Artur Szpilka – wielka kariera w KSW?

Artur Szpilka

Artur Szpilka to polski bokser występujący w kategorii junior ciężkiej oraz zawodnik mieszanych sztuk walki, który urodził się 12 kwietnia w Wieliczce. Choć Szpilka odnotował na swoim koncie wiele sukcesów, to nie zabrało też porażek i problemów z prawem. Był on skazany przez sąd w Myślenicach za udział w bójce koło dyskoteki w Wiśniowej na 18 miesięcy pozbawienia wolności. Nie zgłosił się dobrowolnie do odbycia kary, więc 23 października 2009 roku (po uprawomocnieniu się wyroku) został zatrzymany. Początkowo przebywał w Areszcie Śledczym w Krakowie, później w Zakładzie Karnym w Tarnowie, który opuścił 22 kwietnia 2011 roku.

Artur Szpilka – kariera bokserka

Artur Szpilka już od najmłodszych lat miał do czynienia z różnymi dyscyplinami sportu. Swoich sił próbował nie tylko w karate, ale również w kung-fu, czy w boksie. W wieku około 12-13 lat krótkotrwale uczęszczał na zajęcia bokserskie w klubie Górnik Wieliczka. Ponownie do tej dyscypliny i wyczynowego uprawniania boksu trafił po kilku latach, choć początkowo brał udział w nielegalnych bójkach, to szybko przeniósł się na ring. Jako 19-latem Artur Szpilka już sięgnął po amatorskie mistrzostwo Polski wagi ciężkiej w zawodach rozgrywanych w Dąbrowie Górniczej. Na swoich koncie ma też wygrany turniej O Złotą Rękawicę Wisły, wicemistrzostwo Europy kadetów oraz mistrzostwo Polski seniorów. W 2008 roku podpisał kontrakt zawodowy i pierwszych pięć walk stoczył w kategorii junior ciężkiej (do 91 kg). Później musiał zrobić sobie przerwę w walkach, ponieważ został osadzony w zakładzie karnym. Po wyjściu na wolność Szpilka przeszedł do kategorii ciężkiej i swoją pierwszą walkę stoczył 25 czerwca 2011 roku podczas „Wojak Boxing Night”. To była bardzo krótka walka, ponieważ znokautował przeciwnika już w pierwszej rundzie, a po tym wyczynie podpisał kontrakt zawodowy z grupą Bullit KnockOut Promotions. Kolejne walki Szpilki to pasmo samych sukcesów, które przerwała przegrana w styczniu 2014 roku, gdzie jego rywalem był Bryant Jennings. Po tym wydarzeniu Szpila rozegrał jedną z ważniejszych walk w swoim życiu, ponieważ stanął naprzeciw Tomasza Adamka, którego ostatecznie pokonał. Później mogliśmy obserwować wzloty i upadki Polaka, ponieważ kilka razy pokonywał rywali, ale i przegrywał. Ostatnia walka na ringu bokserskim z udziałem Szpilki odbyła się 30 maja 2021 roku, ale niestety przegrał pojedynek o pas mistrza WBC International kategorii bridger.

Czytaj również:  Marcin Najman - poznaj profil tego zawodnika!

Artur Szpilka – kariera MMA

Po bardzo długiej karierze w boksie Artur Szpilka otworzył się na nowe doznania i tak 29 marca 2022 roku dowiedzieliśmy się, że zdecydował się na podpisanie kontraktu z najlepszą polską organizacją promującą mieszane sztuki walki – Konfrontacji Sztuk Walki (KSW). Debiutancka walka Szpilki odbyła się 18 czerwca 2022 roku podczas gali KSW 71: Ziółkowski vs. Rajewski w Toruniu. Szpila stanął do rywalizacji z Ukraińcem Serhijem Radczenko, którego ostatecznie pokonał przez TKO w drugiej rundzie. Jego kolejny występ dla federacji KSW miał odbyć się w styczniu 2023 roku podczas gali XTB KSW 78 w Szczecinie. Niestety tego pojedynku nie udało nam się zobaczyć, ponieważ ostatecznie Szpilka wypadł z karty walk przez kontuzję kręgosłupa. Jednak coraz bliżej nam do kolejnego występu, ponieważ Artur ma wystąpić na gali XTB KSW Colosseum 2, która odbędzie się 3 czerwca 2023 na warszawskim Stadionie PGE Narodowym. Co ciekawe, tym razem stoczy walkę z Mariuszem Pudzianowskim, więc to może być naprawdę emocjonujące spotkanie.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że w lipcu 2022 roku Szpilka zdecydował się też na podpisanie kontraktu z High League, czyli federacją typu freak show fight. Dla High League Szpilka rozegrał jedną walkę na gali High League 4: Natsu vs. Lexy 2, która odbyła się 17 września 2022 w Arenie Gliwice. Wtedy stanął naprzeciw Denisa Załęckiego, którego ostatecznie pokonał przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie. Po zakończeniu walki Szpilka jednak ogłosił, że odpuszcza pojedynki typu freak show fight, więc raczej nie ma szans na powrót do Higt League.

Artur Szpilka – osiągnięcia

Artur Szpilka może poszczycić się pewnymi osiągnięciami na swoim koncie i mają one związek z boksem. Pierwszy sukces odnotował już 2 czerwca 2012 roku, gdzie po swoim zwycięstwie zdobył pasy WBC Youth Silver oraz WBC Baltic Silver wagi ciężkiej. Kolejny sukces przyszedł już 15 czerwca 2013 roku i wtedy zdobył tymczasowy pas WBC Baltic wagi ciężkiej. W listopadzie 2014 roku zdobył pas Polsat Boxing Night.

Czytaj również:  Michał Pasternak - zawodnik sportowy!

Artur Szpilka – bilans walk zawodowych

Wystarczy spojrzeć na życiorys Artura Szpilki, by zauważyć, że najwięcej walk zawodowych stoczył w boksie. Ma ich na swoich koncie aż dwadzieścia dziewięć, z czego aż dwadzieścia cztery zwyciężył (szesnaście przez nokaut, osiem przez decyzje). Nie zabrakło jednak też i porażek, ale Szpilka ma ich zaledwie 5 na swoim koncie, więc to naprawdę rewelacyjny wynik. Szpilka może też poszczycić się już pewnymi walkami zawodowymi w MMA. Na ten moment odbył ich dwie i to z sukcesem. Czy kolejne jego wystąpienia także zakończą się zwycięstwem? Tego dowiemy się niebawem!

Pseudonim: Szpila

Data i miejsce urodzenia: 12 kwietnia 1989 roku, Wieliczka

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 191 cm

Masa ciała: 98 kg

Styl walki: leworęczny

Debiut: boks w 2008 roku, MMA w 2022 roku

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: boks – junior ciężka; MMA- ciężka

Klub: WCA Fight Team