CAVEMMACaveMMA – najważniejsze informacje o gali

CaveMMA to nowa organizacja mieszanych sportów walki zarejestrowana na Śląsku, w Katowicach. Trzeba przyznać, że spore wrażenie robi tempo, w jakim rozwija się ta organizacja. Na przestrzeni niecałego roku działalności CaveMMA nawiązała współpracę z telewizją TVP Sport i zakontraktowała bardzo doświadczonych i znanych wojowników na polskiej scenie. Warto zatem na bieżąco obserwować dalszy rozwój tej dobrze zapowiadającej się gali MMA.

Co wiemy na temat gali CaveMMA?

Organizacja CaveMMA powstała w 2022 roku, a jej siedziba mieści się w Katowicach. Jak sama nazwa wskazuje, jej działalność opiera się na organizowaniu gal, na których miejsce mają zawodowe walki w MMA. Właścicielem tej organizacji jest Marcin Dyga. Znamienne jest to, że o tej organizacji wciąż wiemy naprawdę niewiele, a wielu fanów sportów walki jeszcze o niej nie słyszało, a tymczasem już na trzeciej gali pojawili się tacy zawodnicy, jak chociażby Albert Odzimkowski czy Tomasz Narkun. Trzecia gala była również transmitowana przez TVP Sport. Jak na organizację o rocznym stażu, robi to naprawdę duże wrażenie. Zwłaszcza, że przecież w Polsce mamy już kilka znanych organizacji MMA, a dużą popularnością cieszą się także federacje freak show fight organizujące walki znanych osobistości.

Na jakich zasadach toczone są pojedynki w CaveMMA?

CaveMMA to profesjonalna organizacja mieszanych sportów walki. Większość pojedynków będzie się toczyć na klasycznych zasadach Unified Rules of MMA opracowanych w Stanach Zjednoczonych. Walki trwają 3 rundy po 5 minut, a zawodnicy używają małych rękawic. Dopuszczalne są ciosy pięściami, uderzenia łokciami, kopnięcia, klincz, zapasy, obalenia, a także próby poddania z pomocą dźwigni oraz duszenia. Nad bezpieczeństwem zawodników w oktagonie czuwa sędzia ringowy.

Walki mogą zakończyć się na kilka sposobów. Przed czasem pojedynek może zakończyć się przez nokaut, nokaut techniczny (walka przerwana przez sędziego ringowego), poddanie lub dyskwalifikację. Jeśli walka odbędzie się na pełnym, trzyrundowym dystansie, wówczas o wyniku decydować będzie trzech sędziów punktowych. Nie jest jednak wykluczone, że organizacja CaveMMA będzie organizowała także nietypowe walki na specjalnie dostosowanych zasadach.

Zawodnicy występujący na gali CaveMMA

O ile na pierwszej gali CaveMMA prezentowali się raczej niszowi zawodnicy, którzy dopiero budują swoją pozycję w polskim MMA, o tyle już na trzeciej gali nie zabrakło naprawdę znanych nazwisk. Na gali zaprezentował się chociażby Tomasz Narkun, czyli wieloletni mistrz KSW w kategorii półciężkiej. Innymi zawodnikami związanymi w przeszłości z KSW byli Jason Radcliffe oraz Albert Odzimkowski. Wśród pań zaprezentowała się brazylijska zawodniczka, Sarah Frota, która ma za sobą krótką przygodę z UFC. Innym zasłużonym zawodnikiem dla polskiego MMA występującym w tej organizacji jest Artur Sowiński. Jak na organizację, która funkcjonuje od roku i zorganizowała do tej pory trzy gale, powyższe nazwiska robią naprawdę duże wrażenie. Jedno jest pewne, ogromnym atutem CaveMMA jest sprawnie działający matchmaker odpowiedzialny za tworzenie zestawień na karcie walk.

W jakich odstępach czasu odbywają się gale CaveMMA?

Organizacja CaveMMA rozpoczęła swoją działalność w 2022 roku. Pierwsza gala odbyła się 10 czerwca 2022 roku w Jaworznie. Druga gala, CaveMMA 2: Resurrection odbyła się 13 stycznia 2023 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Najgłośniejsza jak do tej pory gala CaveMMA 3: Rave in The Cave została zorganizowana 22 września 2023 roku w Grodzisku Mazowieckim. A zatem, na przestrzeni nieco ponad roku organizacja zdołała już zorganizować trzy gale. To bardzo przyzwoity wynik, jak na tak krótki staż. Możemy zatem przypuszczać, że w najbliższej przyszłości utrzymane zostaną odstępny około 3-4 miesięcy pomiędzy galami. Jednak wraz ze wzrostem popularności organizacji CaveMMA kolejne gale mogą być organizowane w coraz krótszych interwałach czasowych. Na ten moment nie znamy daty czwartej gali, ale prawdopodobnie będzie ona miała miejsce już w 2024 roku.

Gdzie można oglądać gale CaveMMA na żywo?

Pierwotnie gala CaveMMA mogła być oglądana w serwisie YouTube za darmo. Jednak już przy trzeciej gali walki można było oglądać w telewizji, na kanale TVP Sport. Biorąc pod uwagę, że CaveMMA to autorski projekt Marcina Dygi, który nie jest bezpośrednio związany z polskimi mediami, zawarcie współpracy z ogólnodostępną stacją telewizyjną już przy okazji trzeciej gali to naprawdę świetny wynik. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że nadchodzące gale CaveMMA również będą dostępne na kanale oraz w serwisie internetowym i aplikacji mobilnej TVP Sport. Na ten moment nie wiemy, czy organizacja planuje w przyszłości przejść na format transmisji PPV. Jedno jest natomiast pewne – CaveMMA to obiecująca i prężnie rozwijająca się organizacja na scenie polskiego MMA. Warto zatem obserwować jej dalszy rozwój, bo można zakładać, że nadchodzące gale zaskoczą wielu fanów.