BRAVE CF



Brave CF – najważniejsze informacje o gali MMA

Brave CF (Brave Combat Federation) to organizacja mieszanych sztuk walki założona w 2016 roku w Bahrajnie. To projekt o zasięgu globalnym, o czym najlepiej świadczy fakt, że gale organizowane przez tę organizację można oglądać w 80 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce. Nasz kraj dorobił się nawet przedstawiciela w gronie mistrzów organizacji, a jest nim Marcin Bandel. Brave CF to kolejny poważny projekt, który pokazuje, jak duże pieniądze kraje arabskie inwestują w sport.

Brave Combat Federation – kilka słów o historii

Organizacja Brave Combat Federation została założona w 2016 roku w Bahrajnie z inicjatywy szejka Khalida bin Hamada Al Khalifa. Wcześniej był on odpowiedzialny za rozwój projektu KHK MMA. I to właśnie z tego projektu narodziła się gala Brave CF, która od samego początku miała mieć globalny zasięg. Aby tak się stało, włodarze postanowili zaprosić do współpracy zawodników z różnych zakątków świata. W sumie, dla federacji Brave CF walczą już zawodnicy z ponad 80 krajów na całym świecie. Organizacja posiada także wielu partnerów medialnych odpowiedzialnych za transmisje. Pierwsza gala odbyła się 23 września 2016 roku. Po dwóch galach zorganizowanych w Bahrajnie organizacja postanowiła zorganizować kolejne edycje za granicą, m. in. w Brazylii, w Indiach, w Meksyku, w Wielkiej Brytanii, w Maroko czy w Arabii Saudyjskiej. We wrześniu 2021 roku gala odbyła się także w Polsce.

Na jakich zasadach toczą się pojedynki Brave Combat Federation

Organizacja Brave CF korzysta z uniwersalnych reguł dla mieszanych sztuk walki. Chodzi oczywiście o ujednolicone zasady mieszanych sztuk walki ustalone przez Radę Kontroli Lekkoatletycznej stanu New Jersey, a następnie zmodyfikowane przez Komisję Lekkoatletyczną stanu Nevada. Pojedynki toczą się na dystansie trzech rund trwających po 5 minut. Wyjątkiem są walki mistrzowskie, które rozgrywa się na dystansie 5 rund. Zawodnicy rywalizują w klatko-ringu lub w klatce. Możliwe jest wyprowadzanie ciosów pięściami, kopnięcia, uderzenia kolanem, klinczowanie, zapasy, obalenia do parteru, a także stosowanie technik kończących, jak np. dźwignie czy duszenie.

Walka może zakończyć się na kilka sposobów: przez nokaut, poddanie, nokaut techniczny, dyskwalifikację oraz po werdykcie sędziów punktowych w przypadku walk rozegranych na pełnym dystansie. Brave CF to organizacja arabska, ale walczą w niej także kobiety, choć jak dotąd nie posiadają one swoich kategorii mistrzowskich. Wyróżniono dziewięć kategorii wagowych mężczyzn, a mianowicie: musza (do 57 kg), kogucia (do 61 kg), piórkowa (do 66 kg), lekka (do 70 kg), superlekka (do 74 kg), półśrednia (do 79 kg), średnia (do 84 kg), półciężka (do 93 kg) oraz ciężka (do 120 kg). W każdej kategorii wagowej prowadzony jest ranking, na podstawie którego ustalane są następnie walki mistrzowskie.

Polscy zawodnicy walczący dla organizacji Brave CF

W organizacji Brave CF walczą zawodnicy z Polski, co zresztą jest ważnym powodem, dla którego organizacja ta cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem jest Marcin Bandel, były mistrz niemieckiej organizacji German MMA Championship. Do organizacji Brave CF trafił on we wrześniu 2021 roku przy okazji pierwszej gali organizowanej w Polsce. Po udanym debiucie Polak otrzymał szansę walki w co-main evencie gali Brave CF 58, na której pokonał Luisa Felipe Diasa. Z kolei 19 października 2022 roku Bandel pokonał w walce wieczoru Ismaiła Naurdijewa i zdobył pas mistrzowski kategorii półśredniej. W organizacji Brave CF walczą lub walczyli również: Wawrzyniec Bartnik, Maciej Gierszewski, Łukasz Parobiec, Jakub Kowalewicz i Ewelina Woźniak.

Jak często organizowane są gale Brave CF?

Pierwsza gala Brave CF została zorganizowana 23 września 2016 roku. 12 sierpnia 2023 roku odbyła się natomiast 73. gala tej organizacji. Gale są organizowane w nieregularnych odstępach czasu. Czasami oddziela je nawet dwa miesiące, podczas gdy niektóre gale są organizowane w cyklu w odstępie kilku dni. Dla przykładu, gale Brave CF 63, 64 oraz 65 zostały zorganizowane w dniach 19 – 28 października. Jak już mówiliśmy, organizacja stara się na bieżąco rozszerzać swoje zasięgi poprzez organizowanie gal w różnych krajach na całym świecie. 24 września 2021 roku gala odbyła się w Koninie. Istnieją opinie, według których Brave CF to najszybciej rozwijająca się organizacja MMA na świecie.

Gdzie można oglądać gale Brave CF na żywo?

Gale Brave CF są transmitowane przez wielu partnerów medialnych tej organizacji. Jak dotąd kilka gal zorganizowano w systemie PPV. W Polsce gale Brave Combat Federation można oglądać na kanałach sportowych telewizji Polsat, a mianowicie: Polsat Sport Fight i Super Polsat, a także za pośrednictwem usługi Polsat Box. Nie wszystkie gale tej organizacji są jednak transmitowane przez polską telewizję. Widzowie mogą jednak liczyć na liczne streamy dostępne w Internecie. Wydaje się prawdopodobne, że w przyszłości organizacja całkowicie przejdzie na model PPV i otworzy własną platformę.