BKFC



Bare Knuckle Fighting Championship – najważniejsze informacje o gali

Bare Knuckle Fighting Championship to amerykańska federacja zajmująca się organizacją gal bokserskich, w których zawodnicy rywalizują na gołe pięści. Organizacja ta została założona w 2018 roku i jako pierwsza od 1889 roku wznowiła legalne walki na gołe pięści w Stanach Zjednoczonych. W większości materiałów promocyjnych i marketingowych organizacja posługuje się skrótem BKFC. Gale tej organizacji są chętnie oglądane w wielu krajach na całym świecie. 

Kilka słów o historii organizacji Bare Knuckle Fighting Championship

Organizacja Bare Knuckle Fighting Championship została założona w 2018 roku z inicjatywy Davida Feldmana, byłego zawodowego pięściarza. Siedziba tej firmy znajduje się w Filadelfii, a jej oficjalnym właścicielem jest amerykańska firma Triller założona w 2015 toku przez Davida Leibermana oraz Sammy’ego Rubina. Firma ta jest również właścicielem platformy streamingowej, na której transmitowane są gale. Co ciekawe, jest to pierwsza od 1889 roku organizacja w Stanach Zjednoczonych, która legalnie organizuje starcia na gołe pięści. Pierwsza gala BKFC odbyła się 2 czerwca 2018 roku w Cheyenne. W sierpniu 2022 roku organizacja po raz pierwszy odwiedziła Europę, a konkretniej Londyn. Natomiast miesiąc później oficjalnie ogłoszono, że amerykańska organizacja przejęła brytyjskie stowarzyszenie Bare Fist Boxing Association tworząc projekt BKFC UK.

Na jakich zasadach toczą się walki w BKFC?

Walki odbywają się na okrągłym, czterolinowym ringu, zgodnie z tradycjami historycznych walk na gołe pięści. W okręgu wyrysowane są dwie linie oddzielone od siebie o trzy stopy. Przed rozpoczęciem każdej rundy zawodnicy ustawiają się naprzeciwko sobie w taki sposób, aby ich stopa dotykała linii. Zawodnicy rywalizują na gołe pięści (dopuszczalne są tylko owijki taśmą) i mogą wyprowadzać jedynie ciosy na zasadach boksu. Niedopuszczalne są kopnięcia, łokcie, kolana czy chwyty. Zawodnicy mogą wchodzić w klincz, ale po 3 sekundach takiej pozycji sędzia rozdziela walczących i wznawia walkę.

Pojedynki są podzielone na pięć rund trwających po dwie minuty. Jeśli walka zakończy się na pełnym dystansie rundowym, wówczas o jej wyniku zadecydują sędziowie punktowi. W praktyce jednak walki bardzo często kończą się przed czasem, zwykle na skutek nokautu lub też niezdolności do dalszej walki na skutek intensywnego krwawienia. Nokaut ma miejsce w sytuacji, gdy zawodnik po ciosie wyląduje na deskach i nie zdoła się podnieść w przeciągu 10 sekund. Nokaut techniczny ma miejsce w sytuacji, gdy walkę przerwie sędzia ringowy. Istnieje także możliwość dyskwalifikacji, jeśli jeden z zawodników kilkukrotnie dopuści się niedozwolonych technik.

Najlepsi zawodnicy w historii organizacji BKFC

Najwybitniejszym zawodnikiem organizacji BKFC jest pochodzący z Peru Luis Polomino. 24 lipca 2020 roku zdobył on pas mistrzowski wagi lekkiej. Od tego czasu sześciokrotnie bronił tytułu. Z kolei 24 czerwca 2022 roku Polomino zdobył także pas wagi półśredniej stając się pierwszym podwójnym mistrzem w historii organizacji BKFC. W jego ślady kilka miesięcy później poszedł amerykański zawodnik, Lorenza Hunta. Najpierw w listopadzie 2021 roku zdobył on pas wagi półciężkiej, natomiast w październiku 2022 roku zdobył pas wagi cruiser. W czerwcu 2021 roku do historii organizacji przeszedł Australijczyk, Hector Lombard, który w wieku 43 lat zdobył pas mistrzowski wagi cruiser, stając się tym samym najstarszym mistrzem w organizacji. W organizacji BKFC walczą także polscy zawodnicy, np. Dawid Oskar, Bartłomiej Król, Patyk Sagan czy Krystian Nadolski. Organizacja posiada swoją galerię sław, do której co jakiś czas dołączani są najlepsi zawodnicy.

Jak często organizowane są gale BKFC?

Pierwsza gala organizacji Bare Knuckle Fighting Championship odbyła się w czerwca 2018 roku. Od tego momentu zorganizowanych zostało już 49 „numerowanych” gal, nie licząc eventów specjalnych. Takim eventem jest chociażby gala BKFC w Tajlandii. W listopadzie tego roku odbędzie się piąta edycja tego projektu. Aktualnie organizacja stara się realizować dwie gale w przeciągu jednego miesiąca. Warto nadmienić, że BKFC jest postrzegana za największą i najbardziej znaną federację zajmującą się walkami bokserskimi na gołe pięści. Gale organizowane przez tą federację cieszą się dużym zainteresowaniem w wielu zakątkach świata, w tym również w Polsce.

Gdzie można oglądać gale BKFC na żywo?

Gale BKFC są transmitowane przez platformę streamingową Triller. Firma ta jest formalnym właścicielem organizacji Bare Knuckle Fighting Championship. W Polsce gale tej organizacji można oglądać w telewizji, a mianowicie na kanale Fightclub oraz na kanałach sportowych Canal+. Gale tej organizacji cieszą się coraz większą popularnością w Europie, odkąd w 2022 roku BKFC rozpoczęła swoją działalność na terenie Wielkiej Brytanii. Jak już mówiliśmy, na galach tej organizacji pojawiają się także zawodnicy z Polski. Ważnym atutem jest bez wątpienia bardzo wysoki poziom sportowy.