Borys Borkowski – kariera i profil zawodnika!

Borys Borkowski urodził się 17 lipca 1997 roku w Rzepinie. To polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi średniej, ale również trener mieszanych sztuk walki w klubie Pepe MMA, więc każdy zainteresowany może uczyć się pod jego okiem. Borys Borkowski jest bardzo silnym zawodnikiem, który dodatkowo wie, jak wykorzystać swój ciężar ciała, czy wzrost w starciach z rywalami.

Jego styl walki opiera się na szybkich i precyzyjnych ciosach, którym nie każdy jest w stanie podołać. Dzięki temu ma przewagę nad innymi rywalami i duże predyspozycje do odnoszenia sukcesów w starciach. W ciągu swojej kariery Borys Borkowski stoczył wiele ciekawych i emocjonujących walk, kilka z nich nawet jako amator. Aktualnie jest związany z polskim gigantem – Konfrontacją Sztuk Walki (KSW).

Borys Borkowski – kariera MMA

Borys Borkowski swoją przygodę z mieszanymi sztukami walki zaczynał od amatorskich występów. Pierwszy raz stanął do walki 29 sierpnia 2015 roku podczas

Gladiator Arena 8, gdzie zmierzył się z Kamilem Betlewiczem. Był to bardzo dobry start, zwłaszcza że pokonał rywala (wygrana przez decyzje). W drugiej amatorskiej walce mogliśmy go zobaczyć już 12 grudnia 2015 roku podczas Gladiator Arena 9. Tym razem jego przeciwnikiem był Dawid Łada, którego również pokonał i to w pierwszej rundzie. 3 września 2016 roku stanął do rywalizacji z Kamilem Kozakiem podczas Gladiator Arena 11.

Ich starcie było dość wyrównane, więc o zwycięstwie zadecydowali sędziowie i ostatecznie walkę wygrał Borkowski. 14 października 2017 roku na Gali Sportów Walki w Międzychodzie 8 Borys Borkowski wystąpił w ostatniej amatorskiej walce przeciwko Krzysztofowi Nowakowi. Po trzech sukcesach liczono na to, że i tym razem będzie lepszy od rywala. Niestety trafił mu się dobry przeciwnik, który decyzją sędziów wygrał pojedynek. Tym samym Borys Borkowski zaliczył swoją pierwszą porażkę w amatorskich walkach MMA.

Czytaj również:  Mădălin Pîrvulescu - kariera i profil zawodnika!

Zawodowy debiut Borysa Borkowskiego odbył się już rok później, bo 6 października 2018 roku. Podczas Gladiator Arena 12 zmierzył się z Samuelem Vogt. Walka była dość zacięta i zakończyła się dopiero po trzech rundach na korzyść Borkowskiego, który zwyciężył decyzją sędziów. 26 października 2019 roku podczas Gladiator Arena 13 zmierzył się z Marcinem Rębeckim.

To starcie także zakończyło się sukcesem dla Borkowskiego, ponieważ znokautował rywala już w pierwszej rundzie. Na następną walkę z udziałem tego zawodnika przyszło nam trochę poczekać, bo wystąpił dopiero podczas Celtic Gladiator 29. 26 czerwca 2021 roku zmierzył się z Radosławem Tarnawą, którego znokautował w piątej minucie rundy pierwszej.

Seria dobrych występów Borysa Borkowskiego nie umknęła uwadze jednej z najważniejszych organizacji w Polsce i Europie – Konfrontacji Sztuk Walki (KSW), która zaproponowała zawodnikowi podpisanie kontraktu. Borys Borkowski dla polskiego giganta wystąpił podczas gali KSW 62: Kołecki vs. Szostak. 17 lipca 2021 roku zmierzył się z Marcinek Krakowskim. Niestety pierwszy występ na gali KSW nie był najlepszy, ponieważ już w pierwszej rundzie niefortunny upadek przyczynił się do kontuzji ręki. Był na tyle poważny, że ręka Borysa Borkowskiego złamała się, a sędzia bezzwłocznie przerwał pojedynek.

Starcie ostatecznie wygrał Marcin Krakowski, a Borys Borkowski odnotował swoją pierwszą zawodową porażkę w mieszanych sztukach walki. Kolejna walka z jego udziałem odbyła się 26 lutego 2022 roku. Podczas gali KSW 67: De Fries vs. Stošić jego oponentem w klatce był Arkadiusz Kaszuba, którego znokautował technicznie w prawie czwartej minucie rundy pierwszej. 20 sierpnia 2020 roku Borys Borkowski miał zmierzyć się z Raimondasem Krilavičiusem na gali KSW 73: Wrzosek vs. Sarara.

Do tej walki jednak nie doszło przez kontuzję barku u Krilavičiusa. Na zastępstwo znaleziono jednak innego zawodnika, Dominika Humburgera, który znokautował Borkowskiego w drugiej rundzie. Kilka miesięcy później, bo już 17 marca 2023 roku wziął udział w gali KSW 80: Ruchała vs. Eskijev, na której zmierzył się z Kacprem Koziorzębskim, Walka była dość wyrównana i trudno było przewidzieć, który zawodnik ostatecznie wygra. Po trzech rundach zwycięzcą okazał się Koziorzębski, a Borkowski odnotował kolejną zawodową porażkę na swoim koncie.

Czytaj również:  Michał Cieślak walka o mistrzostwo świata

Borys Borkowski – osiągnięcia

Jak na razie Borys Borkowski nie odnotował żadnych poważniejszych sukcesów w swojej karierze. Mimo tego warto wspomnieć, że zajmuje 78. miejsce na liście 270 aktywnych zawodników wagi Pro Welterweights w Polsce, czy 179. miejsce w rankingu 521 aktywnych zawodników Europe Eastern Pro Welterweights.

Borys Borkowski – bilans walk zawodowych

Borys Borkowski ma na swoim koncie siedem zawodowych walk w MMA. Cztery razy pokonał swoich rywali, z czego trzy razy wygrał przez nokauty, a raz przez decyzję. Do tego trzy razy przegrał (dwa razy przez nokauty i raz przez decyzję). Jedna walka z jego udziałem się nie odbyła przez kontuzję barku rywala.

Pseudonim: brak

Data i miejsce urodzenia: 17 lipca 1997 rok, Rzepin

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 185 cm

Masa ciała: 84 kg

Styl walki: kickboxing

Debiut: 2018 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: średnia

Klub: Pepe MMA