Adam Wieczorek – kariera i opis zawodnika

Adam Wieczorek

Adam Wieczorek to polski zawodnik mieszanych sztuk walki, występujący w kategorii wagi ciężkiej. Urodził się 5 lutego 1992 roku w Chorzowie i od młodości wiązał swoją przyszłość z oktagonem. Z pewnością pomocne okazały się w tej kwestii warunki fizyczne. Wieczorek mierzy 195 cm wzrostu, a jego obecna waga wynosi 105 kg.

Jak kształtowała się kariera młodego fightera i gdzie się obecnie znajduje? Koniecznie zapoznaj się z naszym szczegółowym profilem zawodnika, aby lepiej poznać Adama Wieczorka!

Początki kariery

Wieczorek od wczesnej młodości pragnął zaistnieć w świecie mieszanych sztuk walki. Już jako nastolatek wytrwale trenował, by móc przedostać się do cieszących się najwyższym uznaniem federacji i występować zawodowo. Choć droga przed nim była naprawdę ciężka, to nie ulega wątpliwości, że w końcu się udało. Swoją debiutancką walkę amatorską Adam Wieczorek rozegrał w wieku zaledwie 18 lat odbył swoją pierwszą amatorską walkę na gali ALMMA 29 w Bochni z Szymonem Dutkiewiczem. Walka z 31 października 2010 roku była swego rodzaju przełomem dla młodego fightera, ponieważ to właśnie wtedy został zauważony i mógł dalej rozwijać swoją karierę. Z pewnością nie bez znaczenia był tutaj sposób zakończenia walki. Młody fighter zmusił swojego rywala do poddania się, przez założenie trójkątnego duszenia już w pierwszej rundzie.

Na kolejną walkę przyszło jednak Wieczorkowi długo czekać. Po ponad roku, 5 listopada 2011 roku mężczyzna debiutował podczas gali Polish MMA Championships Finals w Chorzowie. Jednak oczekiwanie się opłaciło, ponieważ podczas tego wydarzenia Wieczorek odbył dwie walki. w tracie pojedynku Wieczorek najpierw zakończył walkę poddaniem się Adama Bizona. Kolejna walka nie przyniosła jednak tak dużo szczęścia, po rozegraniu pełnych pięciu rund Wieczorek przegrał z Marcinem Tyburą na punkty.

Podczas dwuletniej przerwy młody zawodnik stale trenował, by jego kariera nabrała wiatru w żagle i opłaciło mu się to. 22 lutego 2014 roku Wieczorek wygrał w czwartej minucie drugiej rundy przez nokaut techniczny, podczas gali MMAC – MMA Challengers 9, a zaledwie dziewięć miesięcy później podczas 10 Fighters Areny w Bełchatowie pokonał Andrzeja Debernego w pierwszej rundzie walki.

Czytaj również:  Joanna Jędrzejczyk - wszystko na temat zawodniczki!

Od PLMMA do UFC

Niewątpliwe sukcesy młodego zawodnika szybko zostały zauważone. Kolejne 4 pojedynki Wieczorka odbyły się już pod szyldem Profesjonalnej Ligi MMA. W 2015 roku Wieczorek odebrał Kewinowi Wiwatowskiemu pas mistrzowski w wadze ciężkiej.

Na kolejny sukces przyszło mu czekać dwa lata. 2 kwietnia 2017 roku Wieczorek wziął udział w oficjalnej gali rozdania Heraklesów, organizowanej na Stadionie Narodowym w Warszawie organizowanym przez takie potęgi jak Forum MMA i MMARocks.pl. Wtedy to Wieczorek po raz pierwszy został dostrzeżony przez światowe federacje i otrzymał statuetkę Heraklesa w katogorii Odkrycie Roku 2016.

Kontrakt z UFC

W tym samym roku Wieczorkowi udało się spełnić marzenie każdego zawodnika MMA – podpisał kontrakt z najważniejszą federacją mieszanych sztuk walki na świecie – Ultimate Fight Championship – UFC.

Debiutancka walka Wieczorka nie przebiegła jednak zgodnie z planami. Pierwotnie młody zawodnik miał zawalczyć z Dmitrijem Smolyahovem, który ostatecznie został zastąpiony przez Anthony’ego Hamiltona. Następnie, w dzień warzenia na Ergo Arenie zebrała się grupa pseudokibiców Lechii Gdańsk, która nie pałała sympatią do Adama Wieczorka, wspierającego Ruch Chorzów. Ostateczne problemy techniczne sprawiły, że walka została przesunięta na kolejny miesiąc, gdzie po regulaminowym czasie walki, na punkty, jednogłośną decyzją sędziów wygrał Adam Wieczorek.

Osiągnięcia Adama Wieczorka

Obecnie Adam Wieczorek ma za sobą trzynaście stoczonych walk zawodowych, w tym trzy wydarzenia pod szyldem UFC. Jego statystyki prezentują się naprawdę imponująco. W dotychczasowej karierze zawodowej Wieczorek odnotował zaledwie dwie porażki, w tym pierwszą w walce z Marcinem Tyburą podczas Polish MMA Championships Finals w 2011 roku – jednogłośną decyzją sędziów i drugą, już pod banderą UFC z Marcosem Roderio de Limą, również na punkty.

Na jedenaście walk zakończonych zwycięstwem Wieczorka, aż dziewięć zakończyło się przed regulaminowym czasem walki. Wieczorek ma na swoim koncie zwycięstwo nad takimi sławami, jak Oli Thompson czy Ernesto Papa.

Czytaj również:  Marcin Tybura – całościowy opis zawodnika

Kariera przerwana przez problemy z prawem

Nabierająca rozpędu kariera Adama Wieczorka w pewnym momencie zwolniła. Z pewnością duże znaczenie w tym spowolnieniu odegrały problemy prawne młodego zawodnika. 30 styczna 2019 roku miało miejsce głośne zatrzymanie, podczas którego Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało dziesięć osób, związanych z grupą pseudokibiców Ruchu Chorzów.

W grupie, określającej się jako „Psycho Fans” znalazł się między innymi Adam Wieczorek. Pseudokibice zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała odpowiadać za handel narkotykami, udziały w ustawkach i rozbojach. Z aresztu Wieczorek wyszedł dopiero od koniec 2020 roku i mamy nadzieję, że powróci do świata MMA.