Akop Szostak – kariera i profil zawodnika MMA!

Akop Szostak

Akop Szostak urodził się 20 sierpnia 1988 w Białoruskiej SRR jako Akop Powodobiedow. Choć w jego żyłach płynie ormiańska i rosyjska krew, to nigdy nie mieszkał w żadnym z tych krajów. Kiedy miał osiem lat, jego matka przeniosła się do Polski, gdzie poznała swego męża i to po nim Akop nosi nazwisko.

To polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi ciężkiej i półciężkiej, kulturysta oraz trener personalny. Akop Szostak zainteresował się trenowaniem na siłowni, oglądając kulturystę Arnolda Schwarzeneggera. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć, czy występów dla różnych federacji MMA.

Aktualnie związany jest kontraktem z Konfrontacją Sztuk Walki (KSW), ale warto też zauważyć, że Szostak świetnie sprawdza się w roli trenera personalnego. Jesienią 2019 roku wziął udział w dziesiątej edycji programu rozrywkowego Polsatu „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”. Jego partnerką i trenerką była wtedy Sara Janicka, która doprowadziła Akopa do piątej i zarazem ostatniej dla nich odsłony programu, ponieważ w tym odcinku odpadli z rywalizacji o Kryształową Kulę.

Akop Szostak – kariera MMA

Akop Szostak zadebiutował w mieszanych sztukach walki 17 stycznia 2015 roku na Time of Masters 1 – First Blood. W swoim pierwszy zawodowym starciu zmierzył się z Januszem Dylewskim, którego znokautował już w trzydziestej sekundzie pierwszej rundy. Jeszcze tego samego roku otrzymał propozycję współpracy z organizacją Fight Exclusive Night.

Swoją pierwszą walkę dla tej federacji stoczył 31 lipca 2015 roku podczas FEN 8 – Summer Edition. Po trzech rundach zaciętej walki wypunktował Łukasza Borowskiego i po raz drugi w karierze odnotował zwycięstwo. Kolejna jego walka dla FEN odbyła się 19 marca 2016 roku. Podczas gali FEN 11: Warsaw Time w Warszawie zmierzył się z Tyberiuszem Kowalczykiem. Niestety uległ w pojedynku z byłym strongmane w czterdziestej trzeciej sekundzie pierwszej rundy i zaliczył pierwszą zawodową porażkę. 15 października podczas gali FEN 14 znów nie popisał się najlepiej, ponieważ został znokautowany w pierwszej rundzie przez Czecha Martina Chudeja.

Czytaj również:  Kiedy walka kownackiego? Jeśli tak, to z kim?

25 października 2016 Akop Szostak poinformował kibiców o zakończeniu kariery, co pewnie wielu zasmuciło. Jednak zaledwie dwa lata później zapowiedział powrót do mieszanych sztuk walki. Jego pierwsze starcie po przerwie mogliśmy zobaczyć 6 kwietnia 2018 roku na gali WCA 4 – Fight Night. Podczas tego wydarzenia zmierzył się z Wojciechem Balejko, którego znokautował w drugiej rundzie. W 2018 roku Akop Szostak otrzymał propozycję współpracy z największą polską organizacją mieszanych sztuk walki, Konfrontacją Sztuk Walki.

Propozycję przyjął i po podpisaniu kontraktu zaczęto planować jego pierwszą walkę dla tej organizacji. Stoczył ją 6 października 2018 roku w Londynie. Na gali KSW 45: The Return to Wembley zmierzył się z Jamie Sloanem. Walka jednak została przerwana już po dwudziestu czterech sekundach, gdyż Szostak nieumyślnie sfaulował Anglika palcami w oko, a ten nie chciał kontynuować walki. Dlatego ta walka została uznana za no contest, czyli po prostu za nieodbytą.

18 maja 2019 podczas gali KSW 49 – Materla vs. Askham 2 Szostak zmierzył się z bośnickim kulturystą Erko Juno. Niestety walka zakończyła się dla niego porażką i to już w trzydziestej szóstej sekundzie rundy pierwszej, ponieważ został technicznie znokautowany przez Juno. 13 kwietnia 2020 roku menedżer Akopa Szostaka, Artur Ostaszewski, w programie „W narożniku” przyznał, że kontrakt jego podopiecznego z Konfrontacją Sztuk Walki wygasł i został wolnym zawodnikiem.

Jednak już 5 marca 2021 roku zapowiedziano wielki powrót Szostaka.. 9 kwietnia skrzyżował rękawice w walce Superfight gali EFM Show 1 z Radosławem Słodkiewiczem. Była to dość zacięta walka, która ostatecznie skończyła się na korzyść Szostaka, ponieważ technicznie znokautował rywala w trzeciej rundzie. 17 lipca 2021 roku na gali KSW 62 stoczył pojedynek z byłym sztangistą – Szymonem Kołeckim, ale. To starcie przegrał przez nokaut po czterdziestu pięciu sekundach pierwszej rundy.

Czytaj również:  Piotr Kałuski - wszystko na temat zawodnika!

Akop Szostak – osiągnięcia

Jak do tej pory wszystkie osiągnięcia Akopa Szostaka mają związek z kulturystyką. W 2008 roku zdobył podwójne złoto Mistrzostwa Polski w Kulturystyce oraz Kulturystyce Klasycznej, kategoria Junior, Open. W tym samy roku zdobył też drugie miejsce na Mistrzostwach Świata w Kulturystyce Klasycznej kategoria Junior, Open.

W 2009 roku zajął pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy w Kulturystyce Klasycznej kategorii Junior, Open oraz drugie miejsce na Mistrzostwach Polski w Klasycznej Kulturystyce w kategorii 175 cm. W 2010 roku został też odznaczony medalem Polskiego Związku Kulturystyki i Fitness za wybitne osiągnięcia sportowe.

Akop Szostak – bilans walk zawodowych

Akop Szostak wziął udział w dziewięciu zawodowych walkach MMA. Cztery razy udało mu się odnotować zwycięstwo, z czego trzy razy wygrał przez nokauty, a raz przez decyzje. Na jego koncie pojawiają się też cztery porażki oraz jednak walka uznana za nieodbytą.

Pseudonim: brak

Data i miejsce urodzenia: 20 sierpnia 1988 rok, Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka, Związek Radziecki

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 172 cm

Masa ciała: 109 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2015 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: ciężka, półciężka

Klub: Berkut WCA Fight Team