lobzhanidzem. To starcie także wygrał nokautując Gruzina ciosami w parterze w drugiej odsłonie walki.

Wydawać by się mogło, że po tak wielu sukcesach już nic nie zatrzyma Kęsika i dalej będziemy oglądali same zwycięstwa. Jednak 19 grudnia 2020 trafił na godnego siebie przeciwnika, co doprowadziło do jego pierwszej porażki. Miała ona miejsce na gali „KSW 57”, gdzie walczył z rosyjsko-niemieckim zawodnikiem Abusupijanem Magomiedowem. Pojedynek skończył się w drugiej rundzie poprzez techniczne poddanie (duszenie gilotynowe). W kolejnej walce znów pokazał na co go stać, ponieważ na „KSW 64” skrzyżował rękawice z finalistą programu Tylko jeden – Marcinem Krakowiakiem, którego pokonał w trzeciej rundzie przez techniczny nokaut. Walka odbyła się 23 października 2021 roku i trzeba przyznać, że dostarczyła naprawdę wielu emocji. Na swoim koncie ma jeszcze dwie inne porażki – jedną zaliczył na gali „KSW 69”, oraz na „KSW 74”.

Czytaj również:  Alan Kwieciński - uznany zawodnik freakowy!

Cezary Kęsik – osiągnięcia

Cezary Kęsik może poszczycić się sukcesami w mieszanych sztukach walki oraz w judo. W tej pierwszej dyscyplinie udało mu się zdobyć tytuł mistrza TFL w wadze średniej (3 obrony pasa) w 2017 roku. Do tego zdobył w 2020 roku tytuł Heraklesa w kategorii Odkrycie Roku z 2019 i znalazł się na liście dziesięciu najbardziej utalentowanych europejskich zawodników (przez portal MMA Fighting). Jeśli chodzi o judo to na jego koncie jest trzecie miejsce w kategorii 90 kg na Mistrzostwach Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w 2019 roku. W 2021 roku powtórzył swój sukces i znów zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, lecz tym razem w kategorii 100 kg. W tym samym roku zajął też drugie miejsce na Mistrzostwach sił powietrznych w judo.

Bilans walk zawodowych

Cezary Kęsik ma już na swoim koncie kilka walk zawodowych. Dokładniej mówiąc udało mu się do tej pory stoczyć aż szesnaście walk MMA, z czego trzynaście wygrał – dziesięć wygranych walk przez nokauty, dwa przez poddanie i raz przez decyzję. Na szesnaście pojedynków odnotował tylko trzy porażki, więc to naprawdę świetny wynik.

Pseudonim: Lublin’s Tank, Polish Tank

Data i miejsce urodzenia: 23 maja 1990 rok, Puławy

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 183 cm

Masa ciała: 84 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2015 rok

Federacja: TFL, KSW

Kategoria wagowa: średnia

Klub: Cross Fight Radom