Bartosz Leśko – kolejna gwiazda federacji KSW!

Bartosz Leśko

Bartosz Leśko to polski karateka oraz zawodnik mieszanych sztuk walki, który walczy w kategorii średniej oraz półciężkiej. Urodził się 28 kwietnia 1996 roku w Gdyni i już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sportem. Swoje pierwsze lekcje zaczął pobierać w wieku sześciu lat, więc wtedy, gdy jego rówieśnicy najczęściej bawili się jeszcze samochodzikami. Warto zauważyć, że Bartosz Leśko jest byłym członkiem kadry narodowej, a także wielokrotnym medalistą mistrzostw świata, Europy i Polski w karate. Od 2022 jest zawodnikiem KSW i zajmuje ósme miejsce w rankingu organizacji w wadze półciężkiej.

Bartosz Leśko – kariera MMA

Przygoda ze sportami walki zaczęła się u Bartosza w bardzo młodym wieku, bo tata zaprowadził go na pierwszy trening karate, gdy ten miał sześć lat. Jego determinacja i wola walki sprawiła, że Leśko szybko zaczął odnosić sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Mimo wszystko i tak w wieku 14-15 lat lat postanowił przerzucić się na mieszane sztuki walki. W amatorstwie stoczył aż dwadzieścia trzy walki, z czego dziewiętnaście zwyciężył. To sprawiło, że otrzymał też Puchar Polski i tytuł międzynarodowego mistrza Polski juniorów w tej dyscyplinie.

Swój debiut w zawodach MMA miał w styczniu 2015 roku i wówczas wystąpił na gali Time of Masters 1 w Sopocie. Niespełna osiemnastoletni zawodnik stanął do walki z Markiem Michalukiem, którego pokonał przez poddanie duszeniem zza pleców. Druga walka również była udana, ponieważ na gali IFN 1: Let’s Begin w Częstochowie pokonał w pierwszej rundzie Mikołaja Dziąbora. Niespełna dwa miesiące później stanął do walki z Robertem Maciejowskim. Była to dość zacięta walka, która zakończyła się remisem przez niejednogłośną decyzję sędziowską. Na swoim koncie ma też występ na drugiej edycji Time of Masters (marzec 2016 ), czy na gali Time of Masters 3: Siemmce Fight Night (listopad 2016). Obie walki udało my się zwyciężyć.

Czytaj również:  Artur Szpilka - wielka kariera w KSW?

W 2017 roku Leśko podpisał kontrakt z Fight Exclusive Night (FEN) – czołową organizacją w Polsce. Dla tej federacji stoczył aż siedem pojedynków, z czego pięć zakończyło się zwycięstwem, a jeden remisem. Tylko raz przegrał i miało to miejsce 10 marca 2018 na FEN 20 w Warszawie. Pokonał go bardziej doświadczony zawodnik, Marcin Naruszczca.

Kolejnym krokiem w karierze Leśki było podpisanie kontraktu z Absolute Championship Akhmat (ACA) w 2020 roku. Dla rosyjskiej organizacji stoczył trzy walki, w tym dwie wygrał. Przegrał jedną walkę 17 grudnia 2021 w Krasnodarze podczas ACA 134. Wówczas został znokautowany w pierwszej rundzie przez Husejna Kuszagowa. Zaledwie dwa lata później, a dokładniej w maju 2022 roku, Leśko podpisał kontrakt z Konfrontacją Sztuk Walki (KSW). Walki dla tej organizacji miał toczyć w dwóch kategoriach wagowych – średniej oraz półciężkiej). Debiut Leśko dla nowej konfederacji odbył się 28 maja, podczas jubileuszowej gali KSW 70: Pudzian vs. Materla w Łodzi. Był to bardzo udany start, ponieważ ostatecznie zwyciężył werdyktem jednogłośnym z Damianem Piwowarczykiem. Dla tej organizacji wystąpił jeszcze17 marca 2023 podczas KSW 80: Eskiev vs. Ruchała. Niestety tym razem nie miał powodów do zadowolenia, ponieważ przegrał ze swoim rywalem.

Bartosz Leśko – osiągnięcia

Bartoszowi Leśko może poszczycić się wieloma sukcesami na swoim koncie i większość z nich ma związek z karate. Pierwszy sukces pojawił się w 2008 roku i wówczas Leśko zajął pierwsze miejsce w Turnieju Pomorskiego Związku Karate Tradycyjnego, Młodzik – rocznik 1995-96, kat. kata (Gdynia). Kolejny przyszedł już w 2010 roku i wówczas udało mu się zająć 1 miejsce w VIII Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa w Karate Tradycyjnym, Junior Młodszy (rocznik 1996 – 1995 – 1994) – Kata (Wejherowo) oraz drugie miejsce w Fuku-go. W marcu 2010 roku zdobył też Srebrny medal Wojtka Zaleskiego na Otwartych Mistrzostwach Kościerzyny, Fuku-go. Nie sposób też pominąć pierwszego miejsca na Okręgowym Turnieju Karate Tradycyjnego w Bytowie, Junior Młodszy (rocznik 1996 – 1995 – 1994) – Kata. Jednak tych sukcesów na krajowej arenie jest tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Oczywiście Leśko ma też pewne sukcesy na arenie międzynarodowej i mowa tutaj o drugim miejscu na XVI Mistrzostwach Świata w Karate Tradycyjnym, JUNIORZY (16-17 LAT), Fuku-go mężczyzn w 2012 roku.

Czytaj również:  Dricus Du Plessis - popularny zawodnik KSW!

W karierze Leśko nie zabrakło także pewnych osiągnięć w mieszanych sztukach walki. W 2013 roku zajął pierwsze miejsce i zdobył Puchar Polski Północnej Amatorskiego MMA w Turnieju MMA Junior 87 kg. W 2014 roku zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Amatorskiego MMA 2014 w kategorii junior 87 kg.

Bilans walk zawodowych

Na koncie Leśko jest już siedemnaście walk zawodowych w mieszanych sztukach walki. Udało mu się wygrać aż dwanaście walk, z czego dwie wygrane są przez nokaut, sześć przez poddanie oraz trzy przez decyzje. Dwie walki zremisował z rywalem, a tylko trzy razy odniósł porażkę, więc to naprawdę świetny wynik.

Data i miejsce urodzenia: 28 kwietnia 1996 rok, Gdynia

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 185 cm

Masa ciała: 93 kg

Styl walki: karate

Debiut: 2015 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: średnia, półciężka

Klub: Mighty Bulls Gdynia