Borys Mańkowski – wszystko na temat zawodnika!

Borys Mańkowski to 33-letni polski zapaśnik i zawodnik MMA. Jego kariera trwa od wielu lat i to z niemałą liczbą sukcesów. Zapaśnik z Poznania swoją karierę zaczynał już w wieku 6 lat, kiedy to zaczął uprawiać japońskie sztuki walki. W zasadzie chęć do sportów walki wpajali mu rodzice, którzy mieli w tym sporcie niemałe sukcesy. Pytanie jednak, czy Borys jest bardziej utytułowany niż ojciec i matka. Warto poznać karierę Mańkowskiego.

Borys Mańkowski – Początki kariery

Borys Mańkowski rozpoczynał jako nastolatek w amatorskim MMA w latach 2006-2007, kiedy to zdążył pokazać się szerszej publiczności. W tym okresie udało mu się bowiem zaliczyć niezły bilans 3 wygranych i jednej porażki. Dopiero w następnym roku postanowił zadebiutować jako profesjonalista. Wygrał swoją walkę przeciwko Tomaszowi Jeruszko.

Później brał on udział w wielu turniejach, jednak bez większych sukcesów. Od marca 2008 roku do grudnia 2009 roku był niepokonany w MMA notując świetną serię 9 wygranych pod rząd. Tego samego dnia jednak podczas turnieju MMA Challengers przegrał w finale z Marcinem Heldem.

Borys Mańkowski – Powrót do KSW

Do KSW powrócił w maju 2012 roku i wydaje się, że od tego czasu zaczęła się seria większych sukcesów Borysa Mańkowskiego. Oczywiście nie od razu, aczkolwiek pod koniec 2012 roku brał udział w walce o pas mistrza KSW w kategorii półśredniej z Asłambiekiem Saidowem, którą jednak przegrał odnosząc kontuzję.

Co nie udało się wówczas, udało się 2 lata później, kiedy to doszło do rewanżu z tym samym przeciwnikiem podczas gali KSW 27 w Trójmieście. Kilka miesięcy później udało mu się obronić pas w walce z Davidem Zawadą. W obu przypadkach pokonał rywali poprzez duszenie trójkątne.

Pas udało mu się obronić jeszcze dwukrotnie. Najpierw w Londynie pokonał Jesse Taylora, a później w Krakowie Johna Maguire’a. Do tego czasu miał na koncie 25 walk, z czego przegrał 5, a wygrał aż 19. W tym momencie jednak rozpoczęła się seria porażek. Najpierw lepszy okazał się Mamed Khalidov w super walce podczas gali KSW 39: Colosseum, a kilka miesięcy później stracił swój pas mistrzowski na rzecz Roberto Soldicia. Od tego momentu o wiele rzadziej oglądaliśmy Borysa Mańkowskiego w klatce KSW, ponieważ przerwa do momentu następnej walki trwała 2 lata.

Czytaj również:  Kiedy kolejna walka Popka we Freak Fight?

Borys Mańkowski – Szansa na odzyskanie pasa

Wrócił w 2019 roku i od razu przegrał z Normanem Parke w Łodzi. Okazał się gorszy na punkty od zawodnika z Irlandii Północnej. Później w końcu zaczął wygrywać z polskimi zawodnikami, jednak były to walki już w wadze lekkiej. Lepszy okazywał się od Marcina Wrzoska i Artura Sowińskiego.

Dobra postawa skutkowała dostaniem szansy na pas mistrzowski. Jego rywalem w styczniu 2022 roku był Marian Ziółkowski, ale ten przeciwnik okazał się dla niego zbyt mocny. Porażka poprzez jednogłośną decyzję sędziów sprawiła, że od tego momentu Borys Mańkowski więcej szans na walkę o pas już nie dostał, a podczas kolejnych gal KSW mocno obrywał od swoich kolejnych zawodników z Austrii, jednak najbardziej bolesną była chyba jednak ta przeciwko zawodnikowi z Mołdawii Valeriu Mircei, który znokautował Polaka już w 1 rundzie.

Borys Mańkowski – Walka w Fame MMA

Norman Parke był rywalem, który mocno nie leżał Mańkowskiemu, ponieważ z nim już miał okazję się zmierzyć i raz przegrał. W październiku 2021 roku doszło pomiędzy nimi do rewanżu podczas gali Fame MMA 11: Fight Club w Gliwicach. Walka toczyła się na zasadach bokserskich w rękawicach do MMA. Miała ona dystans 15 minut ciągłej walki bez przerw. Tutaj Polak okazał się być lepszy od swojego rywala dzięki decyzji sędziów.

Życie prywatne

Dzięki swojemu niemałemu doświadczeniu przygotowywał on kilku zawodników do swoich walk przy okazji gal Fame MMA. Tak było choćby z Szymon Kasprzykiem, a więc osobą dobrze znaną jako “Isamu”, czy też z Tomaszem Romanowskim.

Borys Mańkowski prowadzi swój kanał na Youtube już od prawie 8 lat. Kanał Borys Mańkowski TV jest bardzo popularny, ponieważ liczy już 244 tysiące subskrybentów. Można tam zauważyć nie tylko same walki, ale także jego treningi przygotowujące do walk, czy inne śmieszne momenty z jego życia, samych gal. Na pewno warto odwiedzić, bo to spora dawka wiedzy o tym człowieku.

Czytaj również:  Kacper Błoński – wszystko na temat zawodnika

Największe sukcesy

Niewątpliwie mamy tu do czynienia z osobą dosyć mocno utytułowaną, jeśli chodzi o sporty walki. Nie mówimy tu tylko o wspomnianym pasie KSW i posiadaniu go przez niemal 3 lata w wadze półśredniej, czyli do 77 kg, jednak sukcesy święcił również w zapasach czy grapplingu, czyli odmianie zapasów, gdzie wykorzystuje się głównie dźwignie, chwyty i tym podobne.

W grapplingu jest on mistrzem Polski w kategorii do 75 kg z 2010 roku. Posiada czarny pas w brazylijskim ju-jitsu. W samych zapasach udawało mu się dojść do finału Pucharu Polski w kategorii do 76 kg w 2005 roku.

W samym MMA odbył do tej pory oficjalnie 34 walki, z których udało mu się wygrać 22 razy. Raz swoją walkę zremisował, a do tego doznał 11 porażek. Bilans jest całkiem korzystny biorąc pod uwagę to, ile razy w tym czasie udało mu się obronić pas i ilu klasowych zawodników pokonał, którzy stanęli wówczas na jego drodze.